reklama

Osvětlení zahradního jezírka

Dny se krátí, ale večery jsou stále ještě teplé a jistě je rádi trávíte na zahradě. Abyste se mohli těšit pohledem na blýskající se hladinu jezírka a zákoutí kolem něj, vybavte ho zajímavým osvětlením. Večerní pohledy budou mít jiný půvab než denní a zároveň si zajistíte bezpečný pohyb kolem vodní plochy.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Osvětlení zahradního jezírka

Pro instalaci příjemného a kvalitního osvětlení okrasného i koupacího jezírka máte na výběr z pěti možných typů svítidel –  plovoucí světla, ponorná světla, zahradní lampy, reflektory zabudované do země a svítící kameny. Není třeba to s tělesy přehánět, večerní atmosféra je lepší jen mírně podsvícená než zaplavená umělým světlem. Vzhledem k tomu, že budete muset rozvést elektroinstalaci nebo v případě využití solárních svítidel alespoň vhodně umístit solární panýlky, které světla na vodě napájejí, je dobré si vše předem s rozmyslem rozvrhnout, zahradu si nakreslit a do nákresu načrtnout rozvody a osvětlovací tělesa. Konečné slovo by pak měla mít odborná firma, která vám nejlépe poradí, jak kabely vést, celý systém zapojí a certifikuje.

Světlo ve vodě

Z hlediska spotřeby proudu je zajímavá současná nabídka LED svítidel se skutečně nepatrnou spotřebou. Také jejich životnost je mnohonásobně delší než halogenových lamp. Jediný problém může být pocitový – LED světlo je totiž modrobílé, ostré a v atmosféře zahradního večera nemusí jeho barva působit příjemně. Existují sice už i LEDy se spektrálně přijatelnějším zbarvením do žluta, ale shánět je budete obtížně. Halogenové reflektory mají naopak tu výhodu, že na ně můžete umístit barevné filtry, některá svítidla mají dokonce princip proměny barev už zabudovaný – buď se po minutách střídá několik barev, nebo svítidlo postupně prochází celé spektrum v až 1600 odstínech. Pozor s umísťováním barevných světel na dno jezírka – každých pár centimetrů vodního sloupce ubírá ze spektra především červenou barvu, takže červený reflektor z metrové hloubky bude nad hladinou stejně vytvářet bílé světlo.

Barevné vodotrysky a koule

Použití barevného osvícení se nejlépe vyjímá těsně nad hladinou. Pohled na fontánku nebo vodotrysk barevných obměnách je velice poutavý. Zajímavý efekt vytvoří také plovoucí bílé nebo barevné koule. Můžete je umístit na pevná místa, kde probarvují třeba příbřežní traviny, nebo je nechat volně kolébat na hladině s večerním vánkem. Dosah doplutí bude samozřejmě omezený přívodem energie, takže se nemusíte obávat, že vám vítr zažene koule do jednoho místa u břehu.

Zdůraznění detailu

Bodové reflektory svítící ze dna nebo naopak ze břehu osvětlující artefakty v jezírku a stromy či keře okolo něj je třeba rozmístit vždy tak, aby vám při pohledu na jezírko nesvítily přímo do očí a neoslňovaly vás. Výhodou těchto svítidel bývá možnost využití kloubu, na které se dají natáčet a naklápět podle potřeby, takže když vám s podzimem opadá keř, který chránil před oslněním, reflektor naklopíte více k zemi nebo ho obrátíte jiným směrem. Výběr detailů, které chcete ve večerní zahradě zdůraznit, by měl být střídmý. Když šikovně osvítíte zespodu korunu stromu, vytvoří magický obraz rozložených větví proti temné obloze s náznakem odrazu na hladině jezírka. Pokud jich ovšem nasvítíte pět vedle sebe, stane se dekorace fádní a bude působit spíš jako účelové osvětlení.

Bezpečný pohyb

Když chcete pohodlně dojít k posezení nad jezírkem nebo se prostě projít po večerní zahradě, měli byste si vytyčit světelnou trasu. Vyvarujete se pádů i nepříjemných stísňujících pocitů ze tmy. Osvětlení zapuštěné podél cestičky do země je praktické, jeho instalace je ovšem dosti nákladná. Možná si vystačíte s několika světelnými kameny, které jsou svou povrchovou úpravou dekorativní i ve dne. Výbornou pomůckou jsou čidla pohybu, která rozsvěcují právě ta světla – ať už kameny nebo zahradní lampy na cestičce okolo jezírka, v jejichž okolí se právě pohybujete.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 5. 9. 2011, Autor: