reklama

Co potřebujete k bazénu?

Rozhodli jste se, že si na zahradu pořídíte rodinný bazén? Pak vězte, že k němu budete potřebovat některé nezbytnosti a pár užitečných pomocníků. Které a proč?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Co potřebujete k bazénu?

Rozhodli jste se, že si na zahradu pořídíte rodinný bazén? Pak vězte, že k němu budete potřebovat některé nezbytnosti a pár užitečných pomocníků. Které a proč?

Srdcem je písková filtrace
Naprosto nezbytnou součástí každého bazénu je písková filtrace. Je základem správného fungování bazénu, tedy toho, aby v něm byla vždy čistá a nezávadná voda. Proto bychom si toto zařízení měli pořizovat současně s bazénem a u stejného prodeje. Velmi totiž záleží na tom, aby písková filtrace byla s bazénem jak se říká v souladu, aby měla v poměru k objemu vody v bazénu ten správný výkon.

Čím zalovit v bazénu?
Pro pravidelnou péči o vodu, o to abychom z ní mohli odstraňovat různé nečistoty, které se do ní během sezony dostanou, budeme potřebovat nějaké ruční bazénové nářadí a ideálně také vysavač nečistot. Bazénové vysavače jsou určeny k pohodlnému a rychlému odsávání mechanických nečistot ze dna i stěn bazénu. Na výběr jsou bazénové vysavače mechanické a poloautomatické, které jsou vhodné pro jakýkoliv bazén a napojují se přes skimmer na pískovou filtraci, přičemž využívají její sací sílu. Poloautomatické vysavače v sobě mají zabudovanou speciální membránu, díky které se pohybují po bazénu a čistí jej tak samy bez vaší asistence. Do větších bazénů odborníci doporučují plně automatické bazénové vysavače, které pracují samostatně bez přítomnosti obsluhy. Co se týče ručního bazénového příslušenství jako jsou bazénové síťky a další pomůcky, vyplatí se nenakupovat je jednotlivě, ale pořídit si je v sadě. Například ve velmi rozšířené sadě GreenLine, která je výjimečná elegantním designem a patentovanými úchyty, najdete vše potřebné:  kartáč, vakuovou hlavu, dnovou síťku, hladinovou síťku i teleskopickou tyč, takže bez obtíží dosáhnete tam, kam potřebujete. Obsahuje i plovák na chlor, teploměr a praktický držák, díky němuž budete mít všechno přehledně uložené a po ruce.

Hodně majitelů bazénů si v posledních letech pořizuje bazénové zastřešení. A to ze dvou hlavních důvodů. Bazén je chráněn před nečistotami, takže jeho provoz a péče o vodu je snadnější i levnější, protože se spotřebuje méně bazénové chemie. Druhým důvodem je fakt, že zastřešení objektivně prodlužuje koupací sezonu a umožňuje koupat se i při nepříznivém počasí. Voda pod ním totiž zůstává teplejší.

Čím si vodu více ohřát?
V našem klimatickém pásmu dokáže slunce ohřát vodu na teplotu příjemnou ke koupání, až tak ve druhé polovině června. Naštěstí jsou už k dostání tepelná čerpadla, která jsou určená pro ohřev vody právě v rodinných bazénech. Jde o zařízení, která nejsou závislá na výkyvech počasí, takže dobře fungují už od venkovní teploty kolem 12° C. Pracují totiž, i když nesvítí slunce. Ze vzduchu umí získat až 81 % tepelné energie zdarma. Radost z koupání v teplé vodě si tak můžete dopřávat od jara až do podzimu. Výhodou je, že se dají snadno instalovat k novým i provozovaným bazénům. Velmi oblíbený je také solární ohřev vody. Podmínkou ovšem je, že máte bazén vybavený pískovou filtrací, k níž se celý solární systém připojuje. Instalace je velmi snadná. A co je hlavní? Ohřev vody vás nic nestojí – Slunce hřeje zadarmo. Běžně se používají také speciální solární panely, které umí zvýšit teplotu vody až o 6° C, takže si díky němu můžete radost z koupání prodloužit až na šest měsíců v roce.

Tempa proti proudu
Více radosti si užijete, když si bazén vybavíte plaveckým protiproudem. Jedná se o zařízení, které nasává z bazénu vodu a pod tlakem ji vrací zpět. Tím se vytváří silný proud vody, proti němuž plavec plave jako třeba v řece. Není tedy divu, že jsou velmi populární. Existují dva typy plaveckých protiproudů – závěsné a zabudované. Závěsná zařízení jsou konstruována tak, aby bylo možné dodatečně jimi vybavit nový i provozovaný bazén. Na druhou stranu zabudovaný protiproud se instaluje do stěny bazénu. Proto je nejlepší pořídit si jej současně s novým zapuštěným nebo nadzemním bazénem.

Před koupáním pod sprchu
Jsou velmi praktickým zahradním doplňkem.Voda se do sprchy přivádí běžnou hadicí a shromažďuje se v zásobníku o objemu až 35 litrů. Zásobník současně plní funkci solárního kolektoru, který vodu zadarmo ohřeje až na 60° C. Kvalitnější modely solárních sprch mají také mísící baterii. Navíc mohou mít ve spodní části zabudovaný ventil pro komfortní opláchnutí chodidel.

Komerční prezentace

Publikováno: 31. 8. 2012, Autor: