Pomalu se blíží konec roku a zanedlouho zahradu ovládnou první mrazy. Stejně jako se blíží doba, kdy končí většina prací na zahradě, končí i nutnost zalévat trávník pomocí závlahového systému. Vždy je lepší být oproti mrazíkům o krok napřed a závlahu vypustit radši o několik týdnů dříve, abyste měli jistotu, že nedojde k poškození systému.
Jako první krok, který je vhodné učinit, je vypnutí přívodní vody do celého systému. Někdy stačí pouze otočit kulovým ventilem a zajistit ho před případným nechtěným otevřením.
Odpojujeme čerpadlo
V případě čerpadla je nutné udělat kroků víc. Čerpadlo odpojte od přívodu elektrické energie, u horizontálních čerpadel zazimujte obalením látkou tak, aby čerpadlo odolalo mrazům, nebo ho demontujte a odneste na místo, kde nehrozí teploty pod bodem mrazu. Vertikální čerpadla nechte zavěšená v jímce. Ty jsou umístěná v nezámrzné hloubce, kde nehrozí zamrznutí vody a zničení čerpadla.
Jednou za měsíc je vhodné čerpadlo na několik sekund zapnout a nechat běžet. Dejte ovšem pozor, aby nedošlo k natlakování zazimovaného systému. Z tohoto důvodu je doporučeno instalovat malý okruh vody, kde se voda nedostane do systému, ale vrací se zpět do jímky. Mnoho výrobců tento úkon doporučuje provádět proti usazování minerálů a jiných látek, které mohou způsobit zatuhnutí čerpadla.
V potrubí nesmí zůstat ani kapka
Vodu, která zůstala v systému, je nutné vyfouknout vzduchem. Zajistěte si dostatečný objem kompresoru, abyste nemuseli vypouštět systém několik hodin kvůli častému čekání na natlakování vzduchu. Vypouštěcí tlak volte mezi 3–3,5 baru. Závlahu vypouštějte do té doby, dokud z trysek vytéká i malé množství vody.
Rozhodně vodu v systému nepodceňujte. Při zamrznutí a následném zvětšení objemu může způsobit prasknutí spojů a hadic. Problémy způsobené prasklým potrubím v zemi se velmi špatně lokalizují.
Vodu nezapomeňte vypustit také z filtru, expanzní nádoby a celé hlavní sestavy. Pokud je hlavní sestava umístěná v domečku na zahradě, je vhodné ji určitě ještě zabalit do textilie a zamezit tak poškození velkým mrazem.
Ovládací jednotka také potřebuje péči
Zazimování ovládací jednotky zvládnete během chvilky. Zapište si na papírek časy spuštění jednotlivých programů a také sekcí. Může se stát, že se jednotka restartuje při výpadku proudu a tyto hodnoty se nastaví na výchozí. Funkční program uložte do neprchavé paměti. Tím zmenšíte riziko ztráty nastavení časů.
Přepněte jednotku do režimu OFF a nechte ji zapojenou v elektrické síti. Tento postup zabrání zamrznutí základní desky jednotky. Záložní baterii vyjměte a na jaře nezapomeňte dát novou. Čidla, která máte připojená k ovládací jednotce, zabalte do fólie a zamezte vniknutí vody. Nasákavé polštářky demontujte a schovejte, na jaře je opět vraťte to správné polohy, která určuje výši srážek, na které čidlo reaguje. Bateriové jednotky demontujte spolu s cívkami. Díry v elektromagnetickém ventilu po cívkách zaslepte, aby se do nich nedostala voda. I zde si pro jistotu zapište časy spuštění jednotlivých programů a také sekcí, abyste věděli, jak jednotku nastavit v jarním období.
Nezapomeňte zkontrolovat stav sestavy
Při zazimování závlahy kontrolujte také možné praskliny v trubním vedení či v hlavní sestavě. Pokud přeci jen nějakou poškozenou součástku objevíte, hned ji vyměňte za novou. U filtrů zkontrolujte filtrační vložku a v případě jejího protržení nebo jiného poškození zakupte novou. S montáží můžete počkat až na jaro. Pečlivě a důkladně zkontrolujte, že se během zimy nemůže voda dostat omylem do systému. Je doporučeno páčku kulového ventilu demontovat a nechat ji volně zavěšenou u ventilu. Pečlivost se v tomto případě opravdu vyplatí. Pokud je zazimování provedeno kvalitně, nemusíte se na jaře bát spuštění systému a náročných oprav poškozených součástí vlivem špatného vypuštění systému.
Foto: autor a shuttesrtock.com
Publikováno: 20. 10. 2020, Autor: | autor: Jan Vrbata