reklama

Podzimní údržba venkovní dlažby

Zahrada nejsou jen záhony a rostliny, ale také přístupové cestičky, terasa, vjezd k domu. Na mnoha místech máme položenou dlažbu a často to není jen jeden typ. Jak se o ni postarat před zimou, aby na jaře zahrádku nehyzdily skvrny a praskliny?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Podzimní údržba venkovní dlažby

Beton a cihly

Na příjezdu ke garáži je betonová dlažba vždy dobrým řešením, ať už zvolíte oblíbený zámkový typ nebo jinak tvarované dlaždice. Má vysokou nosnost, takže se nemusíte bát přes ni jezdit autem, nerozláme ji ani nákladní auto, které vám přijede složit dřevo nebo uhlí. Cihlové dlaždice jsou mnohem křehčí, hodí se tedy víc na pochozí cesty, zato jsou velice efektní a opět je můžete mít jak v zámkovém typu, tak i v různých tvarech – čtvercové, obdélníkové nebo třeba šestiboké. Problémem těchto materiálů je poměrně vysoká nasákavost a dosti problematické čištění. Do betonu i cihel totiž nasákne nejen voda, která pak může v pórech materiálu zmrznout a způsobit popraskání, ale také třeba olej či běžná mastná nečistota odkapávající z podvozku auta. Pronikne poměrně hluboko do dlažby, takže drhnutí kartáčem na ni pak nestačí. Vlhkost v pórech také podporuje růst mechů, které na dlažbě nejen nevypadají pěkně, ale také způsobují další zadržování vlhkosti a snadno se na nich uklouzne. Ideálně lze beton a cihly vyčistit vysokotlakým čištěním. Stroj lze vypůjčit a dlažbu tak můžete renovovat vlastnoručně, mnoho firem ale tuto službu nabízí, pak máte garantovánu profesionálně odvedenou práci. Vysokotlaké čištění využívá vstřikování vodní páry hnané pod tlakem poměrně hluboko do povrchu dlažby, zpravidla není třeba použít žádná chemická čistidla a zmizí i mastné skvrny a mech. Po čištění je dobré použít hydrofobizační nátěr, který pronikne do pórů betonu. Nemění tedy jeho povrchový vzhled, ale zamezuje pronikání vody nebo mastnoty, takže prodlužuje životnost materiálu a zjednodušuje jeho následnou údržbu.

Přírodní kámen

V zahradě budou kamenné cestičky vždy působit efektně, ať už podle charakteru své zahrady zvolíte pískovec, břidlici, mramor nebo křemenec. Aby krása kamene vynikla i po letech, je třeba mu věnovat péči, pravidelnou údržbu spár i čištění kamenů samotných. Především ve spárách se venku snadno uchytí mech, ale své místečku tu dokáže najít i semínko plevele. Mech je třeba odstraňovat pravidelně a když se nedej bože objeví ve spárách rostlinky, nejenže je ihned vytrhneme, ale preventivně použijeme i nějaký přípravek proti jejich růstu a spáry opravíme. Ideální čas na opravy je na podzim před mrazy nebo brzy zjara. Samotný kámen pak vyčistěte od mechů, výkvětu, cementového závoje, koleček od květináčů nebo mastných skvrn tak, aby získal zpět svou originální barvu a kresbu. Na trhu je celá řada vhodných přípravků, vybírejte vždy ten, který je určen pro kámen, který máte na zahradě. Pozor na přípravky s kyselinou, některé kameny, zejména leštěné, může kyselina nevratně poškodit. Před zimou je vhodné použít i některý z impregnačních nátěrů proti pronikání vody a vzniku hlubokých skvrn. Vybírejte takový, který nemění barvu a strukturu povrchu kamene.

Keramická dlažba

Slinutá keramikaumožňuje skutečně nepřeberné množství dekorativních úprav teras, venkovních schodišť, okolí bazénu nebo zahradního jezírka. Keramická dlažba do exteriérů se vyrábí v různé tloušťce, minimální je 9 mm. Musí být mrazuvzdorná, otěruvzdorná a nejlépe i protiskluzová. Mrazuvzdorná dlažba by měla splňovat potřebné parametry nasákavosti mezi 0,5 a 3 %. Potřebné otěruvzdornosti keramických dlažeb určených do exteriérů odpovídá označení PEI minimálně stupeň 4. V místech, kde se budeme pohybovat v botách, je možné použít protiskluznou dlažbu s označením R9 až R13. Terasy a jiné venkovní prostory potřebují protiskluznost R9 nebo R10. Výhodou keramické dlažby je minimální potřeba údržby. O spárách ovšem platí totéž jako u přírodního kamene. Samotnou dlažbu pak stačí pravidelně zametat a stírat vlhkým hadrem. Kvalitní keramika do exteriérů zvládá nápor střídání venkovních teplot a působení slunečních paprsků bez další údržby.

Podzimní údržba venkovní dlažby
Podzimní údržba venkovní dlažby (Zdroj: )
Podzimní údržba venkovní dlažby
Podzimní údržba venkovní dlažby (Zdroj: )
Podzimní údržba venkovní dlažby
Podzimní údržba venkovní dlažby (Zdroj: )

 

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 28. 11. 2012, Autor: