reklama

Kouzlo samozavlažovacích květináčů

Taky se už těšíte, že letos budete mít zahradu plnou barevných vodopádů z květů nejrůznějších barev? Pak musíte vsadit na samozavlažovací truhlíky, které se vám o tu nádheru postarají. V obyčejném květináči se vám to totiž stěží podaří.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kouzlo samozavlažovacích květináčů

Jednoduchý trik

Kouzlo chytrých nádob spočívá v triku, že rostlina nepije vodu sama, ale saje ji zemina a rostlina si z ní bere požadované množství společně se živinami. Voda se vlévá do spodní nádoby se savými knoty, které jsou spojené se zeminou. Nejvíc se vám za tento blahodárný systém odmění bujarým květenstvím pelargónie, begónie, minipetunie, petunie převislá, bidens (dvozubec), bakopa, fuchsie, verbena nebo chryzantéma. Ale i většina dalších rostlinek včetně bylinek. Nádoby můžete postavit za okno, nebo si pořídit takovou, která má řetízkový či hákový závěsný systém a umístit ji podle libosti u vchodu do domu, na dřevěné latě plotu nebo třeba na svislý okapový svod.

Jaký je výběr?

Na trhu je těchto truhlíkůkvětináčů nepřeberné množství. Od těch obyčejných plastových v hnědé barvě za pár desítek korun, až po interiérové designové skvosty pro pokojové rostliny – ty už ovšem stojí kolem tisícovky.  Pro venkovní použití postačí závěsné nádoby různých tvarů, od kulatých květináčů až po metrové truhlíky. Ve všech můžete vysázet jeden druh nebo vytvořit květinové kombinace. Záleží jen na vašem vkusu a místě, kam nádobu zavěsíte. Novinkou na trhu jsou plastové květináče, jejichž díly do sebe přesně zapadají a působí kompaktním dojmem. Jsou dostupné v široké škále barevných variací a nabízejí kombinaci variant tón v tónu jako růžová s vínovou nebo slonová kost světlá a tmavá. Připouští ale také vícebarevné varianty od terakoty, přes čokoládu a cappucino až po barvu bílou či svěží zelenou jakožto nejcharakterističtější barvu jara.

Jednodílné truhlíky nebrat

Pozor na truhlíky, které se jako samozavlažovací jen tváří! Mají malý objem nádrže pro zálivku, jen kolem dvou litrů, která v létě nevydrží ani do oběda, kdy teprve začíná velké teplo. Z  jednodílných truhlíků s roštem se neodpařuje tolik vláha jako z truhlíků dvoudílných, tvořených z podmisky a samotného truhlíku. Když už je ale máte, byla by škoda je vyhodit.

Dodatečné zvětšení objemu vody v truhlíku se dělá prostřednictvím láhve na minerálku. Ta se propíchne u dna nůžkami nebo jiným ostrým předmětem tak, aby byl otvor asi 10 mm veliký. Pak se do lahve nalije zálivka a zašroubuje uzávěr. Poté se postaví i se zálivkou do vyznačeného prostoru v truhlíku dnem dolů. V momentě, kdy hladina zálivky v truhlíku klesne na úroveň otvoru v lahvi, začne z něj do zeminy ukapávat zálivka. Není to sice žádná nádhera, když vám z truhlíku kouká plastová láhev, ale radost z bujících květin tuhle vizuální chybku lehce vygumuje.

Návod na pěstování 

Na dno nádoby určené pro rostliny nasypte substrát určený pro pěstování balkonových květin. Květinu i s kořenovým balem vložte do truhlíku, dosypte substrát a dobře upěchujte. V prvních týdnech zalévejte květiny shora na substrát. Hladinoměr vám ukáže stav vody v rezervoáru. Po 3 až 8 týdnech kořeny prorostou ke dnu vložky a některé rostliny spustí své kořeny až do rezervoáru vody. Po několika týdnech už můžete zalévat květiny přímo do zalévací šachty.

Jak hnojit

S hnojením je třeba zacházet opatrně. Může se totiž stát, že místo aby se dostala do substrátu, část živin zůstane v zásobníku na vodu, kde se usadí u dna a ke kořenům se vůbec nedostane. Pak je třeba občas hnojivo z nádoby odstranit a postarat se, aby se dostalo i k rostlinám. Vhodnou alternativou mohou být například pomalu se rozpouštějící tyčinky, které se zapichují do země ke květinám.

Aby se voda nehromadila

Pokud odjedete na týden a začne pršet, obyčejné samozavlažovací truhlíky mohou být kontraproduktivní, protože se v nich usadí dešťová voda a vaše květiny, třeba choulostivé muškáty v ní mohou uhnít. Proto byste měli před odjezdem všechny truhlíky přenést na místo, chráněné stříškou, aby na ně nepršelo. Anebo si raději pořídit truhlíky, které mají  v nádobě na vodu samostatnou vložku, která působí jako přepad. Jestliže se voda dostane až k ní, začne odtékat mimo truhlík. Tím je zajištěno, že rostliny nezůstanou stát v přemokřené půdě a nezačnou zahnívat.

Tip:
Truhlík fungující na principu samozavlažování si můžete vyrobit i sami. Postačí vám k tomu dva obyčejné truhlíky, velký a malý. Velký bude sloužit jako podmiska, do menšího vyvrtejte nebo vypalte několik otvorů. Do těch provlékněte knoty a samozavlažovací truhlík je na světě. Originální knoty se dají koupit na dobírku na internetu (cca 5 kusů za 49 korun), ale dají se údajně nahradit například silnými popruhy k batohu. A ty koupíte v každém provaznictví.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25. 2. 2011, Autor: