reklama

Jak obnovit trávník a vrátit ho zpět do formy

Máte před očima trávník, který už toho hodně zažil a přáli byste ho dát do původního stavu? Sestavili jsme pro vás několik tipů, jak dostat trávník opět do skvělé formy.

Jak obnovit trávník a vrátit ho zpět do formy

Co může být příčinou?

Světlá, žlutá či lysá místa na trávníku mají častokrát všeobecné příčiny, které mohou souviset s místem, rázem půdy či světelnými poměry. Vidíte na bledém trávníku žluté špičky stébel a hodně plevele? Trávník má pravděpodobně nedostatek živin a potřebuje obnovu.Zkuste použít hnojiva s dlouhodobým účinkem a zkontrolovat pH.

V místech s nedostatkem světla je potřeba pořídit speciální trávník do stínu, který je mnohem méně náročný na světlo. Pokud se vám na trávníku hromadí voda a dělají se vlhké plochy, zvyšte propustnost vody. Například vybudováním drenáže, zkypřením půdy, vertikutací nebo nasypáním písku. Vysychání trávníku předejdete tím, že ho nebudete sekat příliš nakrátko a na suchých místech pěstovat stále zelené půdokryvné dřeviny aj.

Hezký trávník se neobejde bez pravidelného sekání. Nyní je ideální doba pro jarní servis sekačky, která se postará o krásně střiženou trávu v průběhu celé sezóny
Hezký trávník se neobejde bez pravidelného sekání. Nyní je ideální doba pro jarní servis sekačky, která se postará o krásně střiženou trávu v průběhu celé sezóny

Obnova trávníku: Jak na odstranění plevele a mechu z trávníku

Mech a plevel jsou pro všechny příznivce hezkého trávníku učiněnou noční můrou. Díky prostředkům pro hubení plevele a mechu budete mít váš trávník opět plně pod kontrolou. Vždy používejte pouze k tomu určené prostředky a postupujte podle návodu k použití. Odumřelý plevel odstraňte hráběmi a ideálně rovnou pohnojte. Na jaře proveďte obnovu trávníku vertikutací a pravidelně zavlažujte.

Na zatravněných plochách se může objevit i spletenec hub, které jsou uspořádány do tvaru kruhu. Často je to v půdě, která je chudá na živiny, v písčitých či zhutnělých zeminách, ve kterých chybí půdní kultury. Při mírném výskytu doporučujeme hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů, aktivaci půdních kultur a odstranění zhutnělé půdy. Větší neplechu zastavíte provedením hloubkového zkypření, kdy je podhoubí nutné probodnout tak hluboko, jak je to jen možné. Při silném výskytu už vám nezbyde nic jiného, než trávník odstranit a založit nový.

Prevence proti sněžné plísni a odstranění řas

Sněžná plíseň se sama o sobě vyskytuje poměrně často. Je to způsobeno delším pokrytím trávníku sněhem či listím, hromaděním vody, proměnlivými teplotami kolem bodu mrazu nebo přílišným hnojením dusičnany a zavápněním před příchodem zimy. Prevencí je pravidelná vertikutace, odstranění spadaného listí, zvýšení propustnosti a použití správných hnojiv.

Řasy se vyskytují především při mírných zimách hlavně na zhutnělých půdách, kde se hromadí voda. Růstu řas zabráníte vertikutací, hnojením draselnými hnojivy, zlepšením struktury půdy pomocí půdních aktivátorů, kompostu a substrátů a zvýšením propustnosti.

Kvalitní sekačka a hlavně dobře nabroušené žací nože jsou základem dobře posekaného trávníku
Kvalitní sekačka a hlavně dobře nabroušené žací nože jsou základem dobře posekaného trávníku

Sekání trávníku

Základním předpokladem je mít u sekačky dokonale nabroušené nože. Pokud máte elektrickou sekačku nebo je vaším dobrým pomocníkem aku sekačka, tak nože nechte nabrousit hned na začátku sezóny. Při častém používání byste to měli dělat vždy po cca 25 hodinách provozu. U robotických sekaček nože kontrolujte častěji, protože je dost dobře možné, že je budete muset během sezóny vyměnit. V případě, že budete sekat s tupými noži, tak se tráva při sečení bude jen třepit a je pak náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá.

Robotická sekačka zajistí krásně střižený trávník po celou sezónu. Zatímco vy si budete v klidu pít svou kávu, robotická sekačka bude pracovat za vás
Robotická sekačka zajistí krásně střižený trávník po celou sezónu. Zatímco vy si budete v klidu pít svou kávu, robotická sekačka bude pracovat za vás

Co dělat, když je ve špatném stavu celý trávník?

Měli byste ho kompletně sanovat. Posekat ho nakrátko a to tak, jak je to jen možné. Ideálně několikrát provést vertikutaci v podélném i příčném směru. Čím důkladněji, tím lépe. Jedině tak se travní semena dostanou všude do přímého kontaktu s půdou. Hloubku vertikutace splstnatělé trávy můžete upravit. Travní plsť odstraňte úplně. Pak zasejte semena a pohnojte. Sanovanou plochu byste měli pokrýt tenkou vrstvou rašeliny. A ve finále zalívejte. Plocha trávníku nesmí první tři týdny vyschnout. Poté máte obnovený trávník.

Publikováno: 2. 4. 2019, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce