reklama

Chcete, aby u vás doma všechny spotřebiče šlapaly? Nezapomeňte na generálku

Nedá se nic dělat. Všude je to teď stejné. Pereme záclony, závěsy, povlečení… Prostě pračka a sušička běží v jednom kuse. A s myčkou je to podobné. Kromě běžného nádobí musí zbavit prachu všechny vystavené mísy, skleničky a další málo používané nádobí. Zatímco ledničku ten pravý nápor teprve čeká. Za pár dnů jí začneme plnit potravinami všeho druhu. Chtělo by to, aby tedy všechny spotřebiče byly ve výborné kondici a naše vánoční šílenství vydržely. Proto je právě nyní správný čas na pořádnou generálku. Máme pro vás pár praktických rad, jak na to.

Každou lednici je třeba umýt

Chladničky je určitě lepší umisťovat na tmavší chladná místa v kuchyni, kde se tak vyhnete tepelným zdrojům, jako jsou trubky, radiátory nebo přímé sluneční světlo. Zvažte taky izolování své chladničky od stěny nebo podlahových tepelných zdrojů. Časté odmrazování zabraňuje usazování se vrstev ledu ve výparníku a umožňuje mu tak fungovat efektivněji. Správná doba a čas na odmrazení je vždy, když vrstva námrazy dosáhne tloušťky přibližně 3 až 5 mm.

V současnosti jsou už běžné ledničky s technologiemi proti námraze Frost Free a No Frost. Avšak také nečistoty na stěnách mohou být zdrojem zápachu a bakterií, proto je potřeba i ty několikrát do roka omýt. Nezapomeňte také utřít špínu a prach ze zadního kondenzátoru. Dveře od lednice nenechávejte příliš dlouho otevřené. Dovnitř se totiž dostane teplý vzduch, což vede k častějšímu zapínání kompresoru. Občas taky zkontrolujete, zda se dveře ledničky zavírají správně. V opačném případě na nich vyměňte těsnění.

 

Do myčky přidávejte sůl

V myčce nádobí díky vhodné péči můžete eliminovat nepříjemné pachy a prodloužit její životnost. S pomocí odvápňovače odstraníte ze spotřebiče a jeho útrob vápenité usazeniny. V oblasti s vyšší tvrdostí vody se odvápňování doporučuje provádět častěji, obecně však 2x až 3x do roka. Stačí nasypat celé balení odvápňovače do prázdné myčky nádobí, uzavřít ji a ihned nechat proběhnout celý mycí cyklus při 50 °C bez předmytí. Stejný postup použijeme i při použití odmašťovače.

Při čištění nezapomínejte ani na filtr a ostřikovací ramena. Právě tam nejvíce ulpívají zbytky potravin, pecky z ovoce nebo samolepky, které se v rámci mycího cyklu samy neodstraní a jsou původcem nepříjemného zápachu.

Při používání myčky byste nikdy neměli zapomínat na sůl, která upraví tvrdost vody a zefektivní tak kvalitu mytí nádobí. Nepříjemné pachy uvnitř myčky pomůže také odstranit osvěžovač určený do myček.

 

Nezapomeňte na pračky a sušičky

U praček si dávejte pozor na vodní kámen a opotřebení řemenu. Občas nalijte do pračky litr octa a pusťte ji naprázdno, ideálně tzv. na vyvářku. Nezapomeňte vyndat násypku na prací prostředky a pořádně ji vyčistit kartáčkem v teplé vodě. Pravidelně kontrolujte a čistěte také filtry. V delších intervalech mezi plněními pračku vypínejte a nechávejte dvířka pootevřená, aby uvnitř nezůstávala vlhkost.

Místnost, kde se nachází sušička je především potřeba dobře větrat. Máte-li ji umístěnou v koupelně bez okna, tak alespoň co nejvíce nechávejte otevřené dveře. Teplota v místnosti by během sušení neměla překročit +35 °C. I tady čistěte pravidelně filtry, abyste předešli prodloužené době sušení a vysoké spotřebě energie.

 

Publikováno: 2. 12. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová | zdroj: AEG, Samsung