reklama

Naučte svého syna správně formátovat materiál

Jak správně formátovat materiál je otázka, kterou si klade každým domácím kutilem, jenž se rozhodne své neocenitelné umění naučit vlastní potomky. V době, kdy nejeden z nás šetří každou korunu a řemeslníci jsou placeni zlatem, stále více lidí se snaží co nejvíce práce zvládnout sami. Pokud máme doma šikovné dítě, můžeme ho začít již zavčasu učit, jak báječnou zábavu představuje domácí kutilství.

Jak správně formátovat materiál je otázka, na kterou znají odpověď i naše děti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak správně formátovat materiál můžeme naučit i dítě

Většina z nás se může pochlubit závislostí na domácím kutilství. Tato vášeň se většinou dědí z otce na syna, a proto otázka jak správně formátovat materiál bývá řešena v nejedné domácnosti. Zvládne tuto činnost i naše dítě? Proč ne, nejedná se přece o nic složitého. Pokud se pustíme se svým potomkem nejprve do jednodušších věcí, můžeme ho hravě naučit správnému postupu nejen ve formátování, ale i mnoho zajímavých a užitečných věcí, které budou k užitku celé rodině.

Materiál a potřebné nářadí:

  • dřevěné formátovací zařízení
  • ruční pokosová pila
  • truhlářská svěrka
  • dřevěné hranolky
  • dřevěná lišta
  • kolíkovací tyč

Jestliže se rozhodneme probudit v našem potomkovi lásku k domácímu kutilství, můžeme se s ním pustit např. do výroby dřevěného letadla. Připravíme si dřevěný hranolek, z kterého bude vyroben trup, lištu na výrobu křídel a kolíkovací tyč na kolečka. V prvním kroku se musíme pustit do formátování dřevěného materiálu.

Pro správné formátování dřevěného materiálu potřebujeme formátovací šablonu
Pro správné formátování dřevěného materiálu potřebujeme formátovací šablonu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Připravíme si potřebné nářadí a pustíme se do práce. Na přípravu jednotlivých dílů pro dřevěné letadlo budeme potřebovat pokosobou pilu a dřevěnou formátovací šablonu, která nám zaručí přesné řezání pod úhlem 90 ° nebo 45 °. Nejprve si vyrobíme díly na trup letadla. Dřevěný hranolek naměříme na délku 20 cm.

Hranolek vložíme do formátovací šablony, odměřenou rysku nastavíme přesně do místa, které je určeno pro vložení pokosové pily do šablony, vezmeme si do ruky pilku a uřízneme potřebný díl. Tyto dílky potřebujeme dva. Přiložíme tedy uříznutý kus k hranolku a obkreslíme potřebnou délku. Vložíme do formátovací šablony tak, aby ryska lícovala s místem pro vložení pokosové pilky. Hranolek zajistíme truhlářskou svěrkou, aby byl materiál zafixovaný a při řezání se nepohnul. Uřízneme stejně dlouhý díl z hranolku.

Jak správně formátovat materiál na křídla letadla?

Pro výrobu křídel letadla použijeme dřevěnou lištu o šířce 4,5 cm. Vzhledem k tomu, že budeme vyrábět dvouplošník, musíme vědět, jak správně formátovat materiál pro obě tato křídla. Rozpětí křídel bude 20 cm, proto si na liště naměříme potřebnou délku a zakreslíme. Dřevěnou lištu tedy vložíme do formátovací šablony, vezmeme pokosovou pilku, vložíme ji do šablony a uřízneme první křídlo. Uříznutý díl přiložíme opět k liště, obkreslíme a pustíme se do výroby druhého křídla.

Pro výrobu křídel letadla použijeme dřevěnou lištu
Pro výrobu křídel letadla použijeme dřevěnou lištu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Každé letadlo by mělo mít ocas. Pro jeho výrobu budeme potřebovat dřevěnou lištu o šířce 3,5 cm. Rozpětí ocasu bude 10 cm. Zakreslíme si na liště potřebnou délku a vložíme ji do formátovací šablony. Pokosovou pilou uřízneme budoucí ocas letadla.  Ze stejné lišty navíc uřízneme stabilizátor o délce 4 cm.

Materiál vždy zajistíme truhlářskou svěrkou
Materiál vždy zajistíme truhlářskou svěrkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

V posledním kroku nám chybí spojit křídla a 2 kolečka. Pro tyto díly použijeme kolíkovací tyč, která se běžně používá pro spojování nábytku či poliček. Pro spojení křídel budeme potřebovat 4 kusy kolíkovací tyče uříznuté na délku 5 cm. Zakreslíme tedy potřebnou délku, vložíme tyč do formátovací šablony a postupně uřízneme pokosovou pilou všechny 4 díly. Nakonec nás čekají kolečka. Tloušťku kolečka můžeme velice jednoduše odměřit dle tloušťky dřevěné lišty. Zakreslíme tedy potřebný rozměr, vložíme opět do formátovací šablony a uřízneme obě kolečka. Při měření dílů nesmíme nikdy zapomenout na prořez používané pilky.

Materiál pro výrobu dřevěného letadla máme připravený. Pokud jsme se našemu potomkovi pečlivě věnovali, nyní již moc dobře ví, jak správně formátovat materiál. Takto připravené díly může hravě použít pro výrobu velice zajímavých věcí, které následně ocení celá rodina.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 28. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Beata Boháčová