reklama

Jak vybrat tu správnou zahradní dlažbu?

Cesty v zahradě slouží buďto ke spojování nejnavštěvovanějších míst zahrady anebo plní pouze estetickou funkci. Nejčastěji se však tyto dvě funkce prolínají. Šířku těchto cest musíme přizpůsobit účelu. Zohlednit bychom měli to, zda cestou neroztříštíme pohledově ucelenou plochu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak vybrat tu správnou zahradní dlažbu?

Ani u komunikací zahradních nesmíme zapomenout na požadavek zachování jejich spádu, ať už podélného, čí příčného. V rovině má mít cesta od středu na obě strany příčný spád. Voda stékající po cestě nemá vytvářet kaluže.

Do travnatých ploch můžeme umístit šlapáky. Ty nám umožní projít i za deště aniž bychom se umáčeli. Šlapáky mohou být nepravidelné z přírodních materiálů anebo z betonových dlaždic různých rozměrů.  Šlapáky anebo dlaždice by měly mít takový rozměr, aby se na ně pohodlně vešla noha. Středy jednotlivých dlaždic umisťujeme od sebe tak, aby byly vzdáleny maximálně 65 cm. Povrch šlapáků nemá být umístěn výš ani níž, než je trávník, aby se dal dobře sekat. Pokud budou šlapáky níž, časem se na ně začne nahrnovat zemina a začnou také zarůstat trávou.

Volba materiálu na cesty a chodníčky v zahradě závisí na materiálech již v zahradě použitých, ale také na pracnosti, či dostupnosti těchto materiálů. Nelze však opomenout ani hledisko estetické. Cesty mohou být z písku, betonu, cihel, asfaltu, dřevěných špalků, dlažby anebo mozaiky.

Betonové cesty jsou velice praktické, trvanlivé i laciné, ale z hlediska estetiky je třeba tento materiál volit velmi opatrně. Namísto betonových desek lze použít desky z přírodního kamene tlusté 5-6 cm. K zeleni trávníku je nejvhodnější pískově žlutá anebo okrová barva. Přírodní dlaždice by měly mít z hlediska bezpečnosti za mokra zdrsněný povrch. Mezery u nich mají být co nejmenší. Cestu je potřeba vyspádovat a na okraje dát desky větší.

Dlažbadřevěných špalkůpro zahradu vysokou estetickou hodnotu. Není však vhodná do vlhkého prostředí. Špalky by měly být minimálně 20 cm vysoké a z trvanlivého dřeva. Vhodné je ponořit každý ze špalků do impregnačního roztoku a nechat jej oschnout. Spodní část můžeme namočit do asfaltu. Hotové špalíky ukládáme do pískového lože a celé hotové dílo opět zasypáváme pískem.

Cesty z cihel zhotovujeme podobně, ukládáme do pískového lože a na závěr zasypáváme také pískem. Cihly musejí být dobře vypálené.

Nejkrásnější mohou být právě ty nejméně používané cestičky, kde do spár mezi kameny či dlaždicemi můžeme vysázet některé druhy nízkých plazivých skalniček. Ty snesou i sešlápnutí a navíc nám takováto cesta nedá příliš mnoho práce při údržbě.

Zahradní povrchy určí charakter zahrady, to je další z našich článků, který vám může více přiblížit výše zmíněnou problematiku.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 9. 7. 2012, Autor: