reklama

Jak vybrat správnou matraci

Vzhledem k tomu, že spánkem strávíme více než třetinu našeho života, je nesmírně důležité, abychom se každé ráno probouzeli skutečně odpočatí a plní energie. My vám tentokrát prozradíme, jak a podle čeho vybrat matraci, na které se skutečně vyspíte do růžova…

Při výběru matrace zohledňujeme především cenu, požadovaný stupeň komfortu, počet (rozměr) a životnost daného výrobku. Pojďme se podívat na tyto rozhodovací faktory trochu blíže.

Komfort – Matrace je při spánku nejdůležitější podložkou, protože je s naším tělem v nejbližším kontaktu. Lůžko musí mít bezpodmínečně tzv. schopnost termoregulace, aby se tělo nepřehřívalo, nebo naopak nepodchlazovalo. Proto mají některé typy matrací speciální povrchovou úpravu se zimní a letní stranou (na zimní je ovčí rouno a vlna, na letní bavlna a plátno). Správná matrace by se rovněž měla zcela přizpůsobit hmotnosti člověka, který na ní bude spát. V úvahu je nutné brát i výšku člověka, věk a v neposlední řadě případné zdravotní komplikace, které matrace musí nejen respektovat, ale v nejlepším případě napomáhat tělu v rehabilitaci.

Jak vybrat správnou matraci
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak vybrat správnou matraci

Jednolůžko nebo dvoulůžko – Při výběru dvojlůžka nezapomeňte, že by mělo být alespoň o 20 – 30 centimetrů delší než „spáč“, šířka by měla být minimálně 180 centimetrů. Do dvojlůžka patří dva rošty a dvě matrace, aby měl každý své pohodlné lůžko. Při výběru bychom tedy rozhodně neměli hledět na cenu – tedy alespoň ne v tom směru, že „sáhneme“ po té nejlacinější. Naopak od dražších matrací můžete spolehlivě očekávat vyšší kvalitu.

Životnost matrace – Faktory ovlivňující životnost matrace jsou především UV záření, tedy denní světlo, kvalita, struktura materiálu i jeho složení a především jeho hustota udávaná v kg/m3 (čím vyšší, tím lepší). Tvrdost matrace, navzdory panujícím mýtům, nemá zásadní vliv na její životnost  ani odolnost proti proležení. Pro prodloužení životnosti matrace je vhodné ji měnit po 6 – 8 letech užívání a střídavě otáčet (hlava – nohy) a převracet.

Jak vybrat správnou matraci
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak vybrat správnou matraci

Druhy matrací
V současnosti se vyrábí velké množství druhů matrací, přičemž každý druh je něčím specifický a bude vyhovovat někomu jinému.  Pojďme si proto připomenout ty nejzákladnější typy matrací a jejich vlastnosti:

Vodní matrace – Nepatří k nejvíce prodávaným druhům. Některé vodní matrace jsou vybaveny automatickým výhřevným systémem, jejich nevýhodou je však velká hmotnost a specifické požadavky na parametry postele.
Pěnové matrace –
Jádro těchto matrací bývá složeno z několika druhů pěnových materiálů různého původu např. ropa, rostlinné oleje, kaučukové mléko apod…  Pěnové matrace se dále člení podle dominantního jádrového materiálu:
– PUR pěna má středně dlouhou životnost a je částečně prodyšná a mírně pruží.
– Studená pěna má vyšší životnost a je prodyšnější. Studená pěna má dobrou pružnost a bodovou elasticitu. Používá se na výrobu matrací často sendvičových v kombinaci s jinými materiály.
– Viskoelastická pěna reaguje na teplo (při zvyšující se teploty měkne) a tým se dokáže výborně přizpůsobit tělu. Má vysokou životnost a je vhodná i pro výrobu anatomicky tvarovaných polštářů.
– Latexová pěna má velmi vysokou životnost, vynikající bodovou elasticitu, je flexibilní a příjemná. Její výhodou je excelentní prodyšnost.

Jak vybrat správnou matraci
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak vybrat správnou matraci

Pružinové matrace – Obsahují pružiny o různých rozměrech z materiálů jako jsou například kov, tvrzený plast a PVC. Na pérkách je rozloženo několik pěnových vložek, zabraňujících protržení matrace pružinou. Pružinové matrace mají jen střední životnost a nižší bodovou elasticitu.

Potahy matrací
Antialergenní vlastnosti, stejně jako životnost matrace mohou ovlivňovat také potahové textilie. Kvalitní povlak matrace musí splňovat kritéria jako např. vzdušnost, pratelnost, odolnost proti plísním, antialergenní složení, dále by měl být také příjemný na dotek a mechanicky odolný apod.. Částečnou náhradu představují matracové chrániče, které lze častěji prát. Prát by se měly při teplotě 60 ° C, protože jen tak se v nich zahubí zárodky roztočů.

hastens.jpg

Zdroj: archiv redakce
Čtěte také:

Jak chytře a elegantně zařídit malou ložnici!

Ložnice 2x jinak pomocí dekorací

Víte, v čem spíte?

Text: Lucie Sýkorová
Foto: chooseamattress.com,absolutecomfortonsale.com, ideasformyhome.com, orthopedicmattress.net, 1kids.net, queensizeairmattress.org,newbabydirect.com,bedzine.com

Publikováno: 12. 4. 2011, Autor: