reklama

Letní kuchyně na vaší zahradě

Zahrada je krásná v každém ročním období, nejvíc si ovšem jejího komfortu užíváme v teplých dlouhých dnech. S trochu přízně u nás tolik proměnlivého počasí to trvá nejméně půl roku. To je dost dlouho na to, abychom si radost z pobytu venku vylepšili i možností vaření a stolování.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Letní kuchyně na vaší zahradě

Že vám stačí si občas něco ogrilovat na přenosném grilu, protože máte pořád ještě co dělat na dostavování domu nebo kultivaci zahrady? Jednou budete přeci jen mít hotovo, takže ve svých plánech raději myslete na letní kuchyň už při prvních úpravách okolí domu.

Léto v rodinném domku

Pokud jste si dopřáli komfort bydlení v rodinném domě se zahradou, je ideální navázat letní kuchyň přímo na dům. Někdo zvolí komfortní zimní zahradu s kuchyňským koutem vybaveným v návaznosti na rozvody vody a energií plným komfortem spotřebičů jako v kuchyni uvnitř. Během letních měsíců se pak příprava jídel i stolování prostě přestěhuje do letní zahrady. Hospodyňky ocení, že si mohou otevřít zasklené části a v horkých dnech se nepotí nad sporákem v domě, pro všechny je tu pak po ruce lednička s chlazenými nápoji, nádobí se sklidí do myčky a uloží do skříněk. Mít takto vybavené dvě kuchyně je samozřejmě trochu luxus, ale některé spotřebiče se dají na zimu snadno přestěhovat do domu, takže nemusíte mít za každou cenu dva.

Příjemné stolování pod střechou si můžete dopřávat i v sychravých letních dnech. Kdo nemá zimní zahradu, využije alespoň zastřešenou terasu, tam si na kraji může postavit třeba jednoduchý krb na dřevo bez složitého budování komínu, což v zimní zahradě tak lehce nejde. Zastřešení je v našich krajích důležité, protože riziko deštivých dnů je velké. Chcete raději posezení s kuchyňkou mimo dům? K tomu se dobře hodí u starších domků časté kůlničky nebo stodola, zkrátka už hotová stavba, kterou přebudujete na letní kuchyň. Pokud máte novostavbu, můžete to vyřešit uzavřeným altánem nebo otevřenou pergolou, pak je jen na vás, jestli zde budete mít jen krb na dřevo nebo přenosný gril nebo opět vybudujete kuchyň se všemi spotřebiči. Bez zavedení elektřiny a vody (a odpadu nasměrovaného do kanalizace nebo čističky) se ovšem neobejdete, bez toho byste nemohli v altánu sedět za teplých letních večerů a pro každý hrníček vody byste museli složitě do domu. Zařízení by mělo být z převážné většiny z materiálů, které můžete v altánu ponechat i přes zimu – ideální jsou kuchyňské skříňky postavené z cihel a spotřebiče, které snadno odpojíte a na zimu uschováte v domě.

Léto na chatě a chalupě

Také u rekreačního bydlení je zahradní kuchyňka příjemným vylepšením vašeho pobytu na venkově. Chcete být přece co nejvíce na čerstvém vzduchu, a tak nebudete trávit hodiny zavření v domě u plotny a u stolu. Zajímavým řešením u malých chat je místnost s posuvnými stěnami, která se tak dá celá otevřít a v chladných dnech z ní naopak vytvoříte součást domku. Technicky to není složité, stěny z lehkých dřevěných panelů mohou být posuvné nebo skládací. Na zahradě u chalupy si ale vystačíte i s malým prostorem pro sporák na dřevo, zastřešeným jednoduchou konstrukcí. Pohodlně zde uvaříte a stolovat můžete na verandě nebo u zahradního stolu. Kdo rád griluje, pustí se do stavění zahradního krbu nebo si koupí snadno přenosný krb plynový. Tady se nabízí jak levnější jednoduché přístroje, tak luxusní, které jsou vlastně jakousi zahradní minikuchyní s úložným prostorem a pohodlnou plochou na přípravu jídel.

Každému na míru

Najít na zahradě místo pro letní kuchyň jistě nebude problém. Uvažujte o ní tak, jako o kuchyni v domě. Filozofie vaření a stolování má mít totiž vždy v záhlaví vytvoření příjemné místa pro pohodu. V Čechách vždy platilo, že kuchyně s jídelnou jsou srdcem domácnosti, místem, kde se ráda schází rodina i vaši nejbližší přátelé. Stejnou atmosféru by měla vyzařovat i vaše zahradní kuchyně. Pro inspiraci vám nabízíme obrázky s několika podobami, vaše kuchyně by ale měla nést vás vlastní rukopis.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 4. 7. 2011, Autor: