reklama

Jak servisovat provzdušňovače doma?

Výměna nožů při údržbě provzdušňovače je jeden z mnoha úkonů, který si můžeme sami provést doma a nečekat na servisního technika. Provzdušňovač je velmi šikovný a praktický pomocník, který by měl být součástí našeho zahradnického náčiní všude tam, kde chceme mít pěkný a zdravý trávník.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výměnu nožů při údržbě provzdušňovače je nutné provádět pravidelně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výměna nožů při údržbě provzdušňovače

Proč nože u provzdušňovače vyměnit? A je nutná údržba provzdušňovače? Provzdušňovače, nebo také vertikutátory, jsou stroje, které pomocí ocelových nožů nebo drátů umístěných na válci rozrývají a prořezávají trávník, takže efektivně odstraní travní plsť, mech a odumřelou trávu. Tím zprostředkují živinám a vodě volný průchod ke kořenům trávníku. Trávník se tím omlazuje a zhušťuje.

Provzdušňovač trávníku je nezbytný pomocník pro dosažení krásného travního koberce. Při každém sečení trávy se usazují u kořínků drobné kousíčky trávy, které spolu s dalším biologickým materiálem, jako je třeba mech nebo plevely, vytváří nepropustnou vrstvu, která trávníku neprospívá, a naopak vede k jeho odumírání a poškození. Vertikutátor může mít jak prořezávací nože, tak i drátky, které jsou upevněné na plastovém válci. Oba mechanismy se vyměňují podle potřeby.

Výměnu válců zvládneme sami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výměnu válců zvládneme sami

V případě, že potřebujeme trávník spíše vyčesávat od mechu a stařiny, nasadíme do provzdušňovače právě válec s drátky.

Jak postupovat při výměně nožů za drátky a naopak?

Výměna nožů při údržbě provzdušňovače za drátky není složitá. Stroj, ve kterém jsou již provozní kapaliny (benzín a olej), bychom nikdy neměli přetáčet tzv. vzhůru nohama, protože kapaliny mohou vytéct nebo se dostat do míst, kde mohou napáchat škodu. Praktické je si provzdušňovač podložit třeba špalkem nebo malým heverem a naklonit ho pouze na jednu stranu.

Vertikutátor nakloníme k jedné straně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vertikutátor nakloníme k jedné straně

K ruce si přichystáme stranový klíč č. 10 a gola klíč č. 10. Velikost klíčů závisí na tom, jaký stroj máme. V návodu na obsluhu provzdušňovače nalezneme i doporučení, jaké typy nářadí se při údržbě daného stroje používají.

Použijeme stranový a gola klíč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme stranový a gola klíč

Na boční straně provzdušňovače v místech, kde je upevnění válce, je plochá destička se šrouby zespodu upevněná na matice. Na podržení matic použijeme stranový klíč a gola klíčem z vnější strany šrouby z matic povolujeme.

Stranovým klíčem si přidržíme matici a gola klíčem uvolňujeme šroub
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stranovým klíčem si přidržíme matici a gola klíčem uvolňujeme šroub

Po uvolnění šroubů odstraníme krycí destičku. Abychom mohli válec vyjmout, musíme uvolnit zbylé dva šrouby a vyjmout druhý plech, který drží válec v drážce. Potom již není problém válec vysadit. 

Odšroubujeme spodní plech
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odšroubujeme spodní plech

Druhý válec nasadíme z vnitřní hrany do šestihranného otvoru. Na druhé straně podložíme plechem a nasadíme do otvorů spodní dva šrouby a utáhneme gola klíčem. Stranovým klíčem si opět zevnitř přidržujeme matice. Pak nasadíme krycí "pokličku" a opět upevníme šrouby.

Kontrola provozuschopnosti provzdušňovače

Je nutná údržba nového provzdušňovače? Je! Máme-li provzdušňovač úplně nový a ještě nepoužitý, nalezneme u startovacího táhla nápadnou žlutou plastovou destičku, která znázorňuje, že ve stroji není žádná provozní kapalina. Před použitím ji musíme dolít, jinak provzdušňovač nenastartujeme. 

Olej lijeme do samostatné nádržky, jejíž nálevka je označená žlutou plastovou zátkou. Tu otevřeme, nalijeme olej, a všímáme si, že na zátce je krátký výstupek - to je měrka oleje. Při nalévání oleje do vertikutátoru bychom měli mít po ruce kousek hadru, do kterého měrku otřeme, a našroubujeme zátku s měrkou na hrdlo nádržky. Tím změříme hladinu oleje. Jakmile zátku vyšroubujeme, povlak na měrce nám ukáže výšku hladiny.

Měrkou zkontrolujeme hladinu oleje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Měrkou zkontrolujeme hladinu oleje

Tip redakce:

Při měření hladiny oleje musíme stroj umístit na rovné místo. Kapaliny by měly být zahřáté na provozní teplotu. 

Táhla promažeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Táhla promažeme

Před nastartováním ještě promažeme všechny táhla a pružiny. Pak už můžeme v klidu nastartovat, nechat stroj lehce zahřát a vyrazit vstříc našemu neučesanému trávníku.

Po celkové kontrole stroje se můžeme pustit do práce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po celkové kontrole stroje se můžeme pustit do práce
Český kutil vyzkoušel motorový provzdušňovač HECHT 5677, který nás zbaví zbytků v trávníku a pomůže nám dosáhnout kvalitního a zdravého vzhledu trávníku. Provzdušňovač má šířku nožového válce 40 cm, záběr drátkového válce 38 cm. Nastavení hloubky -5 až +15 mm. Pracovní hloubka je nastavována pomocí páky. Objem koše je 45 litrů. Tento typ provzdušňovač zvládne obhospodařit plochu o velikosti 1600 m².

Provzdušnění by se mělo provádět dvakrát za sezónu, poprvé z jara a podruhé začátkem podzimu. Pokud chceme opravdu kvalitní trávník, nestačí pouze jeho pravidelné sečení. Provzdušňovač pomocí sady nožů rozruší vzniklou krustu, která se pomalu tvoří právě po sečení, nárůstu mechů a plevelů. Drátkový válec vyčeše mechy, nože prořežou mladé výhonky, čímž přinutí trávník houstnout. Rozrušenou vrchní vrstvou půdy pak ke kořenům může pronikat tolik potřebný kyslík, živiny a vláha. Provzdušňovač je vhodný nejen pro provzdušňování a opravy trávníku, hrabání mechu, ale také pro kypření půdy a rozbíjení hrudek půdy.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel - lekce pro ženy; HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 2. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová