reklama

Bazénové chemie: 5 tipů pro udržení čisté vody v bazénu po celé léto

Správná údržba bazénu za použití bazénové chemie je klíčová pro optimální plavání a zábavu. Existuje několik faktorů, které ovlivňují kvalitu vody, Tyto faktory společně s bazénovou chemií přispívají k čistému a zdravému prostředí v bazénu. Přečtěte si následující informace, abyste se dozvěděli, jak správně pracovat s bazénovou chemií a udržet si křišťálově čistou vodu během celé letní sezóny.

i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Nebojte se použití bazénové chemie (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Bazénová chemie je v péči o čistou vodu nenahraditelná

Průzračně čistá voda v bazénu, která zůstane čistá a nezávadná během celého léta, se neobejde bez kvalitní filtrace a bazénové chemie. Kvůli proměnlivým teplotám je třeba kvalitu vody v bazénu pečlivě hlídat a pravidelně bazén čistit. Účinnými pomocníky jsou kombinace vhodně zvolené filtrace s bazénovou chemií. Zatímco účelem bazénové chemie je zejména předcházení a likvidace bujení řas a dalších mikroorganismů, filtrace z vody odstraňuje nečistoty, které by vodu kalily a sloužily právě jako živná půda pro řasy a mikroorganismy.

1. Napuštění bazénu vodou z cisterny

Prvním krokem pro čistou vodu v bazénu během celé sezóny je samotné napuštění z kvalitního zdroje. Vodohospodáři nedoporučují napouštět vodu do bazénu z vodovodního řádu, ale objednat si cisternu s vodou. To ušetří nejen čas při napouštění bazénu, ale také zajistí čistotu vody. "Veřejná vodovodní síť není primárně určená pro napouštění bazénů. Kvůli vysoké rychlosti proudění vody v potrubí může dojít k uvolnění sedimentů a tím k zakalení vody. Rovněž hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů.

Pokud již někdo bude napouštět bazén přes vodovodní přípojku, doporučujeme, aby tak činil pomalu a mimo špičku, nejlépe v nočních hodinách," uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. Nebezpečí může hrozit i při napouštění bazénu z vlastní studny, kdy se mohou do vody dostat škodlivé látky nebo těžké kovy.

2. Dostatečný výkon filtrace

Aby byla filtrace účinná, musí mít dostatečný výkon. Nestačí pouze pořídit nejdostupnější filtraci, připojit ji k bazénu a doufat, že vše bude správně fungovat. Vítr do bazénu zanáší prach, pyl a nesmíme zapomínat, že spoustu nečistot do bazénu naneseme i my přímo na svém těle. Pokud by tyto částice v bazénu zůstaly déle, než je nezbytné, rychle by se spustily rozkladné a hnilobné procesy, jejichž následkem by byla kalná a zapáchající voda, se kterou by už nepomohla žádná chemie.

Filtrace by proto měla vodu v bazénu přefiltrovat přibližně alespoň 1× za 5-6 hodin. Méně výkonná filtrace by neměla dostatečnou účinnost, a tak by se neúměrně navyšovaly náklady spojené s vyšší spotřebou bazénové chemie.

Potřebný výkon filtrace pak spočítáme celkem jednoduše. Vydělíme objem vody v bazénu pěti a dostaneme číslo, které se rovná objemu vody, který by měla filtrace přečerpat za jednu hodinu.

Udržujte vodu křišťálově čistou
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Udržujte vodu křišťálově čistou

3. Písková filtrace je účinnější

Pro malé nadzemní bazény s objemem vody do 5 m3 vystačíte i s malou kartušovou filtrací. Ovšem je třeba počítat s tím, že filtry v kartušové filtraci nemají takovou účinnost jako písková filtrace a vyžadují poměrně časté proplachování. Navíc pokud bazén zanedbáte a dojde k jeho nadměrnému znečištění, kartušová filtrace si s vyčištěním vody už nemusí vůbec poradit.

Písková filtrace oproti těm kartušovým má hned několik výhod. Tou první je zejména vysoká účinnost, kterou lze navíc ovlivnit zvolenou filtrační náplní. V základu je sice určena pro křemičitý písek, nabízí se však také alternativy jako je zeolit nebo filtrační sklo. V poslední době jsou také často jako náplň využívány polyethylenové filtrační kuličky, které mají skvělé filtrační vlastnosti (zachytí nečistoty i menší než 1 µ) a jelikož je lze i vyprat, mají životnost i několik let.

Pokud je filtrace vybavena vícecestným ventilem, lze ji snadno propláchnout. Přepnutím ventilu jednoduše změníte směr průtoku vody filtrací a zachycené nečistoty jsou vyplaveny ven výpustí.

V neposlední řadě je nutné zmínit, že k většině pískových filtrací lze díky jejich výkonu připojit i bazénový vysavač, kterým snadno odsajete nečistoty a písek ze dna bazénu.

4. Nezapomeňte na odpor filtrace

Při výběru bazénové filtrace se často zapomíná na odpor, který průtoku vody činí potrubí a příslušenství, jako jsou bazénové trysky, solární panely apod. Většina filtrací je výkonově dimenzována pro připojení do vzdálenosti maximálně 10 metrů od bazénu. „S každým metrem potrubí roste odpor, který musí čerpadlo filtrace překonávat a úměrně s tím klesá průtok. Pokud navíc budete na potrubí šetřit a koupíte levnější trubky s menším průměrem, pravděpodobně ušetřené peníze utratíte již první sezónu za zvýšenou spotřebu bazénové chemie. Plánujete-li do systému připojit i solární panely pro ohřev vody, počítejte s tím, že i výkon filtrace bude nutné úměrně navýšit, aby dokázal vyrovnat tlakové ztráty vznikající v panelech, které brzdí průtok vody,“ radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Užijte si léto na plné pecky
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Užijte si léto na plné pecky

5. Správná hodnota pH vody v bazénu a účinná chemie

Hodnota pH vody v bazénu je často velice podceňována. Přitom je důležité udržovat neutrální pH, což je cca 7–7,4. Pokud je pH nižší nebo vyšší, účinnost chloru rychle klesá. Například je-li pH vody 7,5, což je pouhou desetinu nad doporučenou hodnotou, je účinnost tablet jen 40 %. Abyste pak vodu udrželi čistou, musíte přidávat dvojnásobné množství chloru. Tou nejmenší potíží je, že stoupají náklady na zvýšenou spotřebě bazénové chemie. Horší je však, že chlor je méně účinný a nestačí rozkládat nečistoty, a tak se na ně začne vázat. Tím vnikají silně zapáchající chloraminy, které dráždí oči a pokožku.

Tip:

Vyzkoušejte přípravek OXI CHLOR SHOCK. Nově přidaný chlór rozbije molekuly chloraminů a voda bude brzy opět v pořádku.

Proto je velmi důležité sledovat správnou hladinu pH vody. Ideální je 7,2. Hodnotu pH zjistíte snadno pomocí pH testeru. Existují různé typy, nejčastěji se setkáte buď s papírovými proužky, které podle pH vody mění svou barvu, nebo sadou, kde do lahvičky naberete vodu z bazénu, přidáte několik kapek roztoku a následně barvu vody porovnáte se vzorníkem, na kterém zjistíte hodnotu pH

Pokud zjistíte problém s hladinou pH, upravíte ji pomocí přípravků pH plus nebo pH mínus. Správná hodnota pH je u bazénu základ, jinak nemá ani cenu pokoušet se nějak kvalitu vody dál upravovat. Po srovnání hladiny pH přichází na řadu samotné vyčištění vody. Jestliže se již ve vodě vytvořily chloraminy a bazén silně zapáchá po chloru, můžete mít pocit, že je bazén přechlorovaný. Jenže abyste zvrátili proces vytváření chloraminů, je třeba do vody přidat až desetinásobné množství chloru. 

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 30. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce