Je to jako s automatickou pračkou nebo myčkou nádobí – dokud je nemáte, zdá se vám, že je to zbytečný luxus. Jakmile ovšem začnete automatickou závlahu používat, zjistíte, že tenhle luxus opravdu usnadňuje život a počáteční investice se vyplatí.
Zakládáte zahradu u svého nového domku? Rozhodli jste se starou zahradu od základu proměnit? Nebo si chcete jen zpříjemnit život v již založené zahradě, kde v suchém období pobíháte s konví a každý večer složitě vytahujete hadici na zalévání? Konec léta a začátek podzimu je vhodná doba pro instalaci závlahového systému. Zahrada pomalu odkvétá a nějaký ten výkop a pokládání trubek už ji pár týdnů před zimou pohledově tolik nepoškodí. Navíc ještě stihnete osít nový trávník, aby na jaře už naplno rostl.
Po kapkách ke kořenům
Pravidelné pomalé zavlažování zajišťuje každé rostlině dokonalý komfort, nikdy nevyschne, nikdy nedostane příliš mnoho vody. Kapková závlaha se rozvádí od zdroje plastovými hadicemi, dá se kdykoliv prodloužit nebo přemístit, protože se neukládá hluboko do země. Od hadic k rostlinám vedou krátké trubičky, ze kterých pomalu kape voda přímo ke kořenům. Systém se dá využít v užitkové zahradě pro zeleninu, hodí se dobře pro zavlažování okrasných keřů a stromů i živého plotu. Aby hadice nehyzdily zahradu, můžete je skrýt mělce pod zem nebo třeba pod mulčovací kůru. Nejlevnější je manuální ovládání, večer systém spustíte otevřením vodovodního ventilu. Mnohem pohodlnější, praktičtější a úspornější je ovšem doplnit kapkovou závlahu automatickou řídící jednotkou, která zalévání spouští, i když nejste doma. Můžete tedy bez obav odjet na dovolenou.
Nevýhody tohoto levného systému?
Hadice úplně nikdy neskryjete, je lepší tedy tento systém použít pro skleníky, užitkovou zahrádku a třeba pro zalévání rostlin na terase nebo na okenních parapetech, zkrátka tam, kde buď hadice pohledově nevadí nebo se dají šikovně zamaskovat. Na zavlažování velkého trávníku se kapkovač nehodí – hadice by překážely při sekání a i když využijete nástavec s rozstřikovačem, dosah nebude nikdy pro celý trávník pravidelný. Velké výhody? Spokojenost rostlin, které vás odmění pěkným vzrůstem a na užitkové zahradě bohatou sklizní. Možnost přidávat do závlahy rozpustné hnojivo podle potřeby. A samozřejmě úspora vody – oproti tradiční zálivce ušetříte až dvě třetiny čím dál vzácnější a dražší životodárné tekutiny.
Dokonalý komfort
Realizace komfortního automatického závlahového systému je mnohem složitější a finančně také náročnější. Projekt je třeba promyslet spolu se zakládáním nebo renovací zahrady, aby skutečně dobře sloužil dlouhé roky. Rozvod vody se totiž provádí trubkami uloženými asi 30 cm do země. Pozor – není to nezámrzná hloubka, na zimu je tedy vždy třeba systém úplně vypustit! Zahrada se pro závlahu v projektu rozdělí do několika sekcí, aby každá z nich mohla být zalévána tak, jak je potřeba – jiné je to pro trávník, jiné pro záhony, jiné zase pro živý plot a keře, jiné pro užitkovou zahrádku. Automat pak spouští jednotlivé sekce, jak je třeba. Na základní rozvod jsou napojeny výsuvné postřikovače s podzemním pouzdrem a teleskopickým nadzemním výsuvníkem.
Pokud jsou mimo provoz, jsou také skryty pod zemí tak hluboko, že můžete nejen pohodlně po zahradě kdekoliv chodit, ale také bez obav sekat trávník a mělce okopávat rostliny. V okamžiku spuštění postřikovače vyjedou ze země a jemným deštíkem kropí zahradu. Jejich nasměrování a rozmístění zaručuje plné pokrytí plochy, kterou je třeba zalévat. Chytré čidlo přitom nedá pokyn řídící jednotce, když prší – v takových dnech tedy systém nezalévá. Řídící jednotka spouští jednotlivé sekce tak, aby zálivka vyhovovala druhům rostlin v příslušné sekci pěstovaným. Systém se spouští večer, takže odpar je minimální a všechna voda se vsákne do půdy. Vše probíhá samo, když odjedete na dovolenou, vaše zahrada nestrádá nedostatkem vláhy.
Jakou vodu použít
Trubkový rozvod a čidla je potřeba udržovat dokonale čistá, proto k systému nutně patří filtrace. Když využíváte vodu z vodovodního řadu, stačí filtrace jednoduchá, ovšem za vodu platíte. Výhodnější je tedy využívat vodu z užitkové studny, ta ale bývá často znečištěná drobným pískem a kalem, takže filtrační systém musí být promyšlenější a samozřejmě je také dražší. Rostliny mají rády dešťovou vodu, pokud ji tedy jímáte do zásobníku, určitě ji pro automatický systém využijte. Bohužel jí nebývá dostatek, takže budete muset kombinovat s jiným zdrojem a v každém případě dobře filtrovat. Právě pro znečistění je nevhodné využití vody z rybníku nebo potoka, složitost čištění a přečerpávání do jímek tento zdroj vody prodražuje v provozu, takže se příliš nevyplatí.
TIP
Nic pro amatéry
Sofistikovanost automatických závlahových systémů v každém případě vyžaduje odborně provedený projekt i instalaci. Zahradní architekti mají o těchto systémech dobré povědomí, takže při projektování zahrady vám zároveň poradí, jaký systém zvolit a jak zahradu osázet, aby systém byl dokonale využitý. Přesto konečnou podobu rozvodů nechte vždy na firmě, která takové systémy profesionálně instaluje. Nechte si předvést reference, zajděte se podívat k někomu, komu firma závlahu instalovala – pak budete s výsledkem dokonale spokojeni.
Text: Gabriela Koulová
Publikováno: 18. 8. 2011, Autor: