reklama

Češi neumějí vybrat toaletu. 6 chyb, které obvykle dělají

Na toaletě strávíme až tři měsíce života, ale přitom jejímu výběru i zařízení samotné místnosti věnujeme jen minimum pozornosti. Vznikne tak spousta zbytečných chyb. Neděláte také některou? Přečtěte si šest nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

1. S koleny u uší

Možná vás překvapí fakt, že podle průzkumu britského deníku Mirror stráví muži na záchodě průměrně 105 minut týdně, ženy o 20 minut méně. To není zas tak málo, a přesto jen málokdo dokáže definovat, jak by si představoval ideální toaletu. Někteří lidé, například se specifickou výškou, se mohou při návštěvě běžné toalety cítit nepohodlně.

Univerzální výška záchodu je kolem 43 centimetrů a není vhodná pro každého. Pokud jste vysocí, měli byste sáhnout raději po vyvýšeném klozetu. Ten se naopak nehodí pro rodiny s malými dětmi, které by si měly navíc pořídit k toaletě i sedátko s integrovanou vložkou pro redukci velikosti dosedací plochy.

Senioři a lidé se sníženou pohyblivostí zase ocení pomůcky pro pohodlnější usazování a vstávání, jako jsou madla, podpěry, nástavce či WC křesla.

2. Tisíce druhů sedátek. Jak se v nich vyznat?

Na trhu jsou desítky typů sedátek, mnohdy ani nevíme, co je jejich předností. Posuďte sami: antibakteriální, duroplastová, termoplastová, rychloupínací, ve variantě slim nebo se systémem Softclose. Sedátko by ale mělo být především pohodlné, i když technickou a vizuální stránku také nebudeme podceňovat.

Není-li sedátko součástí klozetu nebo vybíráme nové, mělo by odpovídat velikosti mísy a korespondovat s rozložením upevňovacích prvků. Důležitý je též ergonomický tvar, příjemný povrch, dostatečná pevnost i velikost odpovídající našim tělesným dispozicím.

Velmi populární systém Softclose zajišťuje pomalý pád sedátka a tím ochranu keramiky proti rozbití. Zároveň je zavření sedátka tišší.

Češi neumějí vybrat toaletu. 6 chyb, které obvykle dělají
i (Zdroj: shutterstock.com)
Češi neumějí vybrat toaletu. 6 chyb, které obvykle dělají

3. Podceňujeme údržbu

Organizace Wich? vyzkoumala, že běžné záchodové prkénko obsahuje méně bakterií, než většina mobilních telefonů. Překvapení, že? To ale neznamená, že bychom odteď měli hygienu toalety zanedbávat.

Náročnost úklidu souvisí s materiálem povrchu, přítomností ochranných vrstev, tvarem mísy i konstrukcí vnitřního splachování. Klozet s hlubokým splachováním nevyžaduje na rozdíl od plochého splachování pracnou pravidelnou údržbu. První varianta zmírňuje i šíření pachů a zabraňuje potřísnění okolí mísy. Vhodné je i sedátko s antibakteriálními vlastnostmi, jehož materiál obsahuje sloučeninu stříbra. Praktický je systém Click, který umožňuje sedátko rychle demontovat od keramiky a mísu tak snadno vyčistit.

Češi neumějí vybrat toaletu. 6 chyb, které obvykle dělají
i (Zdroj: shutterstock.com)
Češi neumějí vybrat toaletu. 6 chyb, které obvykle dělají

4. Potřeba s výhledem

Zvlášť ve starších panelákových bytech se můžeme setkat s toaletami, které se při používání nedají zavřít – do dveří zasahují totiž nohy. Přitom minimální prostor pro umístění toalety je 80 x 120 centimetrů. Ale velmi často se toto minimum nedodržuje, a tak vyšší lidé mohou mít při využívání toalety vyloženě problémy.

Pokud to u vás nejde jinak a toaletě se místa nedostává, můžete se poohlédnout po zkrácené variantě klozetu, který i při hloubce 49 cm zachovává dostatečný uživatelský komfort s délkou sedátka běžných 43 cm.

Ani majitelé velkých prostor často dostatek místa neumí hospodárně a prakticky využít. Toaletu umístí v rohu, čímž zmenší prostor pro pohodlné užívání. Ignorují také trend instalace bidetu či pisoáru, které přitom zvyšují hygienické standardy.

Čtěte také:

5. Šetříme při nákupu mísy, platíme za vodu

Při spláchnutí proteče záchodem až 10 listrů vody, úsporné systémy pak nabízí na výběr i šetřící variantu. Na spotřebu vody má ale největší vliv podoba splachovacího systému.

Nejnižší možnou spotřebu nabízí splachovací systém Ecology, který využívá pouze 2 až 4 litry vody. Oproti standardnímu splachování tak ušetříte až 2 litry při jednom spláchnutí. Další úspornou variantou je systém s funkcí stop, která umožňuje proud vody kdykoliv zastavit.

Češi neumějí vybrat toaletu. 6 chyb, které obvykle dělají
i (Zdroj: shutterstock.com)
Češi neumějí vybrat toaletu. 6 chyb, které obvykle dělají

6. Cesta na toaletu = pochodové cvičení

Nepodceňujte ani umístění toalety v bytě, a máte-li možnost, zřiďte alespoň dvě. Pokud je v bytě pouze jeden záchod, neměl by být přístupný přímo z obytné místnosti či kuchyně. Měl by být však snadno dosažitelný z ložnice a dětského pokoje.

Při navrhování bytu či domu se doporučuje umístit toaletu na východní či severní stranu domu a jižní a západní, které jsou slunné, si ponechat pro obytné místnosti, kde trávíme nejvíce času. Ani suterén není ideální, neboť hrozí, že záchod bude pod úrovní svodného odpadního potrubí.

Toaleta v koupelně by se neměla dávat přímo naproti dveřím, ale do nějakého intimnějšího koutku v prostoru, do výklenku nebo za vanu, praktické je oddělit ji 70 centimetrů vysokou přepážkou. Pokud je v blízkosti topení nebo protilehlá stěna, doporučená vzdálenost od okraje mísy je nejméně 50 centimetrů.

Tak co říkáte? Děláte také některou z těchto chyb? Pokud ano, nezoufejte! I mistr tesař se někdy utne. Důkaz ve videu:

Z dostupných zdrojů vytvořila Julie Veselá, Foto: shutterstock.com

Publikováno: 13. 7. 2022, Autor: autor: Julie Veselá z dostupných zdrojů