reklama

Plánování zahrady se nesmí podcenit!

Pěkná zahrada je vlastně dekorativně uspořádaný svět rostlin, kde je dostatek životního prostoru pro člověka i pro přírodu. Pokud chceme mít zahradu prosperující, která nám poskytne dostatek místa k relaxaci a stále nové zážitky, musíme vytvořit nezbytné předpoklady jejího vzniku a následného růstu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Plánování zahrady se nesmí podcenit!

Čím víc toho pro svou zahradu vytvoříme vlastníma rukama, tím silnější vazbu k ní budeme mít. Ideální je, pokud máte k dispozici situační nákres pozemku. Zaneste do něj všechny stavební prvky, jako jsou cesty, dláždění, schody anebo třeba jezírko. Nezapomeňte, že důležitý je i  zákres přístupu do domu a do zahrady. Na plánek připojte i orientaci pozemku vzhledem ke světovým stranám. Je to důležité zejména pro výběr druhů rostlin.

Celou plochu rozdělte na úseky. Bylinkové záhony by měly být co nejblíže kuchyni. Místo k posezení vyberte dál od hranice pozemku, odkud by k vám mohl pronikat hluk. Koutek pro děti umístěte v dohledu z domu nebo terasy, abyste své děti měli stále na očích. Takovýmto plánováním získáte vyvážený poměr mezi volným a využitelným prostorem zahrady.

Poté by mělo následovat rozhodnutí, zda zůstane na pozemku například i část staré výsadby anebo bude pozemek opatřen výhradně novými rostlinami. Zvolte dále umístění plotu a vyberte materiál, ze kterého jej vybudujete. Rozhodující je, aby všechny materiály v zahradě  vzájemně ladily.

Plánování zahrady se nesmí podcenit!
Plánování zahrady se nesmí podcenit! (Zdroj: )
Plánování zahrady se nesmí podcenit!
Plánování zahrady se nesmí podcenit! (Zdroj: )
Plánování zahrady se nesmí podcenit!
Plánování zahrady se nesmí podcenit! (Zdroj: )

Dobré je, nechat si udělat chemický půdní rozbor. Ten vám napoví, jak se postarat o nápravu půdy buďto přihnojením, zhutněním atd. Dobrý tip je vysadit do půdy brambory, budete překvapeni, jak nádherně kyprou půdu po jejich sklizni získáte.

Nejprve začněte s výsadbou stromů a keřů. Pokud si nejste zcela jisti, požádejte o pomoc zahradního architekta anebo zahradní centrum, kde jste zakoupili rostliny. Jistě vám poradí nebo přímo pomohou s výsadbou. Většina stromků bude potřebovat i opěrný kůl, který zajistí jejich stabilitu, než se rostlina v půdě ujme. Na závěr přichází na řadu výsadba trávníku a záhonů.

Pravděpodobně za tři až čtyři roky by zahrada mohla vypadat již opravdu pěkně. Za zdařilé je považováno například proměnlivé ohraničení pozemku, kdy jeho část bude neprůhledná a další část zase otevřená. Oceníte jistě i lavičku u jezírka nebo alespoň s výhledem na něj. Přímo nádherně bude působit trvalkový záhon u besídky a stejně bujně rostoucí růže na pergole či oblouku u terasy.

Aby zahrádka vypadala stále pěkně, je třeba pravidelně ji zbavovat plevele, kypřit půdu a odstraňovat odkvetlé květy a dřeviny každoročně zaštipovat, nebo rovnou seřezávat.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 28. 12. 2012, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat