reklama

Stavba dřevěné terasy

Možná jste se přes zimu rozhodli, že si konečně už letos postavíte tu svou vysněnou dřevěnou terasu. Dříve, než se do takové konstrukce pustíte, pročtěte si naše doporučení ohledně její stavby a dobře zvažte místo pro její výstavbu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Stavba dřevěné terasy

Pro svou novou terasu zvolte slunné nebo polostinné místo. Rozhodně se vyhněte místům v bezprostřední blízkosti stromů. V takových místech se velmi často tvoří vlhkost. Ve vlhkém prostředí rostlou řasy a ty způsobují klouzavost povrchu terasy. V dosahu stromů je rovněž i větší nebezpečí výskytu hub a hniloby. Při samotné konstrukci terasy pak myslete na to, že ideálně položená dřevěná terasa má nepatrný spád směrem od domu. Navíc je potřeba dbát na dostatečnou cirkulaci vzduchu terasové konstrukce. Při dostatečné cirkulaci vzduchu se výrazně zvýší životnost materiálů.

Dřevo, které plánujete použít, musí být pro venkovní prostor speciálně upraveno. Musí být chráněno proti hmyzu, povětrnostním vlivům a také před napadením houbami. Doporučuje se zvláště použití dřeva ošetřeného chromuprostou technologií tlakové kotlové impregnace podle DIN 68800. Při této metodě ochranná látka proniká hluboko a rovnoměrně do materiálu, čímž se stará o jeho bezpečnou a trvalou ochranu. Není přitom zapotřebí dodatečného ochranného ošetření.

Napnutým provázkem a dřevěnými kolíky si vyznačte plochu terasy. Nyní vyhlubte plochu tak hlubokou, aby konstrukce svou horní hranou podlahových prken měla požadovanou výšku pod prahem dveří na terasu. Pro dosažení potřebné stability je vhodné nejprve nasypat 15 – 20 cm tlustou vrstvu štěrku a tu poté zhutnit. Na zhutněnou vrstvu uložte 5 cm vrstvu kladečského písku. Ta je velmi důležitá pro přesné uložení betonových desek. Pamatujte na to, že terasa je natolik stabilní, nakolik je připravený její podklad.

 

Nyní je podklad připraven pro stejnoměrné rozkládání betonových desek. Vzdálenosti mezi jednotlivými deskami by neměly překročit délku 60 cm, to zajistí, že se trámky nebudou příliš prohýbat. Krajní desky pokládejte přímo na okraje. S pokládáním desek začněte podél domu. Nyní je vhodné zkontrolovat ještě jednou vzdálenost desek ke spodní hraně dveřního prahu. Jen tak bude mít horní hrana podlahových prken později správnou výšku. Pryžovou palicí můžete usazení desek urovnat přesně.

Nosné trámky nyní položte příčně ke směru pokládky podlahových prken na betonové desky. Je zvykem, že podlahová prkna leží rovnoběžně s průčelím domu. Nosné trámky vyrovnejte rovnoběžně vůči sobě a kolmo ke stěně domu. Před přišroubováním k nosným trámkům si podlahová prkna předvrtejte. Aby vruty se zahloubenou hlavou lícovaly s povrchovou plochou podlahy, použijte vrták se zahlubovací hlavou. Teď můžete začít již s připevňováním podlahových prken u domu. Vzdálenost spáry k domu dodržujte na délce 5mm.

Ke každé úložné ploše přišroubujete podlahová prkna vždy dvěma nerezovými vruty. Běžně se mezi prkny dodržuje stabilní vzdálenost 5 – 10 mm. Tuto vzdálenost si v průběhu pokládky zajistěte vkládáním vhodných dřevěných destiček. Jako další vhodný pomocník při pokládce prken je popruhová svěrka. Tou je možné stahovat prkna k sobě, i s vloženými destičkami a pak je už snadno přišroubovat.  Poté již postačí pouhé upravení okrajů terasy některým z vhodných materiálů. Mohou to být obrubníky, křemeny nebo betonové palisády. Výběr materiálu je na vás.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 3. 2014, Autor: