reklama

Přírodní jezírko a jeho půvab

Zahradní přírodní jezírko je jednou z nejvděčnějších staveb vůbec. Nemůžeme říct, že by se v zahradě nevyužívalo, když už se jednou vybuduje.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Přírodní jezírko a jeho půvab

Zahradní jezírko je ve výjimečných případech možné využívat podobně, jako zahradní bazén, ale většinou jej zřizujeme jako okrasný prvek obytného exteriéru. A pokud máte velkou zahradu, kde si můžete dovolit umělou vodní plochu větších rozměrů, je pak v zimních měsících možné jeho zamrzlou hladinu využívat i pro skromné zimní sportování.

Kus přírody po celý rok

Přírodní jezírko je koruna zahrady a je tady pro nás celoročně. A nejen pro nás – brzy po vybudování ho zabydlí typické obyvatelstvo – vážky a jiný hmyz, někdy i žáby, stahují se sem ptáci a ve vodě plavou rybky. Je to zkrátka kus živé přírody, kterou v jejích mnoha proměnách pozorujeme a těšíme se z něj bez přestávky celý rok. Zahradní přírodní jezírko má úžasnou schopnost podle ročních období, ale i podle denní doby a v závislosti na počasí měnit svou tvář, ale současně také celkový vzhled, náladu a charakter zahrady. Což se o zahradním bazénu právě říci nedá. Ten se často jen s námahou zakomponuje do přírodního rámce, zatímco jezírko ráz zahrady přímo samo aktivně vytváří.

Velká fotogalerie zahradních jezírek

Estetika, přírodopis i sportování

Přírodní jezírko, to je prostě pohoda  může se využít nejen k plavání v létě, ale dokonce i k zimním sportům; dá se na něm i bruslit – to podle jeho velikosti. Sice se tady moc nerozjedeme, ale můžeme trénovat třeba piruety nebo si dát partičku pétanque na ledě nebo i domácí variantu curlingu. Na jaře pak pozorujeme jak se jezírko probouzí, rozkvétá a jak oživne. Pro děti je to místo názorného přírodopisu: třeba když se pulci pomalu mění v žáby.

Co všechno přírodní jezírko dokáže

Přírodní jezírko je nákladná zahradní stavba, která se musí dobře naplánovat a pečlivě realizovat. A to od výkopových prací až k finálnímu osázení rostlinami a zřízení optimální filtrace – protože většinou jenom rostliny na dokonalé filtrování vody samy nestačí. A když se tohle všechno povede, je vystaráno – přírodní jezírko nám zlepší mikroklima kolem domu, přivede k nám živočichy milující blízkost vodní hladiny, a zabaví děti i dospělé. A dokonce – jeho budování nám pomůže naprosto změnit vzhled zahrady. Z vytěžené zeminy totiž můžeme znovu vymodelovat terén nebo jej alespoň trochu vylepšit. Místo nudné ploché zahrady tak může vzniknout dynamická krajina s pahorky a svahy. Zahrada dostane nový rozměr, protože si můžeme pohrát nejen plasticitou terénu, ale následně i s rostlinami.

Další inspirace ohledně zahradních jezírek naleznete v článku: Plánujeme zahradní jezírko.

Alena Jansová

Publikováno: 16. 4. 2010, Autor: