reklama

Průvodce domácího vinaře: vinohrad na naší zahradě

Kdo by doma nechtěl malý vinohrad nebo třeba jenom vinnou révou porostlou fasádu domu nebo zahradní pergolu? Posezení v zeleném, zastíněném altánu kde ze stropu visí lákavé hrozny, které rovnou můžeme pojídat – stačí vztáhnout ruku…, je jistě kouzelné a je jedním z nejhezčích chvil na zahradě. A navíc, pokud byste byli schopni provozovat na zahradě svůj domácí vinohrad nejen kvůli ovoci nebo stinnému posezení, ale také jako zdroj suroviny pro výrobu vína, pak to stojí jistě za zvážení. Vinná réva by se vám vyplatila více než dvakrát.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Průvodce domácího vinaře: vinohrad na naší zahradě

Vinohrad na naší zahradě: ​kde víno pěstovat

Po vinné révě na své zahradě přitom přemýšlejí i majitelé zahrad z nevinařských oblastí, kteří chtějí na svých zahradách otočených k jihu či jihozápadu vyzkoušet, zda by se u nich nějaká ta stolní odrůda k ochutnání neurodila. Není to nemožné, při správném výběru odrůdy vhodné do té které lokality a potom také při promyšleném určení polohy domácí vinice v rámci zahrady.

Tam i metry hrají roli – někde se slunce opírá o zeď a místo je chráněno před větrem, zatímco jen o kousek dál už profukuje studený vítr z protilehlého kopce. Jižní a západní svahy jsou k pěstování vinné révy obecně nejvhodnější, není ale na škodu poradit se s místním nebo i vzdálenějším vinařem.

 

Vinohrad na naší zahradě: ​pár důležitých čísel

Prvním úkolem každého, kdo to chce s vínem zkusit, tedy je zvolit si správné stanoviště pro pěstování a pak vybrat správnou odrůdu. A zjistit, jestli to v jeho oblasti vůbec půjde. Vinná réva by se totiž měla pěstovat tam, kde je zaručená průměrná roční teplota kolem  9°C a roční srážky činí mezi 500 a 700 mm. Velmi důležitá je minimální zimní teplota. Nejodolnější odrůdy, jako třeba  Ryzlink rýnský, snášejí i teploty kolem – 20°C. Jsou vyšlechtěny jako mrazuvzdorné, ale závisí také na okolí, zejména není-li zahrada v mrazové kotlině. U většiny u nás pěstovaných odrůd evropské révy Vitis vinifera dochází k poškození mrazem už při teplotách – 15°C až – 20°C.
Dále je důležitý také čas, kdy ta která odrůda dozrává. Na zahradě – v malých vinicích nebo na pergolách – bychom se měli zaměřit hlavně na odrůdy rané a středně rané.

Pokud obecné podmínky u vás doma pěstování vinné révy přejí a vy se nakonec rozhodneme pro pěstování nějaké stolní odrůdy s velkými hrozny, připravte ale se na to, že se budete muset o svůj nový, i když třeba miniaturní vinohrad dobře starat. A to od výsadby po stálou průběžnou péči. Je to ale radostná a příjemná práce, korunovaná konzumací výborného ovoce začátkem podzimu.

Další inspirace ve článku Exotické i klasické květiny vás naladí na jaro

Alena Jansová

Publikováno: 23. 3. 2010, Autor: