reklama

Jak ušetřit za vodu? Využijte starou studnu

Nestoupají jen ceny za energie, ale zdražuje i voda. Proto je otázka, jak ušetřit za vodu, nanejvýš aktuální. V textu si popíšeme způsob přeměny studny, ve které vyschl pramen, na funkční nádrž na dešťovou vodu. S jejím využitím můžete ušetřit až 2/3 vody spotřebovávané v domácnosti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud přemýšlíte, jak ušetřit za vodu, nabízí se využití staré studny

Návod na to, jak ušetřit za vodu, začíná u prázdné studny

Důležité je, aby studna nebyla funkční. Ze zákona jsou totiž studny určené pouze pro pitnou vodu a není možné ohrozit spodní pramen vodou dešťovou. Proto je nutné využití studny na dešťovku konzultovat s vodoprávním úřadem a podniknout takové kroky, abyste legislativě vyhověli – zajistit musíte například těsnost studny. Využít k tomu můžete speciální fólie nebo studnu vyskružit – na takovou úpravu můžete čerpat dotace z programu Dešťovka.

Využití vodního čerpadla

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Proč se to může vyplatit

I s náklady na utěsnění staré studny můžete ušetřit v porovnání s tím, kdybyste si kupovali novou nádrž na dešťovku. Staré studny totiž mají často objem až 10 m³ a takto velká nádrž z plastu stojí klidně i 60 tisíc korun. Nepočítaje náklady na vybagrování zeminy a její odvoz. Utěsnění studny může vyjít zhruba na polovinu.

Vše si dobře naplánujte

Než začnete se samotnou výkopovou prací, je třeba si všechno dobře promyslet. Předpokládáme, že dešťová voda z domu až dosud bez užitku tekla do dešťové kanalizace. Vodu ze svodů dopravíme do studny klasickým KG potrubím o průměru 110 mm. Potrubí není drahé, velmi snadno se řeže a dají se k němu sehnat všechny komponenty – kolena, odbočky i zpětné klapky.

Usnadněte si práci

KG potrubí budeme pokládat od svodů směrem ke studni. Trubky musí být pochopitelně vyspádované. U svodu ze střechy se napojí do geigeru, který zároveň plní funkci prvního filtru. Hloubka výkopu nemusí být moc velká, protože potrubí se po odtečení vody do studny vyprázdní, a nebude tak hrozit zamrznutí vody.

Pokud svádíte vodu z více svodů, naplánujte si vedení KG trubek tak, aby se všechny střetly v jenom místě ještě před studnou. Do studny pak povede jen jedna trubka – usnadníte si tím práci s probíjením skruže ve studni. A navíc – do místa, kde se potrubí stýká do jednoho, je v hodné umístit filtrační šachtu. KG potrubí ukládejte do pískového lože. A ještě jedna důležitá věc – potrubí vybavte zpětnou klapkou. Ta zabrání tomu, že při naplnění studny začne voda u geigerů přetékat k základům domu.

Jak ušetřit za vodu? Využijte starou studnu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Jak ušetřit za vodu? Využijte starou studnu

Otvor do studny

Pokud je studna kamenná, budete mít snazší práci. Několik menších kamenů stačí z opláštění vyndat a prorazit otvor o požadovaném průměru. Jestli je studna vyztužena skružemi, bude nutné použít buď speciální vrták, nebo skruž naříznout diamantovým kotoučem a pak do ní otvor jednoduše vysekat. Důležité upozornění – z bezpečnostních důvodů pracuje vždy vně studny, nikdy ne zevnitř!!!

Jak ušetřit za vodu? Využijte starou studnu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Jak ušetřit za vodu? Využijte starou studnu

Jak vymyslet přepad

Pokud máte velkou plochu střechy, častěji u vás prší a hrozí, že by studna mohla dešťovou vodou přetéct, je potřeba vymyslet přepad. Přepad můžete vytvořit tak, že k horní části studny napojíte další trubku, kterou vyspádujete a napojíte do dešťové kanalizace. Nebo můžete vedle studny instalovat menší plastovou nádrž, která bude sloužit jako nouzový přepad.

Před zaházením všechno vyzkoušejte

Než začnete KG trubky zasypávat (nejprve pískem a až poté zeminou) ověřte si správnost funkce vašeho řešení. Do svodů jednoduše nalejte kbelík vody a pozorujte, zda voda potrubím protekla a skončila ve studni. Zkontrolujte také těsnost všech spojů. Jestli je všechno OK, můžete výkop s potrubím klidně zaházet. Nezapomeňte si dobře zaznačit, kudy potrubí vede, abyste ho v budoucnu během dalších výkopových prací nepoškodili.

Napojení čerpadla

Abyste vodu mohli ze studny pohodlně dostat ven, potřebovat budete samozřejmě čerpadlo. Jednoduché zahradní čerpadlo zvládnete napojit sami. Pokud budete dešťovku využívat pro splachování toalety, měl by vám čerpadlo zapojit instalatér. Přitom je nutné myslet na to, že dešťová voda musí mít samostatný okruh a v žádném případě se nikde nesmí křížit s pitnou vodou.

Nezapomeňte na filtraci

Pro zalévání zahrádky dešťovkou stačí využít běžnou filtraci na hrubé nečistoty. Hrubé síto se nachází u svodů z okapů v geigeru, další pak před vtokem do studny v revizní šachtě. Při využití dešťové vody na splachování toalety je potřeba řešit filtraci daleko účinnější.

Jak ušetřit za vodu? Využijte starou studnu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Jak ušetřit za vodu? Využijte starou studnu

Několikastupňové filtry se umísťují před čerpadlo v technické místnosti domu a musí se pravidelně čistit, aby správně fungovaly. Tohle, společně s dešťovými srážkami, je receptem na to, jak ušetřit za vodu.

Publikováno: 19. 5. 2023, Autor: autor: Jaroslav Kropáč | zdroj: autor článku