Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.
Dřevostavba je příkladem soběstačného bydlení, kde není potřeba platit nesmyslné účty za elektřinu a stavební pozemek. Chatičku lze díky kolům převážet a umístit na jakékoliv místo. Teplo při energetické krizi zajistí konopná izolace o tloušťce 12 cm a vlastní kamna s možností vaření. Zároveň jsou instalovány i topné infračervené panely.
Malost vyřeší prosklení
“Malé prostory se dají nejen lépe vytopit, ale dokážou nabídnout skvělou úroveň života blíž k přírodě a čerpat z ní energii – nejen na duševní úrovni, ale třeba i formou právě palivového dřeva.” říká Ladislav Trpák, majitel společnotsi pro výstavbu alternativního bydlení.
I přes zdánlivě malou plochu 2,7 x 7,1 metrů nabízí chatička pocit velkého prostoru díky svému otevřenému prosklenému provedení. Největší okno se sezením je vybaveno trojsklem, které nepustí chlad ani při zimních výhledech. Exteriér poskytuje prostor pro terasu o velikosti až 2,5 x 5 metrů a interiér lze vybavit na míru dekoracemi i pokojovými rostlinami.
Smrk kolem
Místo sádrokartonu jsou pro stavbu použité dřevěné smrkové biodesky v tloušťce 19mm jak v interiéru, tak exteriéru. Tzv. přírodní klimatizaci umožňuje nabídka zelené střechy. Dalšími možnými doplňky jsou solární panely, energetické úložiště, nádrž na pitnou i odpadní vodu, předokenní rolety pro letní i zimní tepelnou izolaci, příprava pro klimatizační jednotku i úložné prostory na dřevo. Součástí maringotky je i venkovní technická místnost která pojme jak veškerou technologii, tak třeba i úklidové a zahradní prostředky, lyže a další.
Bydlení jako ve snu lze vidět
Ne, tohle celé nebyl popis stavby budoucnosti. Nevěříte? Osobně je možné přijet se na tento způsob bydlení podívat do Řehenického Dvorku, půl hodiny autem od Prahy.
Publikováno: 9. 1. 2023, Autor: autor: Martina Šámalová | zdroj: Bayaya, Extasy, https://rehenickydvorek.cz/index.html