Zahrady, terasy a další venkovní prostory nás přirozeně lákají, zejména když se oteplí. Při nákupu venkovního nábytku je důležité zvážit několik faktorů, jako je funkčnost, pohodlí a materiály. Zahradní zařízení má ovšem svá specifika, která musíme brát v úvahu.
Zahradní nábytek přináší na vaši terasu pohodlí a funkčnost a hlavně umožňuje, abychom v teplých dnech mohli trávit co nejvíce času pod širým nebem. Prvním krokem při výběru vhodného zařízení je zamyslet se nad tím, jak chcete svůj venkovní prostor využívat. Chcete vytvořit venkovní jídelnu, nebo budete hlavně odpočívat u bazénu? Hostíte často velkou společnost, nebo si raději užíváte klidu s rodinou? Odpovědi vám napoví, jak velký stůl a kolik židlí koupit. Zda třeba nerozšířit posezení třeba o zahradní lavičku. U bazénu je nepostradatelné zahradní lehátko, a pro slastné okamžiky a zlepšení nálady doporučujeme závěsné křeslo.
Čtěte také:
- Terasa by bez květin nebyla úplná
- Orámujte si terasu květinami
- Dřevoplast – ideální materiál pro terasy. Jak ho čistit?
Výběr materiálu
Při nákupu nábytku vybírejte snadno udržovatelné materiály, které zároveň korespondují se stylem vašeho domu a zahrady.
Přírodní dřevo je robustní a pohodlné, ale bude vyžadovat pravidelnou údržbu a ochranu před povětrnostními vlivy a UV zářením. Ideální jsou tvrdá dřeva jako je sekvoj, teak, cedr a cypřiš nebo dub, která vyžadují nejméně údržby.
Ratan a proutí jsou přírodní materiály, které vtisknou vaší terase ležérní středomořský vzhled, ale každých několik let budou vyžadovat ošetření proti povětrnostním vlivům.
Ocel a kované železo jsou velmi robustní a trvanlivé materiály, ale pro pohodlné sezení budou potřeba polstry. Při venkovním použití je pravidelně natírejte, abyste zabránili korozi.
Hliník, plast a PVC jsou odolné proti korozi, levné a snadno se udržují pomocí trochy vody a mýdla. Vzhledem k jejich lehké konstrukci je musíte zabezpečit při silném větru a bouřce.
Bez ohledu na to, jak je nábytek odolný vůči povětrnostním vlivům, ho musíte přes zimu uklidit, abyste prodloužili jeho životnost. Před nákupem zvažte, jaký prostor máte pro skladování k dispozici. Nedostává-li se místa, volte stohovatelné či skládací židle.
Na co se při nákupu zaměřit
Při nakupování nepředpokládejte, že cena je nejlepším ukazatelem kvality. Jak tedy poznáte kvalitní nábytek?
1. Konzistence povrchové úpravy. Dřevo by mělo být hladce obroušené a bez vad, a to i na skrytých místech, jako je například spodní strana desky stolu. Lakované kovy by měly mít jednotnou povrchovou úpravu. Proutí by se nemělo rozplétat nebo být volně namotané na rámu.
2. Pevné a dobře lícující spoje. Kovové sváry by měly být poměrně hladké. Ujistěte se, že kov nemá holá nenatřená místa nebo, v horším případě, rezavé skvrny.
3. Ujistěte se, že se židle nekývají ani neprohýbají (určitá pružnost je v pořádku, zejména u kovových trubkových židlí, které jsou navrženy tak, aby pružily). Totéž po sestavení ověřte u stolu.
Pravidla prodejce pro vrácení a výměnu zboží vás budou zajímat v případě, že by se vám při doručení nebo vyzvednutí zdálo, že jsou vaše kusy poškozené nebo špatně zpracované.
Textil pro venkovní použití
Venkovní obytné prostory stejně jako jejich interiérové protějšky obohatí pestré barvy, textury a doplňky. Polstry a dekorační polštářky poskytují pohodlí pro lenošení a vybízejí hosty, aby se zdrželi.
Kupujte výrobky vyrobené speciálně pro venkovní použití, aby dobře odolávaly povětrnostním vlivům. Většina tkanin určených pro venkovní použití je také odolná proti vyblednutí. Také polštáře budou po jarních a letních přeháňkách rychleji schnout.
Při výběru barevné palety vám napoví osobní styl a preference. Jasné barevné vzory doplní zahradu se středomořskou atmosférou. Naopak neutrální a tlumené tóny nabídnou uvolněný čistý vzhled.
Kvalitní venkovní nábytek je investice, proto si dejte na čas s výběrem různých materiálů a produktů, abyste si mohli venkovní bydlení užívat v pohodlí.
Publikováno: 22. 4. 2022, Autor: | autor: Julie Veselá