reklama

Vybíráte skleník? Poradíme vám

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

i (Zdroj: Shutterstock)
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Konstrukci můžete zvládnout i sami

Při volbě skleníku je vždy na výběr mnoho materiálů. Ti zručnější se vlastně mohou do konstrukce skleníku pustit sami. Ale pokud nevládnete takovými dovednostmi, nebo byste těžko měli dostatek času na konstrukci vlastnoručně zhotoveného skleníku, dáte jistě přednost zakoupení hotového skleníku nebo alespoň pařeniště.

Co budete pěstovat?

Na začátku je vždy dobré, ujasnit si, jaké rostliny ve skleníku toužíte pěstovat, protože každý druh vyžaduje jiné pěstební podmínky vhodné pro dobrý vývoj a růst rostlin. Další důležitou informací je plocha, kterou můžeme umístění skleníku na svém pozemku věnovat. Nezapomeňte, že váš skleník může stát nejblíže 2 metry od pozemku sousedů!

Další faktor, se kterým je nutné počítat, je klima v oblasti. Pokud víte, že skleník bude muset odolávat nepříznivým povětrnostním podmínkám, měla by tomu odpovídat i kvalita jeho konstrukce. V takovém případě vždy platí přímá úměra: čím kvalitnější skleník, tím vyšší finanční investice. Při výběru buďte obezřetní, aby se vám výběr levného skleníku v budoucnu nakonec neprodražil. Speciální hliníkové slitiny odolávají dobře a navíc vynikají pevností. Hliníkové konstrukce však nesmějí být spojovány zinkovými šrouby a také by neměly přijít do styku s plechovými díly. Jen tak budou dostatečně odolné proti korozi.

Nemusí být skleněný

Zdálo by se, že sám název napovídá, že skleník musí být skleněný, ale ne vždy je tomu tak. Současný trh nabízí nejrůznější materiálové možnosti. Sklo jako výplň je klasika, ale výraznou konkurenci má dnes již například v polykarbonátech. A jako vždy, i v tomto případě je to tak, že každý z materiálů má svá pozitiva i negativa. Sklo jednoznačně propouští více světla, ale polykarbonát zase disponuje lepšími tepelně izolačními vlastnostmi. Sklo je těžké, zatímco polykarbonát je na přepravu nenáročný, je lehký a navíc u něj nehrozí rozbití, tak jako u skla. Zde je však třeba poznamenat, že polykarbonát také není nerozbitný. Například může být významně poničen při silném krupobití, které v něm zanechá neopravitelné prohlubně a navíc postupem času, i když je nepoškozený, křehne. Někdy se dokonce uvnitř polykarbonátových komůrek vytvoří zelené řasy působením vlhkosti, a ty se pak již nedají nijak odstranit. Ty pak vlastně způsobí nižší světelnou propustnost.

Do nepříznivých klimatických podmínek jsou ideální skleníkové konstrukce z kovových silnostěnných profilů. Při výběru je dobré dbát na to, aby konstrukce na celkové ploše skleníku nezabírala mnoho místa, neboť by pak stínila rostlinám. Kvůli pevnosti musí být robustní zvláště skleníky z ohýbaných plechů nebo z plastů.

Takže pokud máte rozhodnuto, zda budete ve skleníku pěstovat spíše rajčata, okurky anebo bude skleník místem, kde se hodláte věnovat vaší celoživotní vášni – pěstování kaktusů, máte prakticky vybráno.

 

Publikováno: 11. 1. 2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: České skleníky