reklama

Probuďte zahradu ze zimního spánku

Konec zimy se na zahradě vždy poměrně dost podepíše, je tedy čas zahradu opět dostat do formy. Vdechněte nový život květinových záhonům, ošetřete dřeviny, a pokud jste tak neučinili už na podzim, začněte pracovat i na zeleninové zahradě. Pokud to už počasí dovolí, můžete se pustit i do péče o trávník.

i (Zdroj: archiv redakce)
Probuďte zahradu ze zimního spánku

Situace na zahradě v průběhu února může být poměrně různá, záleží totiž na aktuálním průběhu počasí. Zatímco jeden rok již můžeme touto dobou připravovat zeleninové záhony na novou sezonu, jindy se zahradou budeme raději kochat z vyhřátého domu. Všeobecně ovšem můžeme s některými pracemi na zahradě počítat. Přípravu skleníku již dlouho neodkládejte, jakmile se oteplí, nebudete vědět, kam dřív skočit. Stejně tak stále neodkládejte řez jádrovin. Zmlazení hrušní a jabloní je během zimy ideální, rozhodně ho ale nedělejte ve dnech, kdy se dá předpokládat výrazný pokles teplot pod bod mrazu.

Řiďte se počasím

Ne nadarmo by mělo být pro každého zahrádkáře určující počasí. Každý rok je v detailech jiný. Pokud máte již na únor naplánované výsevy zeleniny a letniček a počasí k tomu stále není, určitě se vyplatí ještě nějakou dobu počkat. Pokud je příliš mrazivo, stejně by vzejití rostlin trvalo o něco déle. Do karet by vám kromě teploty nehrál ani nedostatek světla.

Nebojte se časové prodlevy při odkladu výsevů, rostliny růst ve vyhovujícím počasí doženou a navíc se budou těšit mnohem lepší kvalitě.

Sledování počasí se ale vyplácí i při údržbě trávníku. Někdy je totiž v průběhu února možné provádět vertikutaci a hnojení, jenže i zde se vyplatí si počkat na stabilnější teploty.

Můžete se pustit do úklidu zahrady

Během února už není moc důvodů pro neustálé otálení s úklidem. Klidně odstraňte odumřelou hmotu okrasných trav i trvalek. Prořežte okrasné keře a výsadby celkově ošetřete. Při této údržbě ovšem dávejte pozor na vrcholky cibulovin, které ze záhonů mohou už teď vyrůstat.

Péče o zeleninovou zahradu

Co si budeme nalhávat, je stále ještě zima, která zrovna dvakrát nepřeje rytí půdy v užitkové zahradě. Rozhodně stále nemá smysl půdu hloubkově rýt a obracet. Zmrzlou horní vrstvu zeminy bychom posunuli do spodní vrstvy, kde by jen těžko rozmrzala. S rytím a přípravou půdy na jaro opravdu počkejte na dobu, kdy se teploty více stabilizují a zmrzlá krusta rozmrzne.

Probuďte zahradu ze zimního spánku
Probuďte zahradu ze zimního spánku (Zdroj: )
Probuďte zahradu ze zimního spánku
Probuďte zahradu ze zimního spánku (Zdroj: )
Probuďte zahradu ze zimního spánku
Probuďte zahradu ze zimního spánku (Zdroj: )

Kontrola ovocných stromů

Řez jádrovin je jednou z prací, kterou můžete během února provést poměrně bez obav, jen se vyhněte dnům s teplotami hluboko pod bodem mrazu. U mladých ovocných stromků zkontrolujte úvazky ke kůlům a případně je povolte, aby nedošlo k zaškrcení kmínku. Pokud nevíte, co dělat s větvemi ovocných dřevin po řezu, můžete je dopřát třeba zajícům nebo srnám, které si na jejich mladé kůře jistě pochutnají.

Zkontrolujte a případně doplňte mulčovací materiály

Pokud už na záhonech neleží sníh, je ta správná doba na kontrolu vrstvy mulče. U mulčovací borky je ideální vrstva okolo deseti centimetrů, u minerálních mulčů se mocnost pohybuje okolo pěti až osmi centimetrů.

Mulčovací materiály jsou pro výsadby výhodné v mnoha směrech. Zamezují hloubkovému vymrzání půdy, takže rostliny pak mnohem rychleji vstoupí do vegetace, zamezují nadměrnému výparu vody z půdy a samozřejmě také snižují vzcházení plevelů ze semen obsažených v zemině.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 15. 1. 2019, Autor: