reklama

Jak povrchově ošetřit ptačí budky s ohledem na životní prostředí?

Ptačí budky, aby nám dlouho vydržely, potřebují čas od času povrchově ošetřit. Ovšem ptáčkům nevysvětlíme, že nemohou okraje budek ozobávat. Na to je potřeba myslet, když budeme chtít ptačí budky natřít. Měli bychom tedy vybrat takovou barvu, která našim opeřeným sousedům neublíží. Třeba barvu na zcela přírodní bázi, která je šetrná k životnímu prostředí.

Ptačí budky jsme ošetřili venkovním nátěrem, který je šetrný k životnímu prostředí (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Ptačí budky a vhodný nátěr

Ptačí zpěv je jednou z nejkrásnějších hudeb, kterou nám příroda poskytuje zcela zadarmo. Měli bychom si toho vážit a nějak se těmto nadaným pěvcům odměnit. Třeba tím, že jim budeme stavět ptačí budky nebo krmítka. 

Ptačí budky, jsou-li dřevěné, musí být čas od času opraveny a povrchově ošetřovány, jinak se nedožijí dlouhého věku. Jenže ptáci nepochopí, že nádherná barva, která jejich domečky zdobí, není jedlá, a že ji tudíž nemohou ozobávat. Na to bychom tedy měli myslet my, a pokud budeme ptačí budky natírat, musíme volit takovou barvu, která je nezávadná.

Lazura vyrobená na základě přírodních surovin pro úpravu a ochranu všech druhů dřeva je vhodná pro vnitřní a venkovní použití
Lazura vyrobená na základě přírodních surovin pro úpravu a ochranu všech druhů dřeva je vhodná pro vnitřní a venkovní použití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vybrali jsme si lazuru Horsemen Woodcare. Tato jedinečná lazura je vyrobena na základě přírodních surovin, které jsou šetrné k životnímu prostředí, a jsou tedy dokonale ekologické, a zároveň poskytují maximální ochranu vašemu dřevu. Ať už máme dřevěný plot, pergolu, srub či zahradní domek, Horsemen Woodcare je tou správnou volbou pro jejich dlouhodobou ochranu a zachování krásy. Navíc je vhodná jak pro vnitřní, tak vnější použití.

Vyzkoušeli jsme Horsemen Woodcare ochrana dřeva, což je vysoce hodnotný výrobek vyrobený z vybraných přírodních obnovitelných surovin. Výrobek vznikl jako kombinace 300 let staré finské tradice a nejnovějších technologických poznatků. Základem je lněný olej, mouka a vybrané pigmenty, které zaručují rustikální provedení.

S lazurou Horsemen Woodcare ochrana dřeva dosáhneme přirozeného a trvanlivého efektu. Lazura vytváří ochrannou vrstvu tak, že dřevo může dýchat a je zcela přirozeně chráněno. Dokážeme si proto velmi lehce představit, jak naše dřevěné zahradní konstrukce budou vypadat po aplikaci této kouzelné ochrany. Budou stále svěží, elegantní a odolné vůči vnějším vlivům.

Ptačí budky, jsou-li dřevěné, musí být čas od času opraveny a povrchově ošetřovány
Ptačí budky, jsou-li dřevěné, musí být čas od času opraveny a povrchově ošetřovány (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lazura vyrobená na základě přírodních surovin pro úpravu a ochranu všech druhů dřeva, je vhodná pro vnitřní a venkovní použití. Je vhodná na neupravené dřevěné zahradní konstrukce, zahradní dřevěné domky, ploty, sruby, pergoly a podobně. Lazura vytváří ochrannou vrstvu tak, že dřevo může dýchat, dřevo je tím přirozeně chráněno a nemůže se odlupovat.

Používá se na neupravené dřevo všech druhů. Podmínkou je, že dřevo musí být suché, zbavené mastnoty a nesmí se nanášet na staré nánosy jiných druhů nátěrů, proto tyto staré nánosy musí být nejprve po jejich zvětrání odstraněny.

Postup nanášení

Lazuru je před použitím potřeba dobře promíchat a dodržet následující podmínky:

  • nově natírané dřevo: neředit, nanést dvě vrstvy s mezischnutím minimálně 24 hodin
  • staré dřevo: staré vrstvy odstranit, hrubě přebrousit a nanést 2 vrstvy s mezischnutím minimálně 24 hodin

Lazura se nanáší dobrým štětcem, který je schopen pojmout více lazury. Lazura se dá i stříkat.

S lazurou Horsemen Woodcare ochrana dřeva dosáhneme přirozeného a trvanlivého efektu
S lazurou Horsemen Woodcare ochrana dřeva dosáhneme přirozeného a trvanlivého efektu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud se jedná o přetírání ploch, které jsou dokončeny s lazurou Horsemen Woodcare ochrana dřeva, nemusí se staré vrstvy odstraňovat, stačí je pouze očistit od nečistot a přetřít jednou nebo dvakrát s mezischnutím 24 hodin.

Plochy nevyžadují zvláštní údržbu, pouze se zbavují nečistot. Zhruba po 5 letech, v závislosti na umístění objektu, se doporučuje jednou až dvakrát plochu přetřít. Před natíráním se musí dřevo zbavit špíny a prachu. Při použití tlakem impregnovaného dřeva se doba nutná k opravě prodlužuje.

Lazura se používá na neupravené dřevo všech druhů
Lazura se používá na neupravené dřevo všech druhů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstíny:

  • kód 001 sněhobílá
  • kód 002 švédská modrá
  • kód 003 žlutý okr
  • kód 004 červený okr
  • kód 005 antik šedá
  • kód 006 písková
  • kód 007 petrolejově zelená
  • kód 008 zemitá zeleň

Zdroj informací: ACOLOR s.r.o.

Publikováno: 6. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Acolor (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová