reklama

Čištění okapu je nezbytností pro správný odtok dešťové vody

Pravidelné čištění okapu představuje pro mnohé z nás velice nepříjemnou činnost. Práce ve výškách není nijak oblíbená, avšak pravidelná údržba okapů a svodů zaručí prodloužení jejich životnosti. Jestliže se budeme o okapy řádně starat, nebude se v nich držet vlhkost, a tudíž nám nemůže hrozit předčasná koroze.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelné čištění okapu dokáže prodloužit jejich životnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč musíme provádět pravidelné čištění okapu?

Každoročně po dlouhém zimním období majitelé domů provádějí pravidelnou kontrolu a údržbu svých nemovitostí. Čištění okapu je jednou z důležitých úkolů. Jen čistý okap může bezpečně odvádět dešťovou vodu ze střechy. Pokud jsou okapy a svody zanesené, udržuje se v nich vlhkost, což vede k vzniku nežádoucí plísně a předčasné korozi okapu. Rezivění okapů není jediným nepříjemným důsledkem zanesených okapů. Voda, která nemůže stékat nainstalovanými svody, často stéká přímo na fasádu a může způsobit i zatékání do domu.

Abychom se vyhnuli těmto problémům, je důležité provádět pravidelnou údržbu okapů. Doporučuje se toto provádět minimálně dvakrát ročně - na jaře a v období, kdy ze stromů padá listí. Padající listí totiž často způsobuje ucpané okapy. Kromě listí se v okapech často usazuje i ptačí trus, mechy, lišejníky a dokonce i kusy střešního materiálu, pokud není v perfektním stavu.

Padající listí může velice hravě okapy ucpat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Padající listí může velice hravě okapy ucpat

Je vhodné průběžně kontrolovat okapy. Pravidelným odstraňováním nežádoucího listí usnadníme práci a zároveň ochráníme svůj majetek.

Nejlepší ochranou okapů je použití různých mřížek. Tyto ochranné prvky se snadno připevní na vrchní hranu vyčištěného okapového žlabu. Díky nim nemají nečistoty, jako je spadané listí nebo větvičky, šanci ucpat okap a proniknout do něj. Mřížky propustí pouze drobné nečistoty, které může spláchnout déšť. Přesto je důležité nezanedbávat kontrolu a čištění okapů, i když je používáme.

Nejlepší ochranou našich okapů je použití nejrůznějších mřížek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejlepší ochranou našich okapů je použití nejrůznějších mřížek

Čištění okapu 2 různými způsoby

Prvním způsobem je klasické ruční čištění. K okapu se přistoupí pomocí žebříku, vyčistí se ručně veškeré nečistoty nahromaděné v okapovém žlabu. K této činnosti lze použít speciální smetáček na okapy a lopatku.

Pokud máte strach z výšek nebo se necítíte pohodlně na žebříku, můžete použít teleskopickou tyč. Některé z nich lze vysunout do výšky až 4 metry a mohou být vybaveny různými nástavci. Teleskopické tyče lze také použít k jiným účelům. Pro hrubé nečistoty můžete použít tyč se stěrkou a poté okap dočistit kartáčem. Na trhu jsou také k dispozici speciální čističe okapů, které mají v horní části teleskopickou tyč s rozdvojeným koncem - na jedné straně smetáček a na druhé škrabku.

Pro odstranění nečistot můžeme použít smetáček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro odstranění nečistot můžeme použít smetáček

Další možností čištění okapu je použití robotického čističe. Tyto zařízení pracují samostatně a některé lze ovládat na dálku. Obvykle jsou vybaveny vyhazovači, které odstraní veškeré nečistoty z okapů, včetně spadaného listí, malých větviček a drobných nečistot. Mnohé robotické čističe mají také kartáče pro odstranění jemného prachu a dokonalé vyčištění okapu. Po dokončení čištění se tyto čističe snadno vyčistí pod tekoucí vodou.

Nezvládneme sami čištění okapu?

Pokud si s čištěním okapu nevíte rady, můžete povolat specializovanou firmu. Pokud máte strach z výšek, závratě nebo jednoduše nechcete tento úkol provádět sami, je vhodné oslovit firmu specializující se na čištění okapů a pracovníci této firmy se postarají nejen o perfektní čištění okapů a svodů, ale také o odpadové materiály, které budou ekologicky zlikvidovány.

Po pečlivém vyčištění a provedení kontroly okapů je dobré zvážit, zda nepotřebují výměnu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po pečlivém vyčištění a provedení kontroly okapů je dobré zvážit, zda nepotřebují výměnu

Po pečlivém vyčištění okapů a jejich kontrole je dobré zvážit, zda nejsou potřebné celkové opravy. Pokud zjistíte, že okapy jsou již opotřebované, můžete zvážit použití nových materiálů. Můžete si vybrat mezi pozinkovanými, měděnými nebo titanzinkovými okapy. Velmi odolné jsou také plechové okapy s povlakem. Alternativou jsou plastové okapy, které však nejsou vhodné pro zimní období kvůli jejich křehkosti. Existují také okapové systémy, které lze snadno sundat, vyčistit a uskladnit před zimou.

Zdroj informací: zahrada-centrum.cz; ceskestavby.cz; geomall.cz; bydleni.instory.cz

Publikováno: 29. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová