reklama

Stavba suché zídky v zahradě

V mnoha milovnících přírody roste touha pořídit si ve vlastní zahradě skalku anebo suchou zídku. Na malé ploše si tak vypěstovat miniaturní krajinu, která vypadá jako ta v horách nebo alespoň jí velmi podobná. Takové suché zídky zvláště vyniknou ve svažitých terénech a správné uspořádání kamenů bude mít rozhodující vliv na jejich okouzlující vzhled.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Stavba suché zídky v zahradě

Jak začít

Hloubka základů pro suchou zídku by měla dosahovat asi třetiny výšky zdi. Kde je půda prorostlá, postačí hloubka 30-40cm. Její základ je tvořen kamennými úlomky nebo štěrkem, ten však musí být pečlivě stlačen. Nutností je, aby tato vrstva byla schopna odvádět ze svahu přitékající vodu. Tam, kde je povrch z navezené zeminy, je nutné zapustit základ tak hluboko, až se dostanete na pevné podloží nebo skálu.

S pokládkou kamenů je zapotřebí začít asi 10 cm pod povrchem okolí. Pro první vrstvu se volí těžké a velké kameny. Dobré jsou vazáky, dlouhé kameny, které se zapustí hluboko do zdi. Sklon ke svahu je asi 10 max. 20 %. U zdí vyšších by to mělo být až 30%. Sklon lze v průběhu stavby zídky kontrolovat pomocí provázků.

Do rohů je potřeba vybrat zvláště velké kameny, které musí být pečlivě opracované ze dvou stran, budou mít totiž dvě pohledové plochy. Výšku dále použitých kamenů určuje výška rohového kamene.  Aby měla zídka lepší stabilitu, musí být kameny postaveny v náklonu do svahu. Pokud možno po celé délce zdi pokládejte kámen na kámen. Po čase provázek natáhněte výše.  Pro zadní vyzdívku lze použít méně hezké kameny.

Stejně důležitá jako velké kameny je i drenáž. Bude totiž odvádět vodu stékající po svahu. Drenáž můžeme zbudovat například z trubkového vedení za pomoci porézních hliněných trubek anebo z umělohmotných drenážních trubek. Ty se položí podél zdi a zasypou hrubým štěrkem nebo jiným sypkým materiálem. Jejich vyústění by mělo být u kanálu.

Stavba suché zídky v zahradě
Stavba suché zídky v zahradě (Zdroj: )
Stavba suché zídky v zahradě
Stavba suché zídky v zahradě (Zdroj: )
Stavba suché zídky v zahradě
Stavba suché zídky v zahradě (Zdroj: )

Jak osázet suché zídky

Suché zídky je nejlépe osazovat polštářovými rostlinami, ty je potřeba zakomponovat do zídky již během její stavby. Pro tento druhy výsadby jsou zvláště vhodné druhy s kůlovitými kořeny, mezi které patří tařice, šáter a plamenka. Pokud ke kořenům přidáme zeminu, zajistíme spojení rostlin s půdou svahu a nemusíme se obávat jejich zaschnutí. Osazení suché zídky dokončíme na vrcholu zídky, kam je vhodné umístit například pupalku, tařičku, huseník anebo polštářovitou plamenku čili flox.

Skalky a suché zídky nabízejí spousty místa k životu pro nejrůznější druhy živočichů. V květech a na kamenech budou číhat na hmyz pavouci, na vyhřátých stupíncích kamenů se budou slunit ještěrky anebo slepýši.  Zahlédnete tam třeba i rejska nebo rehka zahradního, jak si na suché zídce hledá svou potravu.

Při správné péči o takto pěstované rostliny lze v zahradě vytvořit mimořádný obraz, který každoročně vyroste blíž k obrazu nádhery, kterou jste si na začátku stavby suché zídky vysnili.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14. 5. 2015, Autor: