Za dveřmi našeho bytu začíná i naše soukromé království a je jen na nás, jak si je zařídíme. Proto bychom měli už vstupní chodbu nebo zádveří koncipovat tak, aby náš byt reprezentovaly. Proto nebude na škodu, pokud máme chodbu tak nějak všelijakou, provést důkladnou renovaci chodby od podlahy až po strop. Máme pro vás několik nápadů, jak takovou renovaci provést jednoduše a poměrně levně, a pustíme se do renovace pomocí křídových barev.
Renovace chodby
Vstupní chodba do bytu či domu by měla odrážet celkový dojem a uspořádání našich vnitřních prostor. Chodba, která pamatuje Šemíka jako hříbě, opravdu nikoho neosloví, a návštěva bude mít zcela jistě pochybnosti o tom, že se u nás bude cítit pohodlně a komfortně.
Proto je na čase věnovat se renovaci chodby zgruntu, do hloubky a od podlahy. Pomohou nám v tom křídové barvy, kterými zvelebíme obložení stěn a rekonstrukci stávající podlahové krytiny. Původní dlažbu překryjeme tzv. rigidní podlahou a vše završíme rozmístěním vhodných dekorací.

Křídové barvy při renovaci
Křídové barvy jsou barvy s mimořádně dekorativními vlastnostmi, které obsahují množství křídových plniv. Jsou určené na proměny v interiéru i exteriéru. Můžeme je použít na nábytek, malování stěn, podlah, kožené či textilní potahy, kovové nebo plastové doplňky, topení, bílou elektroniku a zároveň i na venkovní dveře či zahradní nábytek. Jsou použitelné i jako barvy na textil.
Výhody:
- barva přilne k téměř jakémukoli povrchu bez nutnosti intenzivního broušení a odstraňování starých vrstev
- je vodou ředitelná, netoxická (možno použít i na dětský nábytek).
- přirozené odstíny pro dekorativní malby v jakémkoliv stylu
Než začneme malovat a natírat
Než začneme malovat a natírat, je potřeba vystěhovat veškerý nábytek z chodby, sundat záclony, ideálně i garnýže, a všechny stěny a strop očistit. Může se nám ovšem stát, že jakmile odstavíme nábytek od zdí nebo sundáme garnýže, vykoukne na nás plíseň, a s tou si musíme bezpodmínečně poradit a odstranit ji.

Plísně se zbavíme vcelku jednoduše. Použijeme protiplísňový přípravek v postřiku, ideálně bez chloru. Na trhu jich nalezneme celou řadu. Přípravek aplikujeme přímo na místo, kde plíseň "rozkvetla", a necháme cca půl hodiny působit. Plíseň částečně vymizí, ale zbytek bude potřeba setřít hadříkem nebo třeba houbičkou na nádobí. Potom naneseme termoizolační barvu.

Termoizolační barva s antikondenzačním účinkem je kvalitní nátěr určený jak na venkovní, tak pro vnitřní použití. Speciální složení barvy zajišťuje výborné termoizolační vlastnosti, které snižují náklady na vytápění, odbourávají tepelné mosty, zamezují kondenzaci vlhkosti na zdi a tím odstraňují příčinu plesnivění. Působí dlouhodobě, je zdravotně nezávadný a prodyšný. Díky široké škále nabízených barev můžeme libovolně kombinovat barevné odstíny.

Nátěr necháme zaschnout a následně můžeme vytmelit praskliny a navrtané otvory pro hmoždinky. Potom se už můžeme plně věnovat výmalbě stěn.
Použijeme libovolnou barvu (v našem případě odstín béžové), rozmícháme ji podle návodu výrobce a stěny vymalujeme. Můžeme použít jak malířský štětec, tak váleček. Na rohy použijeme štětec zvaný zárohák. Nanášíme dvě vrstvy a každou z nich necháme důkladně proschnout.

Nátěr obložení křídovými barvami
Před samotným nátěrem bude potřeba dřevěné obložení, tvořené částečně nalakovanými borovicovými palubkami a částečně sololitem, důkladně odmastit, například technickým lihem.

Také nezapomeneme sundat z obložení všechny háčky, úchyty, poličky nebo zrcadla.

Potom křídovou barvu odstínu duck egg blue (Křídová barva Annie Sloan Duck Egg Blue 120 ml) rozmícháme, a protože je vodou ředitelná, připravíme si vodu. Pokud natíráme menší plochu, rozmícháme si barvu s vodou v samostatné nádobě, abychom mohli zbylou barvu použít zase příště.


Barvu nanášíme dvěma vrstvami na dřevo, a opět jsou ideální dvě vrstvy. Po důkladném zaschnutí barvy vezmeme vosk a molitanovou houbičku a vosk vetřeme do nátěru, abychom ho zafixovali.

Následně můžeme rovnou vrátit zpět na místo všechny dekorace a komponenty, které budeme na chodbě i dále potřebovat, případně je vyměníme za nové.

Pokládka podlahy
Stávající podlahu tvoří dlažba, která už ale dávno svým dekorem nepatří mezi moderní. Je sice příjemně chladivá, zejména v létě, ale jinak moc komfortu neposkytuje. Proto jí překryjeme tzv. rigidní podlahou. Před samotnou pokládkou bude podlahu potřeba rovněž očistit, především důkladně vysát.

Vodováhou musíme zjistit i rovinu stávající podlahy, kde by průhyb na 2 metrech neměl být větší než 2 mm. U podlahy tvořené dlažbou pak musíme opravdu projít jednu dlaždici po druhé a vyzkoušet, zda není uvolněná. Uvolněná dlaždice by pod rigidní krytinou nejen nepříjemně klapala, ale mohla by časem poškodit i zámky v podlaze.
Na podlahu jsme položili rigidní podlahu. Rigidní vinylové dílky se vyznačují větší tuhostí jádra podlahy a jsou rozměrově stabilnější. Výborně se hodí i do prostor se zvýšenou vlhkostí nebo na podlahové vytápění. Experto Click SPC 50 Plus je rigidní vinylová podlaha. Díky kvalitní integrované podložce IXPE a systému click s pevnými a odolnými zámkovými spoji je její pokládka rychlá a jednoduchá. O její odolnost se stará pořádná nášlapná vrstva o tloušťce 0,5 mm.
Použili jsme rigidní vinylovou podlahu s rustikálním vzorem dřeva. Tato podlaha má ideální vlastnosti. Lze ji zkracovat obyčejným vylamovacím nožem a v řezu ji ručně odlomit. Pokud si ale nejsme jisti silou nebo šikovností, můžeme použít přímočarou pilu.

Měkkost a poddajnost rigidní podlahy se budou hodit zejména tam, kde bude potřeba přizpůsobit dílčí části podlahy rozložení stěn a vyrovnat nerovnosti.

Lamely skládáme do zámků. Před pokládáním si zvolíme směr pokládky, abychom věděli, jakým směrem povede průběžná spára. Ideální volbou je pokládat podlahu po světle a zároveň podél delší strany místnosti. Rigidní podlahy se nepokládají přímo ke stěně, mezi stěnou a podlahou musíme vytvořit dilatační spáru.
Podlahu můžeme pokládat po jednotlivých dílcích tak, že budeme každý dílec zaklapovat zvlášť. Druhým způsobem je spojení celé řady dílců a zaklapnutí této řady do předchozí řady.

Celý obvod podlahy zakončíme lištami. Protože chodba není ve tvaru pravidelného obdélníku, ale má spoustu rohů a výklenků, bude nejlepší použít raznici na podlahové lišty a vytvarovat si je podle potřeby. Při práci s raznicí musíme vždy nastavit vnější nebo vnitřní roh, aby byly lišty správně zalomené. Lišty připevníme pomocí tzv. tekutých hřebíků nebo i oboustrannou lepicí páskou.
Na příkladu naší renovace chodby pomocí křídových barev a položením nové podlahy si ověřujeme, že takovou práci zvládneme poměrně levně a bez nutnosti bourání a různých stavebních úprav.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; V-PODLAHY, s.r.o.; termoizolacninater.cz; vodpodlahy.cz
Publikováno: 26. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová