reklama

Užijte si dokonalou noc při spaní v lese či na zahradě

Přemýšlíte, k čemu je výroba postele v přírodě? Využije ji každý zálesák i dobrodruh, který se rád toulá několik dní přírodou, ale i romantická duše, která si chce na vlastní zahradě vyzkoušet spaní pod hvězdami. Zkuste si postel z přírodních materiálů vyrobit i vy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výroba postele v přírodě zaručí pohodlnější spánek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co výroba postele v přírodě obnáší?

Jako každý nábytek, i výroba postele v přírodě vyžaduje nějaký ten materiál. Protože budete mimo civilizaci, budete si muset poradit s tím, co vám dá příroda, konkrétně les či zahrada. Základním materiálem je dřevo, a to holé větve v různých tloušťkách. Pak také větve s jehličím, listím nebo rákosem či kapradím v závislosti na tom, co bude dostupné. Ty budou tvořit jakousi matraci. A nakonec něco, co musíte mít s sebou – to je provázek či motouz dostatečné délky.

Materiál najdete jednoduše kolem sebe
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Materiál najdete jednoduše kolem sebe

Jaké jsou výhody přírodní postele?

Když už se výroba postele v přírodě zadaří, máte ve výsledku nejen pohodlné lůžko na odpočinek přes den či noční spánek. Postel se dá využít i jako nosítka, protože se dá jednoduše přenášet. A bez krytí jehličím či jiným materiálem poslouží konstrukce i jako žebřík.

Samotná výroba postele v přírodě

Nyní už je čas pustit se do práce. Výroba postele v přírodě bude následující – dvě silnější větve zkřižte, vytvořte jakési áčko a v místě křížení je dobře svažte provázkem. Pro větší stabilitu přijde ještě do trojúhelníku připevnit další větev. Tento prvek budete potřebovat dvakrát – do čela a nohou postele. Mezi tyto dva prvky přivažte další větve, které je budou v krajích spojovat a tvořit rám postele. Ty by měly být tak dlouhé, aby odpovídaly výšce člověka, který bude postel využívat. Opět je důkladně přivažte provazem.

Konstrukce postele se dá využít i dalšími způsoby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konstrukce postele se dá využít i dalšími způsoby

Základ je hotový, pusťte se do lůžka

Žádné posteli nesmí chybět rošt a matrace, ani naše přírodní postel není výjimkou. Mezi tyče tvořící boky postele nyní přivažte několik kratších větví, které budou tvořit rošt. Dobře je opracujte a zbavte různých výstupků, které by mohly být základem nepohodlí a různě tlačit. Umisťujte je zhruba 15 až 20 cm od sebe. Nakonec se pusťte do přípravy ložné plochy. Vybrané větve s jehličím či listy pokládejte jedním směrem, aby špičky směřovaly vždy na jednu stranu a uřezané konce na druhou, zaplňte jimi celou plochu v dostatečné tloušťce. A vaše postel je hotová.

Zdroj info: ceskykutil.cz, bushcraft.cz

Publikováno: 31. 5. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová