reklama

Koupací jezírko v zahradě

Chcete i vy být těmi, kdo si mohou užívat dennodenně předností vodní zahrady na svém pozemku? Vodní plocha změní každý pozemek. Taková zahrada získá v každém rozměru na ceně. Jezírko bude tím prvkem, který zásadně změní celou scénu, díky vodě budete lépe zvládat letní parna na zahradě a koupací jezírko bude navíc velmi vítaným zdrojem vašeho letního osvěžení a relaxace.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Koupací jezírko v zahradě

Jestliže jste se rozhodli pro jezírko koupací, založte jej tak, aby jeho vodní plocha měla něco mezi 50 až 200 m2. Chcete-li si v jezírku i pohodlně zaplavat, měla by hloubka dosahovat na některých místech i víc, alespoň tedy mezi 1,3 až 2,5 metry. Ideálním řešením je naplánovat polovinu jezírka jako bazén a druhou část jako nerušenou přírodní zónu. Tam budou moci vodní rostliny díky svým schopnostem přispívat k samočisticí schopnosti vody.

V našich zahradách bývají jezírka budována nejčastěji s ohledem na možnosti té či oné zahrady, a tak se pak často stává, že takto vytvořené jezírko není schopné fungovat se zachováním přírodních procesů. Správně založená koupací jezírka jsou vlastně biotopy většího rozsahu. Při jejich správné realizaci se po určité době čistota vody udržuje přírodním způsobem. Celý fungující systém jezírka jako celku se sám snaží o vytvoření biologické rovnováhy. V takovém případě jsou to rostliny a bakterie, které zajišťují v jezírku čistotu vody.

Jestliže se vám při stavbě koupacího jezírka na vašem pozemku nepodaří dodržet veškeré parametry, jako například velikost regenerační zóny, počítejte s tím, že tento nedostatek budete muset nahradit čistící technikou.

Koupací jezírka se běžně rozdělují na jedno, dvou a vícekomorová. Jednotlivé zóny koupacího jezírka by měly být odděleny tak, aby nedocházelo k pronikání substrátu do koupací části. Voda by však mezi jednotlivými zónami měla volně protékat.

Většinou se však tvoří maximálně 2 komory v jezírku. Každá komora vyžaduje samostatné čerpadlo, z čehož vyplývá, že s každou další komorou by docházelo k nárůstu investic a také následných provozních nákladů.

Koupací jezírko v zahradě
Koupací jezírko v zahradě (Zdroj: )
Koupací jezírko v zahradě
Koupací jezírko v zahradě (Zdroj: )
Koupací jezírko v zahradě
Koupací jezírko v zahradě (Zdroj: )

Koupací a regenerační nádrž není nutno mít v jednom celku, je možná i varianta, kdy vytvářejí komory samostatné celky a propojené jsou pouze hadicemi. Pro tekoucí vodu je možné využít kromě hadic také potůček, což výrazně zvýší estetickou hodnotu celého jezírka. Velice účinné je při dvoukomorovém systému nastavení polohy regeneračního jezírka alespoň 1/2m nad komoru koupacího jezírka, voda tak může samovolně stékat zpět. Jsou-li obě jezírka v téže rovině, je využíván princip spojených nádob. Regenerační jezírko nemusí být nikterak hluboké, postačující hloubka je kolem 80 cm. Celá jeho plocha je vyložena substrátem a vhodně osázena. Rozvody vody jsou umístěny až pod substrátem.

Voda, jak známo, pomáhá likvidovat volné radikály, které se vyskytují všude kolem nás. Ty se bohužel objevují v naší blízkosti stále více i v důsledku devastace životního prostředí. Zbudováním zahradního jezírka tedy uděláte nejen něco pro sebe a dobrou pohodu vaší rodiny, ale také pro přírodu a pro zachování jejích důležitých schopností.

Zahrada nabízí skvělé útočiště před shonem moderního světa a zároveň vytváří příjemné a přirozené spojení se světem přírody. A zahradní jezírka vám navíc ještě ušetří čas, který byste v letních měsících museli věnovat dojíždění za koupáním mnohdy i několik desítek kilometrů denně.

Vaše péče, starost a hodiny strávené plánováním a následnou stavbou budou zúročeny tím nejlepší m způsobem, vlastním koupacím jezírkem, jehož tvorba jistě za trochu té námahy stojí.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10. 5. 2013, Autor: