reklama

Dvouletky milují slunce

Dvouletky dostaly svůj souhrnný název podle toho, že je v prvním roce vysejete a následně vysadíte, ale pokvetou až druhým rokem. Mnohé z nich jsou ve své domovině trvalkami, avšak podmínky u nás jim zdaleka nevyhovují tak, aby se u nás také staly trvalkami. Pokud se to však přece jen podaří, mívají v dalších letech jen podřadnější květy. Avšak i jako dvouletky patří tyto květiny k pěstitelsky významným rostlinám.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Dvouletky milují slunce

Pěstují se převážně na slunných místech, snesou však i polostín. Zavděčíte se jim kvalitní spíše humózní půdou. Mezi půdy pro ně nevhodné řadíme suché anebo čerstvě hnojené chlévským hnojem. Opatrní musíme být i s jejich výsadbou do přemokřených půd anebo půd přehnojených dusíkem, snadno pak vyhnijí a vymrzají.

Významnou roli dvouletky sehrávají na zahradě v době, kdy dokvétají cibuloviny, ale ještě nezačaly kvést letničky. Dvouletky zahrnují jak skupiny nízkých, tak polovysokých i vysokých rostlin a navíc jsou velmi vhodné i k řezu. Řadíme mezi ně karafiáty, zvonky, macešky, náprstníky, slezové růže, sedmikrásky, pomněnky, zimní fialy, chýr.

Dvouletky se množí převážně semeny. Výsev je třeba provést v červnu až červenci do pařeniště, truhlíku případně do dobře připraveného záhonu. Výsev nesmí zaschnout, je tedy velmi důležité dbát na jejich pravidelnou zálivku. Zvláště macešky trpí při vysokých teplotách a vysychání půdy při klíčení. Proto je dobré jejich výsevy po zalití stínit. Po vyklíčení semínek je potřeba zastínění sejmout. Avšak v případě slunného počasí je opětovné zastínění nutností. Může se tedy stát, že vysoké letní teploty v některých letech jsou příčinou neúspěšného pěstování dvouletek.

Aby nedošlo k nadměrnému vytažení semenáčků, musíme skleníky po vzejití rostlinek dostatečně větrat. Husté výsevy přepichujeme.  Na konečné stanoviště poputují rostliny na podzim nebo na jaře. Proti mrazu chráníme dvouletky nastýlkou z chvojí. Na jaře ji včas odstraníme, abychom zabránili vyhnití rostlin. Následně je přihrneme a okopeme. Velmi oblíbenou dvouletkou k řezu je hvozdík bradatý neboli dianthus. Jeho kvetení začíná koncem května a přetrvává v průběhu června a července. Hvozdíky velmi efektní svou záplavou menších květů různých barev avšak velmi hustých květenství. Jsou velmi vhodné k řezu, neboť ve váze vydrží opravdu dlouho.

Z dvouletek nelze rozhodně zapomenout na macešky, patří k nejpěstovanějším. Používají se na obruby a do pestrých záhonů, tam skvěle vypadají v kombinaci s tulipány. Hlavně drobnokvěté macešky se dnes s velkou oblibou vysazují do truhlíků a do závěsných nádob. Nejrůznější velkokvěté hybridy mají obrovskou škálu barev a také jejich kombinací a některé druhy mají dokonce i obří květy.

Také pomněnka platí za oblíbenou dvouletku. Kvete od dubna do konce května. Pěstuje se dnes běžně v barvě nejen světle modré, ale i bílé a růžové. Používá se s velkým úspěchem k výsadbě záhonových obrub. Také se často vysemeňuje. Snáší polostín. Půdu mají pomněnky rády humózní, vlhkou a bohatou na vápno.

Ve výčtu dvouletek bychom mohli ještě dlouho pokračovat, je tudíž jisté, že jsou to květiny na našich zahradách velmi oblíbené a často pěstované.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14. 8. 2012, Autor: