Čas je neúprosný a stáří zaklepe na dveře každému z nás. Nastává chvíle, kdy starší generace potřebuje častější pomoc a je tedy příhodné řešit pro příbuzné méně náročné bydlení. Při zařizování bytu je třeba uvažovat z pohledu potřeb seniora.
Pokud jste v situaci, kdy řešíte úplně nové bydlení pro své rodiče či prarodiče, věnujte čas výběru vhodné lokality a pozice bytu. Bydlení vybírejte podle úrovně infrastruktury – tedy veřejné dopravy, vzdálenosti lékařů a obchodů, ale i kulturních center a městských parků. Velkou roli hrají i doplňkové služby, jako je kadeřnice či čistírna. Vybírejte raději byt v nižším patře, a to i v případě, že bytový dům disponuje výtahem. Nemůžete předpokládat, že bude fungovat pořád. Výhodou je, má–li dům vyřešený bezbariérový vstup, například nájezdovou rampu. Na co se často zapomíná, je, že senioři jsou velmi ohroženou skupinou z hlediska kriminality, proto by měl být jejich příbytek situován v bezpečné a klidné čtvrti.
S přibývajícím věkem se u každého z nás zhoršují funkce jednotlivých smyslů, ale i pohybové schopnosti. Nemůžete předem odhadnout, s jakou indispozicí budou ve stáří bojovat právě vaši rodiče. Při řešení bydlení je tedy dobré uvažovat o více faktorech z hlediska specifických potřeb stárnoucích lidí.
Bezpečí především
Úprava interiéru by se měla nést v duchu prevence úrazů uživatele bytu. Seniorské bydlení by mělo být především bezbariérové – vyvarujte se prahů mezi místnostmi, malým koberečkům či vyvýšeným podlahám, o které se velmi snadno zakopává, také mohou ztížit pohyb imobilnímu člověku. Důležitý je i výběr podlahoviny. Jako ideální řešení se jeví zátěžové PVC dodávané v rozmanitých barevných variantách a imitacích různých materiálů. Další nespornou výhodou je jeho snadná údržba.
Starším lidem se zhoršuje prostorové vidění včetně vnímání hloubky. Z toho důvodu by měly být schody, výstupky ale i například zábradlí výrazně barevně označené.
Kromě pádů hrozí seniorům často popáleniny, proto jsou v jejich bytech nevhodné elektrické přímotopy, kamna na pevná paliva i nezakryté radiátory (stává se, že senior upadne na radiátor a nedokáže se zvednout, výsledkem jsou i vážné popáleniny). Vhodné jsou též elektrické vařiče s časovým spínačem, které se automaticky vypnou.
Hlavně dostatek místa na projití
Stárnoucí člověk potřebuje dostatek prostoru pro pohyb v interiéru. Myslete nejen na potřebnou šířku pro průchod mezi nábytkem u zdravého člověka, ale i takového, který se pohybuje pomocí berlí, chodítka či kolečkového křesla – tedy minimální průchodná šířka by měla být 800 mm se zachováním volného prostoru s průměrem kruhu 1500 mm pro případnou nutnost použití invalidního vozíku. Prověřte i šířku dveří, kolečkové křeslo neprojede dveřmi užšími než 90 cm, ale teprve metrová šířka umožní pohodlný pohyb. Klika dveří je umístěna vždy ve výšce 750–1100 mm.
Senioři s omezenou hybností často stráví hodně času díváním z okna v sedě. Proto by měl být parapet ve výšce maximálně 70 mm. Výhodou je, když má byt balkon či lodžii, protože pro mnoho přestárlých lidí je to mnohdy jedinou dostupnou možností, jak se dostat na čerstvý vzduch a posedět si tam. Aby tyto prostory umožnily obyvatelům bytů odpočinek, stolování či práci, musejí být dostatečně velké. Minimální hloubka balkonu či lodžie by tedy měla být 1500 mm a pokud možno i větší.
Také ložnice by měla být větší, aby bylo v případě potřeby možné umístit postel tak, že bude přístupná ze tří stran. Neméně důležitý je výběr lůžka. Pro pohodlí seniora by mělo být vyšší, než je běžné, tedy 500–580 mm s volným prostorem pod ním. Postel by měla mít polohovací rošt s elektrickým ovládáním.
Koupelna hlavně bezpečná
O nutnosti větší investice bychom neměli pochybovat v případě koupelny. Ta je obecně nejrizikovější místností v obydlích. Z hlediska bezpečí, ale i pohodlí je oproti vaně přínosnější sprchový kout, který by měl být vybaven sedátkem a madly. Nechce-li se senior vzdát vany, pořiďte speciálně určenou pro osoby se sníženou pohyblivostí, které mají nižší hloubku (380 mm) a integrovaná, mobilní nebo podél vany umístěná madla, takže vstup i výstup z vany je snazší. Vhodná je protiskluzová úprava dna.
Pro starší a méně pohyblivé osoby se doporučuje zvýšená výška klozetové mísy cca 480 mm, se sedátkem 500 mm, což umožňuje snazší vstávání. Pro seniory nachází uplatnění také multifunkční provedení klozetové mísy spojené s funkcí bidetu, tzv. „sprchovací toalety“, kde je do klozetové mísy instalována sprška pro omývání intimních částí těla proudem vody s následným bezdotykovým osušením teplým vzduchem.
Na rozumných místech instalujte úchyty, kromě sprchového koutu by měly být i v blízkosti záchodové mísy. Nezapomeňte kluzkou podlahu doplnit protiskluzy, případně položit protiskluzovou dlažbu.
Výběr speciálně upravených, bezpečných a ergonomicky uzpůsobených sanitárních předmětů je na dnešním trhu velký. Nové typy zdravotně technických zařizovacích předmětů jsou racionálně a ergonomicky navrhované, propracované do každého detailu a velmi zajímavých designech i různých cenových relacích. Předměty musí být vyrobeny z pevných, nepropustných, odolných a trvanlivých materiálů, přičemž povrchy předmětů je třeba volit takové, aby byly dobře udržovatelné, trvanlivé a vydržely vysokou zátěž.
TIP: Pomůcky pro vybavení koupelny a WC (sedačky vanové a do sprchy, židle a křesla do sprch, zvedák do vany a příslušenství, nástavce na WC) jsou v plné výši nebo částečně hrazené zdravotní pojišťovnou. Pomůcky předepisuje lékař – praktický nebo příslušný specialista. V případě, že pomůcka není hrazena nebo je-li na ní vysoký doplatek, můžete požádat na sociálním odboru městského úřadu v místě bydliště o jednorázový příspěvek na pořízení pomůcky nebo o úhradu doplatku.
I kuchyň pro seniora má svá pravidla
Kuchyň patří k nejpoužívanějším místnostem, plní funkci varné, skladovací a mycí, často slouží i jako jídelna či prádelna. Pracovní plocha nemusí být celá ve stejné výšce. Doporučuje se nejníže umístit varnou plochu, aby bylo možné bezproblémově nahlížet do hrnců během vaření, o něco výše může být přípravná plocha (850–900 mm) a nejvýše je umístěn dřez (tak, abychom mohli na jeho dno volně položit ruce).
Pečicí trouby a mikrovlnky jsou pro pohodlné a bezpečné užívání seniory vhodně umístěny ve výšce cca 1100–1200 mm, aby je bylo možné ovládat i vsedě. Otevírání trouby může být u novějších typů obdobné jako u mikrovlnných trub (boční otvírání, je pohodlnější). Vedle varné plochy by měla být po obou stranách odkládací plocha. Nejvhodnější umístění pracovní plochy se jeví mezi varným a mycím centrem.
Snadné obslužnost vede k samostatnosti
Při zařizování obytných prostor pro seniora se snažte podporovat jeho samostatnost. Nesnažte si zarytě namlouvat, že budete pravidelně chodit rodičům či prarodičům to či ono řešit. V budoucnu nebudete vždy po ruce, klasickým příkladem jsou dovolené, které budete chtít trávit třeba i v zahraničí. Přestože je možné se v takových případech domluvit na krátkodobé asistenční službě, snažte se svým blízkým život příliš nekomplikovat pocitem závislosti i v běžných úkonech.
Veškeré ukládací prostory by měly být zhruba v úrovni očí. Do spodních skříněk a šuplíků, kam se bude muset senior ohýbat, dávejte minimálně používané věci. Vysoko umístěným a patrovým skříním se absolutně vyvarujte. Představte si situaci, kdy jste první den na vysněné dovolené u moře a vaše babička se právě rozhodla vyčistit vánoční ozdoby, které jsou uložené ve skříňce nad vstupními dveřmi.
V neposlední řadě si dejte načas s výběrem bezpečnostních doplňků. V současnosti je na trhu celá řada prvků od kouřových čidel po automatické vypínání spotřebičů. V domácnosti seniora řada z nich jistě najde své uplatnění, jejich obsluha by však neměla být obtížná a nesrozumitelná.
Publikováno: 21. 12. 2022, Autor: autor: Lenka Malá a Jana Truksová | zdroj: Bydlení pro seniory, Domov