Výměna nožů při údržbě provzdušňovače je jeden z mnoha úkonů, který si můžeme sami provést doma a nečekat na servisního technika. Provzdušňovač je velmi šikovný a praktický pomocník, který by měl být součástí našeho zahradnického náčiní všude tam, kde chceme mít pěkný a zdravý trávník.
Výměna nožů při údržbě provzdušňovače
Proč nože u provzdušňovače vyměnit? A je nutná údržba provzdušňovače? Provzdušňovače, nebo také vertikutátory, jsou stroje, které pomocí ocelových nožů nebo drátů umístěných na válci rozrývají a prořezávají trávník, takže efektivně odstraní travní plsť, mech a odumřelou trávu. Tím zprostředkují živinám a vodě volný průchod ke kořenům trávníku. Trávník se tím omlazuje a zhušťuje.
Provzdušňovač trávníku je nezbytný pomocník pro dosažení krásného travního koberce. Při každém sečení trávy se usazují u kořínků drobné kousíčky trávy, které spolu s dalším biologickým materiálem, jako je třeba mech nebo plevely, vytváří nepropustnou vrstvu, která trávníku neprospívá, a naopak vede k jeho odumírání a poškození. Vertikutátor může mít jak prořezávací nože, tak i drátky, které jsou upevněné na plastovém válci. Oba mechanismy se vyměňují podle potřeby.
V případě, že potřebujeme trávník spíše vyčesávat od mechu a stařiny, nasadíme do provzdušňovače právě válec s drátky.
Jak postupovat při výměně nožů za drátky a naopak?
Výměna nožů při údržbě provzdušňovače za drátky není složitá. Stroj, ve kterém jsou již provozní kapaliny (benzín a olej), bychom nikdy neměli přetáčet tzv. vzhůru nohama, protože kapaliny mohou vytéct nebo se dostat do míst, kde mohou napáchat škodu. Praktické je si provzdušňovač podložit třeba špalkem nebo malým heverem a naklonit ho pouze na jednu stranu.
K ruce si přichystáme stranový klíč č. 10 a gola klíč č. 10. Velikost klíčů závisí na tom, jaký stroj máme. V návodu na obsluhu provzdušňovače nalezneme i doporučení, jaké typy nářadí se při údržbě daného stroje používají.
Na boční straně provzdušňovače v místech, kde je upevnění válce, je plochá destička se šrouby zespodu upevněná na matice. Na podržení matic použijeme stranový klíč a gola klíčem z vnější strany šrouby z matic povolujeme.
Po uvolnění šroubů odstraníme krycí destičku. Abychom mohli válec vyjmout, musíme uvolnit zbylé dva šrouby a vyjmout druhý plech, který drží válec v drážce. Potom již není problém válec vysadit.
Druhý válec nasadíme z vnitřní hrany do šestihranného otvoru. Na druhé straně podložíme plechem a nasadíme do otvorů spodní dva šrouby a utáhneme gola klíčem. Stranovým klíčem si opět zevnitř přidržujeme matice. Pak nasadíme krycí "pokličku" a opět upevníme šrouby.
Kontrola provozuschopnosti provzdušňovače
Je nutná údržba nového provzdušňovače? Je! Máme-li provzdušňovač úplně nový a ještě nepoužitý, nalezneme u startovacího táhla nápadnou žlutou plastovou destičku, která znázorňuje, že ve stroji není žádná provozní kapalina. Před použitím ji musíme dolít, jinak provzdušňovač nenastartujeme.
Olej lijeme do samostatné nádržky, jejíž nálevka je označená žlutou plastovou zátkou. Tu otevřeme, nalijeme olej, a všímáme si, že na zátce je krátký výstupek - to je měrka oleje. Při nalévání oleje do vertikutátoru bychom měli mít po ruce kousek hadru, do kterého měrku otřeme, a našroubujeme zátku s měrkou na hrdlo nádržky. Tím změříme hladinu oleje. Jakmile zátku vyšroubujeme, povlak na měrce nám ukáže výšku hladiny.
Tip redakce:
Při měření hladiny oleje musíme stroj umístit na rovné místo. Kapaliny by měly být zahřáté na provozní teplotu.
Před nastartováním ještě promažeme všechny táhla a pružiny. Pak už můžeme v klidu nastartovat, nechat stroj lehce zahřát a vyrazit vstříc našemu neučesanému trávníku.
Provzdušnění by se mělo provádět dvakrát za sezónu, poprvé z jara a podruhé začátkem podzimu. Pokud chceme opravdu kvalitní trávník, nestačí pouze jeho pravidelné sečení. Provzdušňovač pomocí sady nožů rozruší vzniklou krustu, která se pomalu tvoří právě po sečení, nárůstu mechů a plevelů. Drátkový válec vyčeše mechy, nože prořežou mladé výhonky, čímž přinutí trávník houstnout. Rozrušenou vrchní vrstvou půdy pak ke kořenům může pronikat tolik potřebný kyslík, živiny a vláha. Provzdušňovač je vhodný nejen pro provzdušňování a opravy trávníku, hrabání mechu, ale také pro kypření půdy a rozbíjení hrudek půdy.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel - lekce pro ženy; HECHT MOTORS s.r.o.
Publikováno: 2. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová