reklama

Renovace venkovního schodiště moderně a jednoduše

Renovace schodiště může být částečná nebo celková, záleží pochopitelně na stavu schodiště. Nenechte se zmýlit, není to záležitost jednoduchá, ale spíše velmi zodpovědná. Každý chybně provedený úkon může pro schodiště, respektive pro jeho uživatele, znamenat zranění. Připravte se tedy na renovaci důkladně a použijte opravdu kvalitní dřevo - například sibiřský modřín.

Zrenovovat venkovní schodiště zvládnete během jednoho dne (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak renovovat venkovní schodiště?

Schodiště uvnitř domů a objektů tak často zkáze nepodléhá. Je pěkně chráněné střechou a stěnami a nehrozí mu déšť, mráz nebo kobylky. Zato venkovní schodiště, to je jiná káva. Tady je renovace čas od času na místě. Nikdo přece nechce sestoupit po schodišti, které se za ním vzápětí zřítí.

Taková renovace schodiště má svá pravidla. Protože bude potřeba buď opravovat zábradlí, nebo stupně, případně obojí, měli bychom během renovace zajistit především to, aby nám v horních patrech nezůstal nikdo, kdo se nebude moci dostat dolů - anebo nahoře nenecháme nic, co nebudeme bezprostředně potřebovat.

Čím začít?

Nejprve bychom měli udělat podrobnou revizi stavu celého schodiště a určit rozsah poškození. Potom budeme mít jasno, kolik materiálu budeme na opravy potřebovat. V tom lepším případě budeme měnit jen některé stupně nebo zábradlí, v tom druhém bude potřeba renovace schodiště celého.

Venkovní schodiště, které vede do podkrovních prostor, je dřevěné. Po dlouhé době používání je na něm znát, že by si rozhodně zasloužilo pořádnou rekonstrukci. Začneme tím, že vyměníme prošlapané stupně, natřeme zábradlí a celkově vylepšíme celou stavbu, aby mohla dál sloužit svému účelu.

Terasová prkna ze sibiřského modřínu budou ta pravá
Terasová prkna ze sibiřského modřínu budou ta pravá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Terasová prkna

Terasová prkna ze sibiřského modřínu se vyznačují vysokou odolností. Je to dáno tím, že dřevo roste velmi pomalu v chladném klimatu a extrémních podmínkách. Dřevo ze sibiřského modřínu proto dobře odolává změnám počasí a není tak citlivé na nárazy nebo škrábance jako jiná dřeva.

Český kutil doporučuje pro renovaci přírodní dřevěná terasová prkna, která se ani ve vysokých letních teplotách nerozpálí tak, aby zabránila využití terasy. V chladných dnech dřevo zůstává příjemně teplé a za vlhka neklouže. Dřevěná terasová prkna nacházejí uplatnění v exteriérech zahrad, na balkonech a terasách či v okolí bazénů.

Terasová prkna budeme používat na výměnu poškozených stupňů. Spousta kutilů vede diskuze, zda je lepší použít prkna s drážkami, nebo hladká. Vyzkoušeli jsme prkna s drážkami, avšak tyto drážky se přes zimu stejně zaplní vodou, která zde zmrzne, takže prkna kloužou stejně jako ta hladká. Navíc v drážkách se drží nečistoty a je potřeba je častěji čistit.

Poškození stupně je potřeba vyměnit
Poškození stupně je potřeba vyměnit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než ale budeme stupně vyměňovat, jednotlivá prkna si natřeme. Jako povrchová úprava se hodí tradiční lazury na dřevo. Obzvláště pro použití na jehličnaté dřevo použijeme bezbarvou impregnaci na ochranu dřeva proti dřevokazným houbám. My použijeme olej na dřevo v exteriéru.

Prkna před instalací natřeme olejovou lazurou
Prkna před instalací natřeme olejovou lazurou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud terasová prkna nenatřeme vhodným nátěrem, má dřevo tendenci vytvářet rychle neopravitelné černo-modré zabarvení. Použití základního nátěru slouží k vytvoření dobré přilnavosti následného nátěru lazurou. Za základní nátěr ale můžeme považovat už samotné napuštění dřeva proti hnilobě a houbám.

Použijeme lazurovací olej v odstínu ořechu. Bude zajímavým kontrastem k šedě natřenému zábradlí. Olej je potřeba, stejně jako jakékoliv jiné barvy, pořádně rozmíchat. Za zmínku stojí, že budeme natírat lazurovacím štětcem. Při renovaci schodiště si můžeme dovolit se barevně "vyřádit", alespoň bude schodiště snadno viditelné.

Ořechová olejová lazura dodá schodům barevný nádech
Ořechová olejová lazura dodá schodům barevný nádech (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Doporučujeme:

Tenkovrstvá lazura v brilantním odstínu ořech (RC-660) | 2718 funguje jako impregnace, základ a lazura. Impregnační účinek zajišťuje nasycení dřeva proti vlhkosti, ochranný film s otevřenou difuzí zajistí únik vlhkosti a hydrofobní účinek napomůže tomu, že mokré povrchy rychle schnou. Ochrana proti povětrnostním vlivům snižuje riziko vzniku zamodrání a hniloby. 

Nátěr aplikujeme tak, že natíráme po směru vláken dřeva, necháme olej vpít do dřeva a přebytečnou vrstvu stáhneme. Aplikujeme dva nátěry s časovým odstupem.

Broušení zábradlí

Dřevěné zábradlí je potřeba před renovačním nátěrem přebrousit. Můžeme to udělat ručně pomocí smirkového papíru, ale rychleji nám to půjde, když zapojíme excentrickou brusku s brusným papírem č. 8.

Pokud použijete brusku excentrickou AKU FESTA SHARE 20 V, získáte brusku pro široké spektrum brousicích prací se dřevem, kovy, tmely a podobně za sucha. Suchý zip zajistí rychlou a snadnou výměnu kotouče a jeho rovnoměrné a pevné uchycení. Odbroušený materiál je nasáván do sběrného sáčku. Li-ion technologie použitá v bateriích FESTA Power x tools nabízí možnost dobíjet baterie kdykoliv i bez snižování jejich kapacity. U baterií také dochází k jen velmi pomalému samovybíjení.
Zábradlí obrousíme
Zábradlí obrousíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obrousíme všechny části zábradlí až na čisté dřevo, protože pokud by na zábradlí zůstal starý nátěr, bude se loupat společně s novým. Při nátěru musíme barvu (zde použita antracitová) důkladně rozmíchat. Také zohledníme počasí, zejména teplotu vzduchu (neměla by klesnout pod 5 °C a vystoupat více než 25 °C). Ideální počasí na venkovní natírání je bezvětrné nebo jen s mírným vánkem s mírnou vzdušnou vlhkostí. A když už jsme u vlhkosti, je důležitá také optimální vlhkost dřeva, která by měla být maximálně 18 %. Vyšší vlhkost způsobí, že se nátěr začne brzy loupat.

Na dřevo zábradlí použijeme antracitovou barvu
Na dřevo zábradlí použijeme antracitovou barvu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výplň zábradlí, rovněž dřevěná, již byla původně napuštěna pigmentovou lazurou, proto použijeme pouze bezbarvý nátěr, aby se původní barva ještě více neztmavila. Pokud je ale toto záměrem, nebudeme se pigmentované lazury vůbec obávat.

Renovace schodiště - výměna stupňů

Všechny stupně, které vykazují známky opotřebení, jsou poškozené nebo prasklé, bude potřeba vyměnit. Je to nejen z estetického hlediska, ale především kvůli naší vlastní bezpečnosti.

Pokud jsou schody opravdu ve špatném stavu, vyměníme je raději celé
Pokud jsou schody opravdu ve špatném stavu, vyměníme je raději celé (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bude praktičtější, pokud budeme vyměňovat postupně všechny stupně. V rámci zjednodušení celé operaci si můžeme prkna nařezat nebo nechat nařezat dopředu přesně na míru. Může se nám stát, že při odstranění starých prken narazíme na podpěry prken, které stejně jako prkna vykazují značný stupeň poškození nebo dokonce rozkladu dřeva. Takové podpěry jsou pak velmi nebezpečné. 

Při řezání prken nebo příložek na podpěry jsme využili HM 216 SPX pokosovou pilu s potahem a laserem. Skvěle vybavená pokosová pila je výborným pomocníkem doma, v dílně, na chalupě i na stavbách. Je navržena pro přesné řezání tvrdých i měkkých druhů dřeva, dřevěných profilů i plastů. Pro velmi jemné řezy se k pile dodává i druhý kotouč s 48 zuby. Pro přesnou práci je pila osazena laserem a velkým bočním rozšířením pracovní desky.
Na řezání dřeva využijeme stolní pilu
Na řezání dřeva využijeme stolní pilu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podpěry nařezané na potřebné rozměry upevníme přímo na staré podpěry schodů, nebo tyto staré podpěry úplně odstraníme a na jejich místo pomocí vrutů do dřeva namontujeme nové. 

Podpěry rozhodně vyměníme
Podpěry rozhodně vyměníme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
U některých podpěr můžeme použít příložky
U některých podpěr můžeme použít příložky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tip redakce:

Při odstranění stupňů na schodišti natřeme i místa zábradlí pod stupni, tím zvýšíme životnost celého schodiště.

Při instalaci nových terasových prken budeme na každém stupni používat vždy 2 prkna. Nebudeme je ale těsně usazovat k sobě, nýbrž mezi nimi vytvoříme mezeru pomocí distančního terčíku. 

Mezi nášlapnými stupni necháme malou mezeru
Mezi nášlapnými stupni necháme malou mezeru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Upevnění zajistí vruty do dřeva
Upevnění zajistí vruty do dřeva (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tím podstatně zlepšíme vlastnost jednotlivých stupňů, protože mezi mezerami budou odcházet nečistoty. Stupně upevníme pomocí konstrukčních vrutů. Ideální je vruty umístit cca 2 cm od okrajů.

Rekonstrukce schodiště nebo i jednotlivých bodů schodů je závažná a důležitá záležitost, u které musíme neustále brát na zřetel bezpečnost při používání schodů. Každý úkon proto musí být proto precizní.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o., Remmers s.r.o.; ASKO a.s.; ispas.cz

Publikováno: 8. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová