reklama

Co je třeba k výrobě skříně s posuvnými dveřmi?

Šikovní a vhodným nářadím vybavení kutilové si mohou vyrobit i vlastní nábytek – výroba skříně s posuvnými dveřmi je náročnější, zato ale budete mít doma kousek přesně na míru a ještě pečlivě a s láskou vyrobený, který vydrží dlouhá léta. Jak na to?

Výroba skříně s posuvnými dveřmi nemusí být problém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výroba skříně s posuvnými dveřmi – měřte pečlivě

Prvním krokem, který výroba skříně s posuvnými dveřmi vyžaduje, je pečlivé vyměření prostoru. Přeci jen nechcete po spojení jednotlivých dílů zjistit, že se vám o centimetr do daného prostoru korpus nevejde. Pečlivě proto změřte prostor, který je pro skříň určený, a nezapomeňte také na nerovnosti stěn a podlah. Následně si veškeré potřebné díly zakreslete, ideálně na čtverečkovaný papír. Zohledněte přitom při počítání konečných rozměrů tloušťky zad, dvířek a polic, které budete vkládat dovnitř. Podle zvolené povrchové úpravy si ohlídejte také to, aby vám na každém díle vzor seděl.

Pečlivost a přesnost jsou na prvním místě
Pečlivost a přesnost jsou na prvním místě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další měření, které výroba skříně s posuvnými dveřmi vyžaduje

Aby se vše povedlo na první dobrou, je třeba, aby výroba skříně s posuvnými dveřmi byla promyšlená do puntíku. To se týká také vnitřního vybavení a uspořádání. Dobře promyslete, jaké oblečení a doplňky chcete do skříně ukládat a jakým způsobem. Budete potřebovat police, zásuvky, drátěný program, tyče? Možností je mnoho a je třeba je zohlednit i vzhledem k prostoru, který máte na skříň k dispozici. Pro plánování využijte papír nebo se podívejte po některém z online plánovačů.

Rozmístění úložných prvků si dobře promyslete
Rozmístění úložných prvků si dobře promyslete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na dveře

U skříně s posuvnými dveřmi zvažte také počet křídel, které na ní budete upevňovat. Rozhodněte se podle šířky skříně – větší šířka znamená větší počet křídel, a to 3 nebo 4. Rozměry dveří volte tak, aby mezi nimi při zavření nebyly mezery, ale aby se křídla nepřekrývala moc, tím by zamezovala přístupu dovnitř. Zároveň volte všechny dveře stejné šířky, asymetrie nevypadá hezky a nedobře se také používá. Hrany dveří je vhodné opatřit kovovými prvky, které zaručí jejich dlouhou životnost a zároveň designový vzhled.

Nezapomeňte na pojezdy

Výroba skříně s posuvnými dveřmi vyžaduje nákup pojezdů, díky kterým bude dveře možné otevírat a zavírat. Horní část se připevňuje ke stropu, spodní k podlaze. Součástí pojezdů jsou kolečka, po kterých křídla jezdí – kvůli tomu je opět třeba počítat s tím, že tento systém na každé straně dveře zkrátí o cca 0,5 cm. Jinak není posuvný systém náročný na montáž.

  • Musíte si pouze rozmyslet, které křídlo bude vpředu a které vzadu.
  • Počet a vhodný systém pojezdů potom závisí na počtu křídel, která budete pořizovat.
  • Pohlídejte si u nich také kvalitu – některé nabízí funkce navíc typu tiché zavírání, pevná kolečka vydrží časté používání, další systémy umožňují dveře regulovat.
  • Řiďte se doporučením výrobce pojezdů na hmotnost křídel dveří.
Jednotlivé části spojte vhodným způsobem
Jednotlivé části spojte vhodným způsobem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přišel čas na sestavení skříně

Pokud máte veškerý materiál po ruce, není nic snazšího, než se pustit do jeho sestavení. Vestavěné skříně se montují obvykle bez zad. Ke spojení boků se v takovém případě využívají úhelníky nebo příčky. Dveře se zády před připevněním pečlivě sesaďte, aby měly pravé úhly. Sestavte tedy korpus a podle svého nákresu dovnitř rozmístěte úložné prvky. Připevněte pojezdový systém na dveře i na korpus skříně a dveře do nich zasaďte. Hodit se mohou také zarážky, které regulují zavírání, nebo kartáčky, díky kterým se do skříní nebude mezerami prášit.

Zdroj informací: baumax.cz

Publikováno: 24. 5. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová