reklama

Rybičky v zahradním jezírku

Na velkém pozemku se můžete rozmáchnout a vybudovat si rozlehlé samočisticí jezírko i na koupání, na malé zahrádečce to bude jen docela malý rybníček. I v něm se ale mohou prohánět bazénové rybky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Rybičky v zahradním jezírku

Když máte jezírko i jeho břehy osázené rostlinami, dospějete nejspíš i k tomu, že by se vám líbilo oživit ho i rybičkami. Ty mu dodají správnou atmosféru a přinesou do vaší zahrádky život.

Na léto nebo na celý rok

Pokud je vaše jezírko rozlehlejší a alespoň v části hlubší než asi metr dvacet, budou v něm ryby spokojeně žít i v zimě. V té době prožívají svůj vegetační klid, není třeba je krmit, jen musí mít dostatek vzduchu – jeho přívod do zamrzlého jezírka tedy musíte zajistit. Na jaře se pomalu s celou přírodou probudí k životu i ryby, zvolna je tedy začnete krmit, první dávky budou malé, aby si jejich útroby pomalu zvykaly na plný život. V maličkých fóliových jezírkách můžete mít rybky také, na zimu je ovšem musíte vylovit a přendat do akvária v chladné místnosti, kde voda nebude teplejší než asi 8-10 °C. Zde si prožijí svůj zimní klid, takže ani tady je nekrmte a nechte je odpočívat.

Kvalita vody rozhoduje

Když vypouštíte do jezírka nové rybky nebo po zimě obnovujete v nádrži vodu, dbejte na její kvalitu. Dá se říct, že nejlepší je voda z přírody – tedy buď z čisté studny nebo nasbíraná dešťová. Nesmí v ní být ale spláchnutý prach a nečistoty, takže byste takovou dešťovku měli zachytávat do čistého sudu teprve asi po hodinovém vytrvalém dešti, kdy už stéká ze střechy čistá. Vyhráno máte, pokud je vaše jezírko na průtoku přírodního potůčku, takové štěstí má ovšem málokdo. Většinou bude plnit svůj rybníček upravenou vodou z vodovodu, pak je ovšem třeba nechat ji nejprve odstát a dobře vzduchovat, aby se zbavila chlóru. Ryby by také rozhodně neměly zažít teplotní šok, pokud je tedy přenášíte ve vaku naplněném vodou, položte hod nejprve do jezírka a když se teplota vody vyrovná a ryby si zvyknou, teprve je vypusťte na svobodu. Vzduchování vodu okysličuje, což je pro ryby životně důležité. Zejména v létě, kdy se voda ohřívá, se v ní rozkládají dusičnaté látky a bez vzduchování by se ryby udusily. Kromě vzduchovacího kompresorku je v létě dobré vodu čeřit třeba i fontánkou nebo vodopádkem hnaným přes čerpadlo.

Velká fotogalerie zahradních jezírek

Pestré barvy vítězí

Obecně se dá říct, že v zahradním jezírku by mělo být spíše méně větších ryb než velké hejno drobných. Ryby přizpůsobují svůj růst velikosti vodní plochy, kterou může každý jednotlivec využívat pro spokojené dýchání a pohyb. Takže když jich bude mnoho, prostě neporostou, to ale neznamená, že se budou cítit dobře tak jak jsou. Když si vyberete pár jedinců pestrých barev, budete mít při jejich pozorování stejně pěkný zážitek jako když jich bude velké hejno. Pro chovatele začátečníky jsou do jezírka ideální karasi zlatí. Jsou nenároční na kyslík a jejich zakrslý druh nepotřebuje mnoho prostoru pro život. Snadno přežijí i v zamrzlém jezírku a přitom byli vyšlechtěni v pestré škále barev od červené, zlaté až po světle fialovou, najdete i jedince nápadně skvrnité. Krásně barevní jsou také kapři koi nebo shubunkini, těm ale vyhovují nejlépe jezírka alespoň 80 cm hluboká.

Kde nakoupit zdravé ryby

Japonská zahradní kultura se vztahuje i na bazénové ryby, právě v této zemi byly vyšlechtěny pestré druhy karasů a kaprů. Dospělí jedinci mají v dostatečném prostoru velikost kapra obecného a dobře vybarvené chovné kousky jsou ceněny i na několik desítek tisíc korun. Pro nás, kdo si rybky do jezírka pořizujeme jen pro radost s jejich mrštného pohybu a pestrých barev, docela postačí ti běžně dostupní. Rozhodně je nakupte raději u chovatele, který vám podá cenné rady, jak udržet své miláčky zdravé, čím je krmit, jak je zazimovat a jak je případně vyléčit, kdyby je postihla plíseň nebo jiný zdravotní problém. Nakupovat rybičky ve velkých obchodech je bohužel většinou spíš smutná záležitost – nebývá tu o ně moc dobře pečováno, najdete na nich často právě plíseň, mohou být poraněné neopatrnou manipulací, chybně krmené. Navíc prodavači v těchto obchodech málokdy mají akvaristickou odbornost, takže vám neporadí ani které druhy se spolu budou snášet v jednom rybníčku. Ryba je živý tvor, takže si pro ni zajděte k někomu, kdo jí dával od jejího narození dobrou péči. Pak i vám bude odměnou její krásný zdravý vzhled a radost ze života ve vašem jezírku.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24. 3. 2011, Autor: