reklama

Pergoly, vůně a stín

Menší pozemky snadno rozčleníme do několika částí pomocí zeleně nebo šikovně zvolených architektonických prvků. Jedním z nich je pergola, porostlá zelení nebo doplněná lavičkou. Zahrada rázem získá dynamiku, moment překvapení a ač rozměry malá, bude rázem působit jako velká plocha. A vůně růží, něžné květy plaménku nebo převislých hroznů vistárie budou milým bonusem navíc.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Pergoly, vůně a stín

​Aby pergola pevně stála

Pro optimální stabilitu pergoly je rozhodující volba správné tloušťky nosných sloupků. Můžeme si vybrat z několika typů pergol od celodřevěné, kombinované s betonovými či kamennými sloupky, kovu i plastu. Konstrukce pergoly je poměrně velmi stabilní, pokud ovšem chcete na pergolu zavěsit bujný porost popínavých rostlin, který představuje velké zatížení, je důležité bezpečné ukotvení sloupků. Pokud se rozhodnete, že pergolu chcete mít výhradně z dřevěných sloupků a vazníků, pak se můžete rozhodnout jakým způsobem tyto vazníky a sloupky spojit dohromady. Toto spojení lze provést dvojím způsobem, a to buď vazníky a sloupky dohromady začepovat, nebo vazníky přitlouct na sloupky pomocí hřebíků a potom sešroubovat kovovými úhelníky.

Důležitým pravidlem při stavbě celodřevěné pergoly je, že se sloupky nezapouštějí do země, ale osazují se na pozinkované patky z plochého železa. Pro kotvení pergoly s betonovými sloupky nebo sloupky z přírodního kamene je nezbytné zapuštění nosných sloupků přímo do betonového základu v nezámrzné hloubce. Co se týče vyzděných sloupků, jejich průřez by měl být alespoň 36 až 40 cm s vnitřní výztuží železnými pruty. U betonových prefabrikátů je pevnost konstrukce zaručena vzhledem k použitému výchozímu materiálu. Pro pergolu zcela vyhovuje profil sloupku o rozměrech 20 x 20 cm.

Pergoly a altány – velká fotogalerie

Pergoly, vůně a stín
Pergoly, vůně a stín (Zdroj: shutterstock.com)
Pergoly, vůně a stín
Pergoly, vůně a stín (Zdroj: shutterstock.com)
Pergoly, vůně a stín
Pergoly, vůně a stín (Zdroj: shutterstock.com)
Pergoly, vůně a stín
Pergoly, vůně a stín (Zdroj: shutterstock.com)
Pergoly, vůně a stín
Pergoly, vůně a stín (Zdroj: shutterstock.com)
Pergoly, vůně a stín
Pergoly, vůně a stín (Zdroj: shutterstock.com)
Pergoly, vůně a stín
Pergoly, vůně a stín (Zdroj: shutterstock.com)
Pergoly, vůně a stín
Pergoly, vůně a stín (Zdroj: shutterstock.com)

​Aby na vás nepršelo

Kvalitní povrchová úprava a zastřešení dokáže prodloužit životnost celé pergoly. Dříve oblíbený komůrkový polykarbonát nahradily trapézové desky  s vysokou propustností světla násobenou ochranným filtrem proti působení UV záření. Jsou prakticky nerozbitné a mechanicky dobře zpracovatelné.Trapézové desky Marlon CSE v šířce 1060 mm o délkách  od dvouapůl metru až po šestimetrové, jsou na trhu v průhledných (čirý, mléčný nebo kouřově hnědý) a neprůhledných barevných odstínech (zelená, červená a šedá). Jednoduchá je i montáž trapézových desek. Na upevnění na nosnou konstrukci potřebujete pouze vruty s ochrannou čepičkou a distanční podložky.

​Pár rad a tipů na závěr

Optimální výška pergoly by měla být okolo 2,30 až 2,50 m. Pokud používáme na stavbu pergoly dřevěné překlady, měli bychom dosáhnout maximálního rozpětí od tří do třiapůl metru. Větší rozměry řešíme skládačkou několika modulů za sebou, například  nad přístupovou cestou. Ke zpevnění konstrukce lze dodatečné použít podpěry umístěné v prostoru pro sezení. Mezi sloupky pergoly můžeme umístit konstrukci pro popínavé rostliny, lavičku nebo ponechat volný průchozí prostor. Výplně pergoly mezi nosnými sloupy lze libovolně dotvářet z rákosu nebo laťkového mřížoví  různým křížením ve tvaru čtverce, na pokos, vodorovně i kolmo.

Vhodným materiálem na výrobu pergoly je borovice, jejíž dřevo s vysokým obsahem pryskyřic dobře odolává vodě. Povrchová úprava je sice trochu složitější, protože běžné lazurovací nátěry nejsou pro borové dřevo nejvhodnější impregnací, proto použijeme impregnovaný materiál. Nejběžnější a nejlevnější na stavbu je smrk, který bez impregnace a lazury dlouho nevydrží a za krátký čas dřevo získá nepěkný zašedlý odstín.

Pro povrchovou úpravu pergol je na trhu například silnovrstvá lazura Impranal SL se sametovým leskem. Lazura je světlostálá, lehce přetíratelná, s dobrou přilnavostí k podkladu, pružná a dobře chrání dřevo před zašpiněním a povětrnostními vlivy. Aplikace lazury je velmi snadná. Na suché čisté dřevo aplikujeme první nátěr, přebrousíme povrch jemným smirkovým plátnem a poté aplikujeme druhý,  a po zaschnutí i třetí nátěr. Lak zasychá při suchém počasí do osmačtyřiceti hodin. Jedinou podmínkou je bezdeštivé počasí až do úplného proschnutí ochranného nátěru. Přírodní odstíny dub, ořech, teak, kaštan, mahagon, palisandr, pinie, eben, nebo bezbarvý s UV filtrem jsou vzájemně mísitelné.

Autor. Irena Forejtová

Publikováno: 30. 3. 2010, Autor: