reklama

Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?

Určitě se také těšíte na nějakou tu lahůdku z grilu, vždyť se dá připravit nejen na zahradě, ale třeba i na balkoně nebo na lodžii, na vzduchu to zkrátka lépe chutná. Moderní velké grily umí také udit, péct nebo ohřívat. To už jsou ale spíš malé letní kuchyně než klasické grily, a tak pořídit si je má smysl, pokud skutečně trávíte převážnou část sezóny od pozdního jara do podzimu na zahradě.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?

Jaký gril z té velké nabídky vybrat? A jak s ním zacházet, abychom si pochutnali? Právě na balkoně nebo lodžii se nejlépe uplatní menší elektrické grily. Kouř z dřevěného uhlí by obtěžoval sousedy a plynový gril s poměrně prudkým ohněm se na malé často z několika stran uzavřené prostory také nehodí. Elektrické grily nejsou rozměrově náročné a snadno je umístíte na menší stolek. Můžete si pořídit i takový, pod který se jako příslušenství prodává šikovný skládací vozík na kolečkách. Grily mají místo jednoduchého roštu dnes většinou litinové plotny potaženými často nepřilnavou vrstvou. Některé grily mají plotny oboustranné, z jedné strany vroubkované, z druhé hladké. Jiné modely pak nabízejí výměnné plotny. V každém případě je dobré zvolit model, který je od výrobce nastaven tak, že plotna má mírný sklon směrem ke žlábku, kterým tuk odtéká do sběrné nádobky pod plotnou. Pro lepší grilování můžete zvolit elektrický gril s víkem, pod kterým se maso připravuje rychleji a ani při vysoké teplotě vám tuk nestříká okolo. Pak jsou tu ještě elektrické grily kontaktní, kde položíte maso na spodní plotnu a pevně na něj přitisknete plotnu horní, umístěnou ve víku.

Grily na dřevěné uhlí

Gurmáni si nenechají ujít možnost grilování na dřevěném uhlí, protože příchuť, kterou pokrmu dodá vůně z rozžhavených uhlíků je nezaměnitelná a na plynu jí prostě nedocílíte.
Základem grilu na dřevěné uhlí je mísa, ve které žhnou uhlíky kusového uhlí nebo briket. Nad ní je umístěn rošt. Protože skutečně kvalitní grilování se odehrává pod poklopem, většina moderních grilů je dnes vybavena víkem.

Vnitřní úprava grilu je podstatná hlavně pro pohodlné čištění. Na trhu jsou například grily se systémem one-touch, což znamená povrch z nerezavějící oceli, která se velmi snadno vyčistí, stačí ji vytřít houbičkou nebo hadříkem. Plech nebo litinu uvnitř grilu je jinak třeba čistit velmi opatrně jemným kartáčkem a vlhkým hadříkem nebo vlhčenými utěrkami na gril.

Speciální údržbu je třeba věnovat litinovým grilovacím tálům. Před použitím je otřeme od prachu a vetřeme do nich lehce olej. Po použití je osušíme suchou utěrkou. Napáleniny na čisté litině odstrníme jemným kartáčkem nebo houbičkou – nikdy litinu nenámáčíme do vody, tedy také nemyjeme v myčce. Některé tály mají smaltovanou povrchovou úpravu, na ty pak nesmíme vzít nic ostrého, jen jemnou houbičku na nádobí. Na litinu nikdy nepoužívejte mycí prostředky. Stejně jako u litinových pánví je pokrm lepší a lepší, častým používáním vypálená litina získává na kvalitě.

Šikovným integrovaným příslušenstvím luxusnějších grilů na dřevěné uhlí je teploměr ve víku, který vám ohlídá zejména při nepřímém delším grilování teplotu uvnitř.

Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni? (Zdroj: )
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni? (Zdroj: )
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni?
Začíná grilovací sezóna – jste na ni připraveni? (Zdroj: )

Teprve delší zkušeností získáte cvik v tom, kolik uhlí je nutné rozpálit pro různé druhy masa či zeleniny. Přisypávání uhlí je jeden z oříšků, ideální je mít připravené už žhavé uhlí, protože přisypáním nerozžhaveného přerušíte grilování – vlastně začínáte znovu. Dobře vám poslouží startovací komín. Ideální metodou je pak použití kvalitních podpalovacích kostek (vždy vybírejte takové, které neobsahují žádná pojidla, jen dřevěná vlákna). Kostky položíte na rošt, zapálíte a na ně postavíte komín naplněný uhlím. Když je uhlí nažhavené, odsunete doplní přepážku v komínu a uhlí prosypete roštem do žhavící mísy.

Plynové grily

Grily s propanbutanovými lahvemi patří už spíše do kategorie letních kuchyní. Mohou mít jeden hořák, ale také dva, tři nebo čtyři. Na otevřeném prostranství ovšem nastává potíž s větrem – nejenže se hořáky obtížně zapalují (na to existují pomůcky – chrániče a elektrické podlalovače), ale vítr vám může plamen sfouknout. Plynový gril je tedy ideální umístit do altánku nebo do otevřené zimní zahrady, na veradu, zkrátka tam, kde je před větrem chráněný.
Grilování na plynu je jako vaření na plynu – praxí zjistíte, jak vysoký plamen potřebujete na různé rošty a tály, jak vysoko je umístit na oheň, jak vyladit hoření na několika hořácích tak, abyste mohli opékat či grilovat nepřímo, jak grilovat pod poklopem, nebo dokonce jak s pomocí lupínků v plynové grilu udit či alespoň dodat masu zdání přípravy na dřevě. Velké grily pak mívají i zabudovaný postranní vařič – to už je skutečně kompletní kuchyně, v jaké můžete na jedné straně péct, resp. grilovat maso a zeleninu a na druhé vařit v hrnci brambory.

Grilovací kameny

Grilování na lávových kamenech je známý pojem, méně už se ale ví, že grilovat či péct můžete také na kamenech žulových. Jsou vhodné na grily, kde pod kamenem můžete udržovat rovnoměrný žár v celé ploše – tedy nad dřevěné uhlí, brikety nebo na grilování v krbu na hořícími polínky, ale také na elektrické grily s rovnoměrně žhavící spirálou. Na grilování na plynu, kde je žár soustředěn do jednoho místa, se žulové kameny nehodí. Lávové kameny toho sice vydrží víc, přesto ani ty se na plyn příliš nehodí.

Grilování na kamenech má ale široké použití, nejde jen o to umístit kámen nad plamen v grilu. Kámen můžete předehřát ptřeba v troubě a pak na něm servírovat – kámen osazený v rámečku s držadlem položíte na prkénko přímo na stůl a pokrm na něm vydrží velmi dlouho teplý. Prodávají se i docela malé kameny 20 x 20 cm, ty můžete položit třeba na plotnu na sporáku a připravit si na nich vejce na slanině k snídani.
Kámen je vlastně gril sám o sobě. Na přípravu steaků, čertsvých ryb, plátků zeleniny nebo brambor se hodí skvěle. Na řádně rozehřátém kameni připravíte křehký steak, pak můžete kámen přenést na stůl, položit na prkno a přímo tak servírovat.

Marinádu si snadno připravíte sami z octa nebo citronové šťávy s kořením a bylinkami. Oleje použijte raději méně, při grilování se vůbec snažte šetřit tukem, který se na masu jen zbytečně škvaří.

TIP
Lupínky na uzení v grilu

Když vezmete na pomoc dřevěné lupínky na uzení, získáte třeba z hlávky zelí pomalu grilované nepřímou metodou nečekanou lahůdku. Při využítí lupínku při grilování masa stvoříte pochoutku s jedinečnou kouřovou příchtí. Lupínky na uzení nejsou ještě příliš známé, na letošní sezónu si je ale rozhodně nezapomeňte pořídit. V nabídce jsou nejen lupínky pro použití v grilu na dřevěné uhlí, na plyn nebo na elektřinu, ale hlavně směsi různých štěpek z různých druhů dřev. Kouř z různých dřev totiž voní různě a pravý gurmán přesně ví, jaké dřevo se hodí na jaké maso nebo zeleninu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 18. 4. 2014, Autor: