reklama

Ložnice pro slastný spánek: Žádné ostré rohy ani zrcadla

Špatně usínáte a ráno se probouzíte s pocitem, že jste vlastně vůbec nespali? Příčina bude s největší pravděpodobností v posteli. Pomoci vám může uspořádat zařízení ložnice podle starého čínského učení feng shui.

V posteli člověk stráví přibližně třetinu života a ta je tedy v podstatě nejdůležitějším nábytkem v bytě. Výběru správné postele a matrací, ale i povlečení, bychom měli věnovat skutečně velkou pozornost. Důležité je i její umístění. V tom všem nám můžou pomoci tisíci let ověřené principy čínského učení feng shui, ale i naše jednoduché a účinné rady a tipy.

Postel – nejlepší je dřevěná

Dřevo je přírodní materiál, který lidské tělo v průběhu spánku harmonizuje a tak je dřevěná postel zcela jistě nejlepší volbou. Moderní kovová postel má totiž účinky podobné Faradayově kleci, protože spojené kovové trubky vytvoří uzavřený obvod a v takové posteli si skutečně příliš neodpočinete. Kdysi také velmi oblíbená vodní postel není pro příjemný a uspokojující spánek také moc vhodná, ve spánku si prostě připadáte „jako na vodě“.

Dřevěných postelí je k dostání velké množství v různých rozměrech. Při výběru pamatujte nejen na její šířku, ale i na výšku. Pokud si pořídíte vyšší postel, bude se vám z ní lépe vstávat a také budete nad takzvanou těžkou energií, která se vždy drží u země.

Postel by také měla mít pevné čelo, o které se můžete opřít a kterým nebudou propadávat polštáře.

Vhodné místo pro postel

Postel – ideálně dřevěná s pevným čelem a vyšší – by měla být umístěna v nejklidnějším místě ložnice a měl by k ní být minimálně z obou bočních stran pohodlný přístup.

Čelo postele by mělo být těsně u zdi a nejlépe tak, aby z postele bylo vidět na dveře. Nohy by ale neměly směřovat přímo ke dveřím a ven z místnosti – toto umístění se nazývá „poloha smrti“, protože energie je z člověka tažená od dveří nohama, a tak při spánku dlouhodobě vysiluje, místo aby posilovala.

Postel by neměla stát ani v takzvané energetické dálnici v prostoru mezi více dveřmi nebo mezi dveřmi a oknem. Postel pod oknem sice vypadá efektně, ale takové umístění klidný a posilující spánek také nezaručuje.

Matrace – pěnové nebo pérové?

V minulosti se spalo na slamníku, který byl naplněný voňavými vymlácenými klasy obilí. Slamník se pak čas od času podle potřeby prostě vyměnil. V současnosti máme na výběr mnoho typů matrací a vyznat se v nich není jednoduché.

Základním principem pro výběr nové matrace je, že se na ní musíte cítit dobře, a tak si ji prostě před koupením přímo v prodejně vyzkoušejte! Při takovém zkoušení jistě sami poznáte, že matrace s péry moc pohodlné nejsou a ani nějaká přídavná slabší krycí matrace moc nepomůže. Nejlepší jsou kvalitní pěnové matrace z přírodních materiálů, poměrně dobrou volbou je i matrace z paměťové pěny.

Příjemné povlečení

Povlečení vy také mělo být z přírodních materiálů, protože dýchá a dobře saje pot. Stačí obyčejné bavlněné s hustou vazbou, pokud si libujete v luxusu, můžete sáhnout po saténu z egyptské bavlny. Naše babičky nedaly dopustit na damašek, který momentálně nabírá na oblíbenosti pro jemné luxusně vypadající vytkávané vzory a dlouhou životnost. Přiznejte se, kdo z vás má ještě ve skříni povlečení po prarodičích. Já ano!

V současnosti jsou v oblibě různé fotomotivy, ale některé pro klidné spaní opravdu minimálně pocitově vhodné nejsou. Pod hromadou kamení, v mořských vlnách nebo pod nákladním autem se zřejmě moc dobře nevyspíte.

Spánek by nás měl posilovat a případné sny by měly být příjemné, proto je mnohem lepší povlečení s motivem květin, proužků, kostek nebo koleček. Barvy by neměly být křiklavé, na zářivě rudou nebo černou barvu raději zapomeňte úplně. Pokud se chcete skutečně dobře vyspat, zvolte pastelové barvy v jemných odstínech.

Místo mobilu sáček s levandulí

Pod hlavou bychom v posteli měli mít jenom polštář! Mobilní telefon, diář a další podobné věci do postele prostě nepatří. Stejně tak by na nočním stolku neměl být hlasitě tikající budík, notebook nebo tablet. Tzv. mobilní vlny, ale ani zapnuté rádio nebo televize se k usínání nedoporučuje. Tolerovat je možné snad jen nějakou knihu, ale i v tomto případě je potřeba správně vybírat – po čtení nějakého hororu před spaním se asi příjemné sny očekávat nedají…

Nic určitě nepokazíte látkovým sáčkem s příjemně voňavou levandulí, která zahání zlé sny a také duchy. Už v minulosti se levandule dávala nejen pod polštář, ale i před vchod do domu a třeba i do skříní a zásuvek mezi prádlo a oblečení.

Vzduch a přiměřené teplo

Ložnici je potřeba větrat a nemělo by v ní být horko. Lidské tělo se celkem přirozeně samo zahřeje pod přikrývkou a čerstvý vzduch přes noc alespoň trochu vyčistí plíce. Pokud je to možné, nechte přikrývky a polštáře vyvětrat na sluníčko – budete překvapeni, kolik energie se v nich potom skrývá…

Pod postelí má být prázdno!

Prostor pod postelí se velmi často používá k uskladnění všeho možného. Najdeme tam věci, které se používají jen občas nebo dokonce už vůbec, sportovní potřeby a mnoho dalších zbytečností, které by měly být někde úplně jinde.

Pokud ovšem máte v bytě nedostatek úložných prostor a místo pod postelí skutečně využít musíte, pak tam dejte do speciálních skladovacích boxů jen to, co má něco společného se spaním – například povlečení, náhradní deku a polštář, ručníky…

Pozor na rohy a zrcadla

Podle feng shui, ale i různých výzkumů, by na horní část lůžka neměl směřovat žádný ostrý roh a postel by se ani neměla odrážet v zrcadle. Rohy totiž utlačují přirozenou lidskou auru a zrcadlo aktivuje energii, která by ale v ložnici měla být maximálně klidná. Někomu to možná bude připadat jako nesmyslné, ale zkušenosti mnoha lidí, kteří právě tohle ve své ložnici změnili, to potvrzují.

Nad čelem postele by také neměl viset obraz v těžkém rámu nebo police s knihami, protože to může podvědomě způsobovat obavu, že v noci spadnou.

Spánek chce klid!

V okamžiku, kdy uléháte, byste měli zapomenout na všechno nepříjemné a usínat jen s pozitivními myšlenkami. Někdy to jde těžko, ale v takovém případě může pomoci právě třeba nějaká kniha s romantickým námětem nebo zajímavý cestopis. Pozitivně naladit vás mohou i nějaké příjemné vzpomínky nebo třeba i pohled na fotografii někoho, kdo vám je velmi blízký a koho máte rádi.

 

Publikováno: 23. 12. 2022, Autor: autor: Zdeněk Urban | zdroj: Život podle feng šuej