reklama

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Venkovní bazén bývá obvykle dominantou a pýchou nejedné zahrady. Celkový dojem však může pokazit nevzhledné nebo špatně upravené okolí bazénu. Kromě estetických defektů však může nevhodně zvolený materiál z okolí bazénu udělat i nebezpečnou zónu – především pro děti.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Materiály pro úpravu exteriéru v prostoru kolem vašeho zahradního bazénu můžeme rozdělit do několika pomyslných kategorií – odolné, tvrdé materiály, designově  atraktivní materiály náročnější na údržbu a nové, kompozicové materiály, které byly vyhodnoceny jako velmi bezpečné a navíc téměř bezúdržbové. Všechny materiály by však měly být čistě přírodní.

Než se však pustíme do analyzování těchto kategorií, mohl by se vám hodit následující tip. Obzvláště, plánujete-li váš zahradní bazén obehnat terasou nebo vyvýšeným molem.

Kdy se vyhnout dutým prknům?

Prkna pro olemování bazénu do podoby zahradní terasy či vyvýšeného mola seženete plná i dutá. Ačkoliv se vám budou dutá prkna podbízet nižší cenou i váhou, vyhněte se jejich koupi obloukem. Duté profily je při montáži nutné zajistit tak, aby prkna měla spád, což je například už u středně velké terasy velmi nepříjemné. Navíc na ně nelze montovat zastřešení bazénu, což může způsobit také pár nepříjemností. Své o tom ví i Ing. Jiří Hegr, odborník na bazénové terasy a mola.  „Prakticky to znamená, že voda, která se při dešti či sněžení dostane dovnitř dutých prken, musí odtéct ven. V opačném případě,  za extrémních zimních podmínek, hrozí popraskání vlivem roztažnosti ledu.“ To plná prkna nemusíte ani spádovat, ani kotvit k podloží. Navíc mají vysokou nosnost a delší životnost. Ale teď už zpátky k porovnání jednotlivých kategorií materiálů pro venkovní úpravy terénu v blízkosti bazénu.

Velká fotogalerie – přemýšlíte o  bazénu? Inspirujte se

Tvrdé a odolné materiály

Do této kategorie spadá přirozeně kámen a dlažba. Oba tyto takřka nezničitelné materiály však mohou představovat určité riziko úrazu především u malých dětí.
Kámen
– Přírodní kámen je pro exteriérové úpravy kolem bazénu velmi luxusní záležitostí. Přesto však jeho použití skýtá mnoho nevýhod jako například relativně omezená barevná a tvarová variabilita, poměrně vysoká cena a také vysoká teplota, na kterou je kámen schopen se rozpálit v horkých letních dnech. Navíc ze spár se po několika letech může začít uvolňovat písek, který si budete nosit do bazénu. Povrch není hladký, proto se špatně udržuje a špínu nelze odstranit. Další problém nastává při nutnosti výměny části terasy nebo jejím dobudování.

Dlažba – Díky nízké ceně, velkému výběru velikostí, barev a vzorů a jejich vzájemné kombinaci, patří k tradičnímu a stále častěji využívanému povrchu v okolí bazénu. Většinou se však jedná o tzv. „startovací“ terasy, kterou si majitelé po několika letech nechávají vyměnit za praktičtější a kvalitnější. Dlažba má podobné nevýhody jako například umělý kámen – tvrdost, neúnosně vysoká absorpce tepla, potřeba dokonale hladkého a rovného podkladu apod.  Oproti kameni se však dobře čistí, na druhou stranu je však velmi křehká a snadno praská. Praktičtější, nicméně ne už tak estetickou variantou je zámková dlažba. Tu hyzdí i ze spár vyrůstající plevel a držící se špína.

Designově  atraktivní materiály

Dřevo – Obzvláště exotické dřeviny jsou u spotřebitelů stále oblíbenější, neboť jejich pořizovací cena klesá, a to i při zachování komfortních vlastností, jimiž jsou například krásný vzhled a příjemný, měkký a hebký povrch. Dřevo je velmi flexibilní a dobře opracovatelné – ani příprava podkladu není zdaleka tak náročná jako u kamene, či dlažby. Stačí nahrubo srovnat a vysypat drenáží (nejčastěji štěrkem). I dřevu se však dá mnohé vytknout. Vzhledově je  jistě šampiónem, nebudete-li však o něj každoročně pečovat pomocí nátěrů a olejových impregnací, udrží si svou krásu pouze první rok. I přes veškerou péči dřevo, jako 100% přírodní materiál, rychle stárne, šedne a co je horší, začnou se na něm dělat třísky, které jsou prokletím pro bosé nohy a zejména ty neposedné, dětské. Nehledě na to, že chlór či sůl, používané k desinfekci bazénu, zanechávají na okrajích terasy téměř neodstranitelné skvrny a mapy. Také kvůli vysoké nasákavosti se dřevo u bazénů příliš neosvědčuje.

Nové, kompozicové materiály

Chytrým řešením pro bazénovou terasu jsou bezúdržbové kompozicové materiály – prkna, složená ze 60 % z kvalitní dřevité moučky a 40 % jakostního polymeru a barviva. Užitné vlastnosti dřevoplastových materiálů se dají charakterizovat velmi stručně – atraktivně vysoká životnost a odolnost vůči prakticky všem vlivům (déšť, sníh, apod.). Nové kombinované materiály nepodlehnou ani UV záření nebo znečištěnému prostředí, a to bez potřeby jakékoliv údržby či napouštění toxickými nátěry.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 2. 5. 2011, Autor: