Fialová kuchyň je rozhodně výzva. Proč? Fialová barva je však přes veškerou svou nekonzistentnost výsledkem směsi dvou výrazných barev – červené a modré. Je majestátní a dokáže měnit svou emocionální barvu podle toho, která ze dvou barev v ní převládá. Z psychologického hlediska není fialová přirozená. Podle barevného kolečka patří mezi uklidňující chladné tóny. Dnes má paleta fialové asi 196 různých odstínů. Liší se sytostí a teplotou. Mohou být matné, nebo naopak světlé, pastelové a bělené. Návrh kuchyně ve fialové oblasti by měl začít s definicí hlavního tónu, protože tato barva má mnoho odstínů, z nichž každá bude vypadat v interiéru zcela jinak.
Fialová kuchyň je výzvou
Proč si pořídit fialovou kuchyň? Fialová barva symbolizuje osobitost, tajemnost a neklid. Je v ní zakomponována smyslnost, vášeň a vzrušení pramenící z neznámého. Jako barva totiž na člověka působí až mysticky, jako by z ní sálalo jakési magické kouzlo. A fialové kuchyně přesně takovou energii vyzařují. Tento tón se ale nedoporučuje pro zdobení kuchyně, ve které mohou být duševně nevyrovnaní lidé. Odstíny fialové mají rádi zejména senzitivní jedinci, kteří jsou ke svému okolí velmi vnímaví a mohou dokonce věřit v nadpřirozené schopnosti či jevy. Tato vlastnost patrně souvisí právě s magickou hloubkou fialové barvy. V oblasti temperamentu bývá přisuzována spíše melancholikům.
Purpurová a tmavší odstíny fialové jsou symbolem bohatství a také smyslnosti. Nasycená fialová barva perfektně zapadá do moderních stylů v interiéru jako hi-tech, minimalismus, avantgarda, konstruktivismus, a také v některých tradičních stylech jako country, Provence a další. S fialovou skvěle ladí klasická bílá barva a odstíny šedé, až černé. Zajímavě se vedle fialové bude vyjímat i barva zelená, a tak drobné doplňky a květiny v těchto odstínech rozhodně zaujmou.
Pokud fialová kuchyň, tak v jednom tónu
I když se rozhodnete pro fialovou kuchyň, rozhodně se ale nedoporučuje použít několika tónů této barvy. Budeme-li malovat a rozhodli jsme se pro některý z odstínů fialové, bohatě postačí třeba jen jedna stěna a sami budeme překvapeni, jak se celá místnost rozsvítí. Aby fialová kuchyně nevypadala jako samostatné vyčnívající místo v interiéru kuchyně, odstín potřebuje barevnou podporu. Jako podporu můžeme použít různé prvky, které tvoří kompozici interiéru, např. potahy na židle, ubrus a prostírání, stínítko lustru, drobné dekorativní předměty nebo kvetoucí rostliny.
Pokud chceme vsadit na odstín stropního materiálu, je důležité mít na paměti, aby přednost byla dána světlým barvám. Pokud chceme jas, měli bychom zvolit design s přidáním bílého kontrastu. Stejnou techniku lze použít při výběru kuchyňské soupravy: bílá a fialová sada vypadá stylově. Bílá barva navíc nasytí kuchyň světlem a vyrovná jeho nedostatek v místnostech s malými okny. V malé místnosti fialovou barvou na velkých plochách rozhodně šetříme a soustředíme se spíše na drobné detaily a dekorace. Při výběru povrchové úpravy samotného nábytku musíme vycházet ze specifického stylu, ve kterém se plánuje dokončení interiéru kuchyně. Například tónované nebo matné sklo bude vynikajícím dokončovacím materiálem, který příznivě zdůrazňuje hlavní materiál. Dbáme také na to, aby fialový povrch kuchyňské linky nebyl příliš lesklý nebo příliš tmavý, kuchyň tak bude vypadat ponuře a neútulně.
Fialová kuchyň nemusí znamenat fialovou, kam oko pohlédne
Pokud je pro nás fialová kuchyň příliš velký výkřik módy, ale přesto bychom jí chtěli dát šanci, můžeme pro začátek zkusit jednoduchý květinový nebo abstraktní potisk, umístěný symetricky na nástěnných skříňkách, případně do fialova laděnou tapetu s příjemným dekorem květin nebo s použitím abstraktních vzorů. Důležitým faktorem je barevná škála a míra sytosti odstínu kuchyňského nábytku. Pokud jsou stávající prvky interiéru navrženy ve světlých barvách, je zde hojnost tmavě fialové nežádoucí. Chceme-li vytvořit vizuální rovnováhu interiéru, můžeme si vybrat kuchyni se světlým stropem a tmavým nábytkem. Nasycené barvy fialové se nejlépe používají ve formě jasných tahů v interiéru a jejich světlejší odstíny jsou vhodné pro barvy povrchů nábytku nebo kuchyňské zdi.
Pokud vybíráte purpurový nábytek, při zdobení stěn byste měli používat klidnější světelné barvy – béžovou, světle šedou, krémovou, a také některé odstíny světle zelené barvy. Pokud mají stěny fialovou barvu, kuchyňská linka, ostatní povrchy a dekorace by měly být neutrální nebo kontrastní. Jedním z důležitých prvků v interiéru fialové kuchyně jsou kuchyňské textilie. Jejich hlavním úkolem je harmonicky doplňovat interiér a zjemňovat nasycenou řadu. Závěsy, stejně jako další textilní doplňky (kuchyňské utěrky, měkké židle), by měly být vybrány v lehkých klidných barvách – jemně růžové, fialové, některé odstíny zeleně, mléčné nebo béžové.
Kombinace fialové a bílé
Kombinace bílé a fialové barvy v interiéru kuchyně může být použita jak v čisté formě, tak i zředěna neutrálními odstíny, kdy se nejlépe hodí barvy přírodního dřeva nebo kamene. Varná zóna by měla být zdobena fialovou a jídelní prostor by se měl odehrávat v klidných odstínech bílé.
Kombinace fialové a černé
Černá barva by měla být kombinována se světlejšími fialovými odstíny, aby nezajistily, že taková kuchyně vypadá příliš chmurně a agresivně. Obvykle se kombinace těchto dvou barev v interiéru zředí neutrálními pastelovými odstíny bílé a také šedé.
Kombinace fialové a šedé
Vznešená šedá směs s bohatou fialovou v interiéru kuchyně, to je dobré neutrální pozadí pro jasný rozsah. Použijeme tuto barvu v interiéru fialové kuchyně podle tohoto pravidla: čím intenzivnější je fialová, tím více musí být uvnitř šedé a naopak. Nemusíme se bát ani odstínů stříbrné nebo silných ocelových tónů.
Závěrem tedy shrneme – fialová kuchyň v kombinaci s jemnými pastelovými tóny bude působit jemně a elegantně. Pokud chcete vsadit na dramatičnost, použijte syté tóny.
Publikováno: 22. 4. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: barvy-do-kuchyne.cz, cs.sohbetdizayn.com, ibuilder-cs.techinfus.com