reklama

Eurofasáda – materiál nové generace

K nejčastěji používaným tepelným izolantům fasád, hned po minerální vlně (Orsil, Rockwool atd.), patří polystyren. Přesněji materiály na jeho bázi, představující na stavebním trhu asi 35% podílu všech tepelných izolací.

Technologie výroby předurčila materiálu dvojí provedení – expandovaný (APS) a extrudovaný (XPS) polystyren. Je to právě extruze (vytlačování), která finálním výrobkům dala do vínku nejen vysokou odolnost v tlaku, ale také vynikající tepelněizolační vlastnosti a téměř zanedbatelnou nasákavost. Jen pro názornost, desku lze zatížit 18t/m2 aniž by došlo ke snížení její stability nebo dalších vlastností. Pro tyto vlastnosti je XPS vhodný nejen jako izolační materiál, ale stavbaři ho využívají také jako komponent pro průmyslové podlahy a plochy s vysokým statickým či dynamickým zatížením. K zachování technických vlastností není rozhodující objemová hmotnost materiálu, ale schopnosti uzavřené buněčné struktury. Ovlivňuje rozměrovou stálost a nízkou objemovou hmotnost. Na fasádách se polystyren kombinuje se speciálními omítkami a nátěry. V případě, že nelze provést zateplení z vnější strany budovy, XPS je optimálním „vnitřním řešením“ s malým nárokem na zmenšení prostoru. Pro vyšší přilnavost omítek a obkladů se vyrábí se speciální povrchovou úpravou.

Velká inspirativní galerie fasád

Kombinovaná fasáda

Fasádní zateplení je především opatřením k úsporám energií. Plní však také funkci izolace proti vlhkosti a zamezení následného výskytu plísní v interiéru. Technický vývoj vede k tomu, že zateplovací systém se stává univerzálním systémovým řešením pro fasádu objektu jako celku. Složitý obvodový plášť budovy tak vzniká v rámci jednoho systému (jeden výrobce = celková garance), s použitím nejrůznějších prvků, detailů i technologických postupů. Trend vyjadřuje nový pojem – kombinovaná fasáda. Při projektování a navrhování obvodového pláště se dnes uplatňuje více konstrukčních systémů zároveň. Musí splňovat požadavky funkčnosti, fyzikálně-mechanických vlastností, požární bezpečnosti, estetické náročnosti a některé další. Zejména při rekonstrukcích se často potýkáme s řešením styku nových materiálů s ostatními konstrukcemi stavby. V tomto smyslu pomůže škála konstrukčních prvků s možností vzájemné kombinace. Od omítkového systému přes obklady, zateplovací systémy až po odvětrání. Takováto řešení jsou známa jako „fasáda z jedné ruky“.

Nepřehlédněte! Fasády rodinných domů fotogalerie

Organická fasáda

Například systém Alprotect Quattro (výrobcem je společnost Alsecco) sestává z lepicích tmelů, omítek a výztužných stěrek bez podílu cementu (proto organická). Jako izolant slouží speciální desky z expandovaného polystyrenu se zvýšeným tepelným odporem. Fasádní produkty se vyrábějí v konzistenci pasty. Vzhledem k tomu, že desky Quattro vykazují výrazně nižší součinitel tepelné vodivost než běžný polystyren, i při menší tloušťce dosahují stejných tepelných norem. Výhodou je i podstatně nižší váha prvků a komponentů. Odolnost materiálu vůči vnějším vlivům nebo vzniku trhlin zajišťuje armovací vrstva tmele a výztužné tkaniny ze skelných vláken. Kvalitní povrch dává vodoodpudivá silikonová omítka s nátěrem Alsikolor. Voda po ní stéká, proto je velmi odolná i vůči plísním a mikroorganismům. Fasádní vrstvu lze nanášet ručně, rychlejší je ovšem aplikace pomocí strojní pumpy. Výrobce dodává hmotu v kontejnerech (One Way), šestibokých hranolech s trychtýřovitým dnem z recyklovatelného kartonu. Obsah balení je asi 800 kg. Pasta je v plastovém pytli s výpustným ventilem, na který se přímo na staveništi připojí sací čerpadlo s kompresorem a soustavou tlakových hadic. Vrstva se nanáší přímo na stěnu nebo na izolační desky. Pumpa dokáže dopravit až 12 litrů hmoty za minutu do výšky 50 metrů. Metoda je rychlejší a čistší, dochází při ní k minimálním ztrátám a navíc se ušetří počet pracovních sil. Odpadá rovněž doprava vratných kontejnerů do výrobního závodu.
Pavel Hluchý
Foto Orsil, Rockwool

Publikováno: 21. 4. 2006, Autor: