reklama

Terasa je nyní středem pozornosti

K obytné části zahrady patří také terasa. Pokud máme to štěstí, že je i částečně zastřešená, nejsme už při pobytu venku závislí ani na počasí. Příznivá jihozápadní nebo západní poloha je pro terasu nejvýhodnější. K jejímu vybavení pro zpestření pohledu zcela neodmyslitelně patří i květiny.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Terasa je nyní středem pozornosti
 

Důležité je rozvržení terasy

Rozvržení květin na terase však musí být takové, abychom zde měly dostatek místa i my a abychom se v pohodlném nábytku cítili mezi květinami dobře. Květiny by nás neměly nijak omezovat. Nemělo by se stávat, že při každém pohybu skončíme s židlí až nad květináčem a polámeme přitom rostlinám květy.

Jaké rostliny na terasu umístit

Existuje i několik pokojových rostlin, které dobře snášejí venkovní prostředí, a ty můžeme také umístit na terasu. Jsou to například mračňák, podeňka, asparágus, zelenec. Z nádobových rostlin jsou pro terasu ideální takové druhy, které snášejí dobře slunečné polohy a vysoké letní teploty. K těm řadíme oleandr, mučenku, olověnec a ibišek, pelargonie, petúnie, skočec. Polostín vyhovuje spíše mračňáku a brslenům. Částečný stín milují fuchsie, netykavky, hlíznaté begonie. Většina těchto květin spolehlivě kvete od května až do zámrazu.

Vytvořte si terasový záhon

Velice zajímavě působí, když si osadíme přímo podlahu samotné terasy. Znamená to, že část terasy neosadíme deskami, ale upravíme ji jako terasový záhon. Aby se zemina příliš rychle nevyčerpala, měla by být na nepropustném podkladu uložena v hloubce cca 25 cm. Do takovéhoto terasového záhonu se nejvíce hodí nízké dřeviny, cibuloviny, hlíznaté rostliny, ale i celá řada letniček.

Terasa je nyní středem pozornosti
Terasa je nyní středem pozornosti (Zdroj: )
Terasa je nyní středem pozornosti
Terasa je nyní středem pozornosti (Zdroj: )
Terasa je nyní středem pozornosti
Terasa je nyní středem pozornosti (Zdroj: )

Jak si poradit se sloupy a pergolovitými konstrukcemi

Ideální je osadit takovéto konstrukce popínavými rostlinami. Je jich celá řada, takže můžeme vybírat jak mezi jednoletými, taky mezi trvalkami. Jednoletým popínavkám budeme muset věnovat trochu větší péči, ovšem na druhou stranu to znamená, že můžeme pěstovat každým rokem jiné druhy. Pro příklad uvádíme alespoň ty nejčastěji pěstované: povijnice (Ipomoea), vilec (Cobea), thunbergie (Thunbergia). Za určitých okolností lze zvolit i chmel japonský – jednoletý  anebo fazol šarlatový. Pro zastřešení terasy zelení loubovitým způsobem volíme vytrvalé pnoucí rostliny. Nejčastějšími a nejoblíbenějšími jsou pro tento účel vistárie, plamének, rdesno nebo loubinec.

Výhled z terasy na zahradu nechejte volný

Rozhodně doporučujeme nezakrývat si výhled z terasy do zahrady. Pokud i v tomto směru potřebujeme u terasy pohledovou nebo větrnou clonu, vysadíme v blízkosti například živý plot, vyšší keř anebo skupinu dřevin, případně jeden vyšší strom.

Jakou zeminu do pěstebních nádob

Okrasné rostliny v nádobách budou potřebovat pro zdravý vývoj a dobrý růst prosátou kompostovou zeminu anebo zeminu propařenou. Tam, kde plánujeme vysadit popínavé dřeviny, přidáme humusovitou zeminu, biohumus nebo korový humus.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16. 6. 2015, Autor: