reklama

Jak nakupovat bezpečně na internetu?

Kdo by online nákupy nemiloval? Jsou rychlé a pohodlné, a když je jednou vyzkoušíte, už není cesty zpět. Co ale mít na paměti, aby se radost v mžiku neproměnila v hořkou starost? A jaká specifika má nákup zboží z druhé ruky?

Nástrahy číhají všude

Narozdíl od klasického nákupu, kde si zboží můžete osahat, v online prostředí musíte spoléhat na informace, které vám sdělí prodejce. Může se tak stát, že fotografie neodpovídá tomu, co vám bylo doručeno nebo ještě hůř, že vám zboží nedorazí vůbec. Vyplatí se proto dodržovat několik zásadních pravidel.

Pravidla nákupu online

  • Zkušenosti ostatních: pokud v daném eshopu nakupujete poprvé, podívejte se na recenze od předešlých zákazníků. Na internetu existuje celá řada srovnávačů a diskuzí, díky kterým je nekalý eshop brzy odhalen.
  • Dostupné informace: každý eshop by měl mít na svých stránkách jasně uvedené své sídlo, nákupní řád a reklamační podmínky. Pokud dané informace sám neposkytuje, je načase zpozornět.
  • Pozor na sociální sítě: lákavým reklamám se nevyhnete ani na sociálních sítích. Na nákupy skrze instagramové a facebookové chaty si ale dejte velký pozor. Může jít o podvodné prodejce, kteří vám nakonec nic nepošlou a vymáhat škodu lze velmi těžko.
  • Bezpečnost na prvním místě: než zadáte citlivé údaje o vaší kartě a adrese, ověřte si, že nakupujete na zabezpečeném webu a ze soukromé sítě. Nákupy neprovádějte na veřejných wifi a ideálně na ně vždy využijte vlastní nikoli sdílené zařízení.
  • Důvěřujte ale prověřujte: jde-li o váš první nákup na daném e-shopu, preferujte platbu přes dobírku. Zboží tak zaplatíte, až když vám ho obchod doručí. Za tento způsob platby si většinou něco připlatíte, to se ale u prvního nákupu leckdy vyplatí.
  • Balíček zkontrolujte: než se s nadšením vrhnete do rozbalování, zkontrolujte, že je obal neporušený. Pokud tomu tak není, balíček raději nepřebírejte, případně poškození vyfoťte a v případě potřeby pošlete fotku eshopu.
Jak nakupovat bezpečně na internetu?
i (Zdroj: Unsplash)
Jak nakupovat bezpečně na internetu?

Nákup bazarového zboží

Nákup a prodej zboží z druhé ruky je čím dál populárnější. I tady ale platí několik pravidel, které je vhodné si osvojit.

  • Bazarové markety: vždy je lepší nakupovat i prodávat u ověřeného zprostředkovatele, který vám v případě škody pomůže s jejím vyřízením. Například na online bazaru Offero si sice inzerát můžete založit každý, ale vše probíhá skrze hlídaný proces. S podvodným prodejcem či kupcem pak případné neshody neřešíte vy, ale právě Offero.
  • Fotky a informace: neváhejte si od prodejce vyžádat co nejvíce fotografií. Nejenže vám bude jasnější stav zboží, ale zároveň si tím ověříte, že prodejce u sebe produkt opravdu má. Stejně tak se nebojte doptat na maximum informací k danému předmětu. Kdy byl pořízený, proč ho prodává atd.
  • Vyžadujte ověřené cesty: čím dál častěji se objevují nabídky, kdy vám jak prodávající, tak kupující nabízí přepravu zboží a transakci peněz skrze neexistující aplikace využívající jmen známých společností. Nenechte se napálit a nikam žádné údaje nezadávejte. Navrhněte ověřený proces skrze dobírku, Českou poštu, Zásilkovnu nebo kurýra a vyčkejte, jak se k tomu druhá strana postaví. Pokud jde o podvodníka, většinou přestane komunikovat.

Tip: Na Offero si můžete kromě osobního předání domluvit doručení zboží skrze kurýra. V případě, že jste prodejcem, kurýr si přijde vyzvednout zboží až k vašim dveřím a poté ho doručí do cílové destinace. Pokud by vám balíček nebyl doručen nebo si pro něj nikdo nepřijel, můžete proces jednoduše reklamovat přímo na stránkách bazaru.

Ochrana spotřebitele

Zákon jasně stanovuje, že zboží zakoupené online je možné do 14 dnů vrátit. Podmínky vrácení si ale prostudujte předem, protože se mohou v každém e-shopu lišit. Vracet není možné například potraviny, hygienické potřeby nebo určitý druh kosmetiky. Reklamaci můžete dle zákona provést do 2 let od převzetí nového zboží, jde-li o použité zboží je lhůta zkrácená na rok (je-li tak stanoveno v podmínkách).

Tip: Věděli jste, že k provedení reklamaci není nutné doložit originální účtenku? Stačit vám bude výpis z bankovního účtu nebo ofocená účtenka. Nenechte se proto odbýt.”

 

 

 

 

 

 

Publikováno: 10. 10. 2022, Autor: autor: Komerční prezentace