reklama

Vybíráme vhodná lepidla do dílny

Lepení dřeva a dalších různých materiálů je podmíněno tím, že si musíme vybrat správné lepidlo. Každé z nich, resp. skupiny lepidel jsou specifické svými vlastnostmi a proto by se měly používat pouze na určené materiály. Podíváme se blíže na zoubek lepidlům na dřevo.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zvládne lepení dřeva i dítě? Se správným lepidlem ano (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lekce v lepení dřeva

Dřevo je možné spojovat mnoha způsoby a mezi jeden z nejčastějších patří spojování pomocí vrutů nebo hřebíků. Méně často se pak používá lepení dřeva. Lepidla na dřevo se používají spíše jako pomocné spoje při jiném způsobu spojování dvou a více dílů.

Nejčastěji se používá lepidlo s označením D2 nebo D3. Lepidla na dřevo s označením D2, D3 a D4 se takto rozlišují na základě odolnosti vůči vodě a celkově vlhkosti. D2 a D3, tzv. bílá lepidla, jsou vhodná do interiérů a vytvrzují se odpařením vody. Lepidla označena D4 odolávají vodě a používají se pro exteriéry.

Při lepení dřeva musíme zohlednit několik faktorů, jako je materiál, teplota, vlhkost a také čas

Materiál

Vyschlé nebo naopak velmi vlhké dřevo se lepí velmi špatně. Stejně tak si musíme dávat pozor na povrchovou úpravu dřeva, protože přírodní dřevo bez povrchové úpravy má zcela jiné vlastnosti než dřevo ošetřené, nalakované nebo natřené barvou.

Teplota při lepení

Nízké teploty znemožňují u tzv. bílých lepidel odpaření vody a u vodostálých čili polyuretanových lepidel navázání vlhkosti na lepidlo. Ideální je pokojová teplota. V žádném případě nelepíme při teplotě nižší než 5 °C. Doporučuje se držet se nad minimální hranicí 10 °C. 

K lepení a běžným opravám dřevěných předmětů jsou určena lepidla skupiny D2 a D3
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K lepení a běžným opravám dřevěných předmětů jsou určena lepidla skupiny D2 a D3

Lepidla s označením D2

D2 je jednosložkové polyvinylacetátové disperzní lepidlo na dřevo bez obsahu organických rozpouštědel. Vytváří elastické spoje s vysokou pevností. Používá se pro vodovzdorné lepení ve třídě odolnosti D2 v interiéru, k lepení měkkého a tvrdého dřeva, spárovek, spojení čep - dlab, na montážní spoje, plošné zalisování, k lepení dřeva na jiné pórovité materiály. Je použitelné pro univerzální lepení materiálů, jako je dýha, překližka, dřevotříska, papír nebo karton.

Nejčastěji používaným lepidlem na dřevo je typ HERKULES. Univerzální disperzní lepidlo je vhodné do dílny, pro hobby účely nebo modelářství. Ideální je také na lepení fotografií, na slepování dřevěného nábytku, kožených výstelek obuvi a další. 

Lepidlo typu BISON je vysoce kvalitní a neobyčejně pevné lepidlo na dřevo na bázi PVAc pro použití v interiérech. Lepidlo je odolné proti vlhkosti. Lepí všechny typy měkkého a tvrdého dřeva, dřevovláknitých desek, dřevotřískových desek, překližek, dýh, papíru a lepenky. Je určeno pro dřevěné konstrukce a spoje na pero a drážku.

Tato lepidla se aplikují jednoduše nanesením na jeden díl dřeva nebo materiálu na bázi dřeva, rozetřou se po celé lepené ploše a druhý díl se k tomuto povrchu přitiskne. Je ideální sevřít oba lepené díly např. svěrkou a nechat důkladně proschnout. Někdy postačí několik hodin, ale můžeme také čekat třeba do druhého dne.

Lepidlo na povrchu rozetřeme špachtlí
Lepidlo na povrchu rozetřeme špachtlí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Slepené díly stáhneme svěrkou
Slepené díly stáhneme svěrkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lepidla s označením D3

Označení D3 mají lepidla interiérová s odolností proti vlhkosti, která jsou určená pro prostory s vyšší vlhkostí, například sklepy, koupelny nebo půdy, nejsou však odolná vůči trvalému působení vody. Tato lepidla jsou všeobecně známá pod pojmem bílá lepidla. Pokud na lepidle nenajdeme toto označení, jde o lepidlo, které obsahuje více vody a méně lepicí složky - PVAc (polyvinylacetát). Tato lepidla jsou vhodná pro lepení papíru a kartonu i v kombinaci se dřevem, nikoli však pro pevnostní lepení dřeva.

Nejčastěji používané je jednosložkové polyvinylacetátové disperzní lepidlo na dřevo, určené pro lepení ve třídě D3. Je vhodné k lepení dřevěného nábytku do vlhkého prostředí, k výrobě venkovních oken a dveří, k lepení plovoucích podlah ve spoji pero-drážka, parket, k lepení tvrdých masivních a exotických dřev.

Při lepení dřevěného modelu dětského letadla jsme vyzkoušeli  PROFESIONÁLNÍ LEPIDLO NA DŘEVO D2/D3. Jedná se o lepidlo na dřevo s přírodními vlákny, díky kterým dosahuje lepený spoj maximální výsledné pevnosti až 170 kg/cm². Po zaschnutí má vzhled dřeva. Speciální lepidlo je určeno pro lepení všech druhů dřeva, aglomerátů, laminátů, překližek, vrstvených materiálů, prken atd. mezi sebou nebo v kombinaci s jinými materiály. Je ideální pro spojování a pokládání plovoucí podlahy. Po zaschnutí lze materiál natírat, brousit i hoblovat
Voděvzdorné venkovní lepidlo na dřevo tvořící elastické spoje s vysokou pevností
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Voděvzdorné venkovní lepidlo na dřevo tvořící elastické spoje s vysokou pevností

Lepidla s označením D4

Označení D4 na sobě mají lepidla odolná vůči trvalému působení vody, což jsou taková, která mohou být trvale vystavena i povětrnostním vlivům ve venkovním prostředí.

Příkladem je třeba polyuretanové lepidlo na dřevo, které se vyznačuje krátkou dobou schnutí, velmi vysokou lepicí silou a nejvyšší třídou vodovzdornosti D4. Má výborné vyplňovací schopnosti - napěňuje a vyznačuje se vysokou adhezní silou. Lze je použít i na vlhké dřevo. Zatížením či stlačením ve svěrách zvýšíme výslednou pevnost spoje.

Lepidlo typu BISON je vysokopevnostní tekuté polyuretanové lepidlo pro velmi namáhané spoje. Je určeno pro lepení v exteriéru a interiéru. Podmínkou lepení je, aby jeden z lepených materiálů byl savý. Je ideální pro konstrukční lepení např. zahradního nábytku, pergol, schodnic, dřevěných obkladů, modelářství a tam, kde je konstrukce namáhána vysokou vlhkostí a vodou.

Lepidla D4 patří do skupiny lepidel s odlišným způsobem vytvrzování - do tzv. skupiny reaktivních lepidel. Vzdušná vlhkost a vlhkost vlastního dřeva nastartují chemickou reakci v lepidle typu D4, to nabude na objemu (10 až 25 % podle druhu) a vytvrdí se ve velice pevnou hmotu.

Lepidlo na dřevo vybírejte také podle toho, jak pevné spoje zvládne, zda je určeno do exteriéru nebo jen do interiéru a jakou má vydatnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lepidlo na dřevo vybírejte také podle toho, jak pevné spoje zvládne, zda je určeno do exteriéru nebo jen do interiéru a jakou má vydatnost

Bezpečnost práce

Při manipulaci s lepidly a dalšími chemikáliemi je vhodné používat ochranné brýle, pracovní rukavice a případně i respirátor.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; smnaradi.cz; rankito.cz; lepidla.cz

Publikováno: 31. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová