reklama

Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba

Spíše než o stavbu jde v tomto případě samozřejmě o sázení plotu. I když ještě velmi netradiční – obejdeme se bez kopání jam na keře jako když budujeme klasický živý plot.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba

Jednoduše z toho důvodu, že tady žádné keře nejsou, připraveny máme jenom štíhlé, delší i kratší vrbové proutky.

Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba: příprava materiálu na plot

Bereme všechny větvičky, které dosahují délky 30 centimetrů nebo se k ní alespoň blíží.  Na ploty využijeme proutí jednoleté i dvouleté proutky vrby bílé. Ty jsou pružné, ohebné a tvarovatelné, pokud bychom chtěli svůj plot proplést. Můžeme nasbírat také ořezané větévky vrby kroucené, ty jsou velice dekorativní a rozrůstají „cik cak“ i do šířky. Když přineseme proutí domů, vkládáme je, aby zbytečně neoschly, do kýble nebo jiné větší nádoby s vodou. Předpokládáme, že větve budeme přinášet domů třeba i postupně, tak jak je nosíme, přidáváme je do vody. Až jich bude dost, pustíme se do stavby plotu. Konkrétně řečeno zapíchávání proutků do země v jedné dlouhé řadě. Počkáme si, až pořádně zaprší a pak se dáme do díla. Jednoleté a dvouleté větvičky napícháme přímo do země. Kde to nepůjde snadno a zemina bude tvrdá, můžeme předem zrýt rovnou rýhu, tu ještě vylepšit trochou zahradnické zeminy a prolít vydatně vodou. Větvičky lze sázet několika různými způsoby: buď kolmo a budeme mít rovný klasický živý plůtek; hustotu zařídíme sázením. Ale pokud proutky napícháme do země šikmo (asi v úhlu 45°) a ještě proti sobě – jeden šikmo doleva, jeden doprava – začnou se brzy proplétat a prorůstat, vytvoří originální plot , který se bude výborně zahušťovat.

Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba: tip na dlouhé pruty

Jestliže se nám podařilo sehnat metrové a delší pruty, ohneme je a zasadíme do oblouku tak, že dáme do země i špičku. Vznikne tak vlnitý živý plot s oblouky, ze kterých ještě budou rašit další větvičky. Také tento plot bude po čase velmi hustý.

Vrbový plot na vaší zahradě a jeho stavba: jak hluboko sázet

Různě dlouhé proutí potřebuje různou hloubku. Platí ale, že větší část musí být ponořena v zemi. Metrové pruty musejí být v zemi asi 35–40 cm, zbytek vyčnívá. Kratší asi 30–35 cm proutky, kterých bude asi nejvíce, zapíchneme asi 20 cm do zeminy.

Plot
bude nejdříve nízký  tak se může poškodit, třeba na něj někdo může šlápnout. Proto není na škodu ho zpevnit a důkladně označit. Před něj můžeme dát dočasně bambusové rohože, jednotlivá pole dřevěných plotů a podobně. Samotné proutí zpevníme výpletem, třeba provázky, lýkem, dlouhým proutky propleteme volně a výplet fixujeme na tyčky, které do plotu mezi proutí v pravidelných rozestupech zatlučeme.

Další informace o plotech si také můžete přečíst v článku Není plot jako plot aneb dřevěné plaňky opět v módě.
Alena Jansová

Publikováno: 12. 4. 2010, Autor: