reklama

Proč je důležitá dezinfekce skleníku?

Ideální dobou, kdy připravit skleník na novou sezonu, je konec podzimu. Pokud jste to nestihli, není nic ztraceno. Ještě v únoru máte dost času udělat vše potřebné, aby se vaše budoucí úroda vydařila. Zásadní je důkladná dezinfekce celého skleníku.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Proč je důležitá dezinfekce skleníku?

Skleník je uzavřený prostor, a proto se v něm daří chorobám a škůdcům. Aby se nerozšířili na novou úrodu je velmi důležitá dezinfekce celého skleníku, a to nejen půdy, ale i skel.

Rychlé a účinné síření

Síření skleníku spočívá v zapálení sirného knotu. Kouř obsahuje oxid siřičitý, který ničí škodlivé mikroorganizmy a plísně. Výhodné je, že se dostane opravdu všude, i do té nejmenší škvíry a důkladně ji vydezinfikuje. Na větší sklení budete možná potřebovat více knotů, proto se řiďte pokyny výrobce.

„Po zapálení knotu skleník okamžitě opusťte, při hoření se uvolňuje oxid siřičitý, který je zdraví škodlivý. Skleník uzavřete a dým z knotu necháte působit alespoň 2 hodiny. Oxid siřičitý ničí škodlivé mikroorganismy, plísně i různé škůdce. Po dvou hodinách skleník pečlivě vyvětrejte,“ upozorňuje Petr Tichý, produktový specialista Hecht.

Pozor! Při aplikaci musí být skleník prázdný!

Proč je důležitá dezinfekce skleníku?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Proč je důležitá dezinfekce skleníku?

Dezinfekce skel

Jestliže nechcete skleník z nějakého důvodu vysířit, alespoň zevnitř pečlivě omyjte výplně oken i konstrukci octovou vodou. Ocet je ekologický čisticí prostředek, který má dezinfekční účinky, ale pro životní prostředí je neškodný.

Pokud ve skleníku používáte pěstební nádoby, jako jsou květináče a truhlíky, omyjte je rovněž octovou vodou, nezapomeňte ani na zálivkové vaničky pod pěstebními nádobami.

Proč je důležitá dezinfekce skleníku?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Proč je důležitá dezinfekce skleníku?

Dezinfekce půdy dusíkatým vápnem

Příprava půdy je tím nejdůležitějším. Ideální by samozřejmě bylo vyžilou cca deseticentimetrovou svrchní vrstvu vyměnit za novou, ale to je náročné a ne vždy možné. Z toho důvodu je dobré věnovat půdě ve skleníku zvýšenou péči. Nejprve je nutné ji dezinfikovat. Osvědčeným prostředkem je dusíkaté vápno, které zničí nejen plísně, ale také vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub. Navíc půdu obohatí o důležité složky – dusík a vápník.

Před jeho použitím půdu zryjte a zbavte zbytků rostlin. Následně ho lehce zapravte do zeminy a důkladně prolijte. Pro lepší účinek půdy zakryjte na týden fólií a nechte zapařit. Použít dusíkaté vápno ale musíte nejméně 2 až 3 týdny před setím či výsadbou.

Před samotným setím půdu přihnojte. Než chemická hnojiva raději zapravte do půdy dobře vyzrálý kompost nebo hnůj, vhodné jsou zejména koňský nebo kravský. Nedokážete-li je sehnat, použijte je v granulované formě a v tomto případě zvolte kombinaci koňského a slepičího granulovaného hnoje. Přírodní hnojiva kromě živin obohatí zeminu o humus a tak vylepší její strukturu.

Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: | autor: Julie Veselá