Aprílové počasí je za námi a znatelně se oteplilo. Mnozí z nás tak využili těchto krásných dní a rozhodli se grilovat. Pokud patříte k milovníkům grilování a zároveň se chystáte vybrat a zakoupit nový gril, budou se vám následující informace dozajista hodit.
Grily dělíme podle způsobu ohřevu a druhu použitého paliva
Nejdříve se rozhodněte, který způsob ohřevu pro úpravu potravin preferujete. Teprve poté začněte vybírat z jednotlivých značek a typů. A jak vybrat gril?
Grily na dřevěné uhlí, dřevo a brikety
Nejednoduší a zároveň nejlevnější grily jsou přístupné již za několik stovek korun. Vyrábějí se z litiny nebo plechu. Litina je sice těžší než-li plech, zato více vydrží, drží teplo a je stabilnější.
Výhody: příznivá cena, specifická chuť grilovaného pokrmu, široká škála typů, snadná obsluha a manipulace.
Nevýhody: tuk odkapává přímo do ohně, grilované suroviny se snadno připalují, k úpravě pokrmu je zapotřebí delší doba.
Grily plynové
Patří mezi dražší druhy grilů. Cenu však kompenzuje komfort, který nabízejí. Mezi nejoblíbenější plynové grily patří ty s lávovými kameny. Kameny jsou umístěny na dně grilu a ohřívají potraviny umístěné na roštu. Největší výhodou kamenů je absorbce odkapávajicího tuku. Kameny jsou samočistící a jejich životnost vydrží jednu sezonu.
Výhody: zdravější grilování, regulace teploty, rychlost ohřevu
Nevýhody: vyšší cena grilu a nutnost výměny lávových kamenů.
Grily elektrické
Elektrické grily zajišťují grilování surovin pomocí elektrických spirál zabudovaných v teflonové desce (existují i verze s lávovými kameny). Elektrické grily jsou vhodné zejména v místech, kde nelze klasicky grilovat. Pokud budete chtít vybrat gril třeba na terasu nebo balkon, je to dobré volba.
Výhody: přesná regulace teploty, snadná a rychlá obsluha, použití v interiérech, verandách, atd.
Nevýhody: nutnost elektrické přípojky, absence dřevité chuti a aroma, vyšší cena.
Grily vodní
Mezi ohništěm a roštem je navíc umístěna nádoba s vodou, která plní hned několik funkcí. Do nádoby odkapává tuk = odpadává spalování a vznik škodlivých látek. Pokrm se zpracovává působením tepla, dýmu a vodní páry = zdravější způsob přípravy. V grilu se zatápí dřevem, nejvhodnější jsou dřeva tvrdá a voňavá, např. buk a švestka.
Výhody: maso se nemusí otáčet, propéká se stejnoměrně a zůstává šťavnaté.
Nevýhody: vyšší pořizovací cena grilu a omezená nabídka na trhu.
Kromě již zmíněného způsobu ohřevu, se grily liší i konstrukcí a mobilitou. Pevně ukotvené grily pak nazýváme zahradními nebo-li venkovními krby.
Rada: Při výběru grilu či zahradního krbu upřednostněte kvalitu a efektivnost před designem a cenou.
Autor: Markéta Konopová
Publikováno: 4. 5. 2010, Autor: