reklama

Připomeňme si zásady grilování

Grilování patří ke kratochvílím teplých dnů. Proč se potit nad sporákem v kuchyni, když si můžete dopřát skvělé jídlo připravené pod širým nebem? Přitom to není žádná věda. Pojďme si nyní připomenout, jak správně postupovat.

Gril je základ a můžete ho pořídit od několika stokorun až po desítky tisíc. Záleží jen na vás, protože víc než cena vybavení rozhoduje vaše kuchařské umění. Nicméně dražší grily mívají spousty vychytávek, které činnost zpříjemní a usnadní. Pokročilejší mistři grilu pak ocení i pomůcky jako grilovací kleště, obracečky, různé pánve a nádobí…

Připomeňme si zásady grilování
i (Zdroj: Outdoorchef)
Připomeňme si zásady grilování

Raději uhlí, plyn nebo elektřinu?

Nejautentičtější zážitek poskytuje klasický gril na dřevěné uhlí, nicméně někteří dávají přednost plynovému grilu, pro jeho snadné použití, navíc nemusí dlouho čekat, než se rozpálí na požadovanou teplotu. Spolu s elektrickými grily jsou řešením pro grilování na balkoně, kde se nesmí rozdělávat otevřený oheň. Elektrické grily zase můžeme používat i v kuchyni, jsou skladné, a tak jsou po ruce.

Gril na dřevěné uhlí používá jako palivo dřevěné uhlí z tvrdého dřeva nebo brikety z dřevěného uhlí. Někteří nedají ale dopustit na kombinaci uhlí s briketami pro dosažení optimálního aroma.

K jeho rozpálení potřebujete asi 25 až 45 minut. Když uhlíky pokryje jemný bílý popílek, má uhlí optimální teplotu.

TIP Living.cz: Jednoduchým trikem na rozpoznání správné teploty je ruka natažená asi 10 až 15 cm nad žhavým uhlím. Jak dlouho to budete vnímat jako příjemné? Pokud je to déle než 7 vteřin, teplota je ještě poměrně nízká, pokud je to ale méně než 4 vteřiny, teplota je dostatečně vysoká.

Připomeňme si zásady grilování
i (Zdroj: Hornbach)
Připomeňme si zásady grilování

Jak přikládat?

Nejrychleji dosáhnete rozpáleného uhlí použitím zapalovacího komínu. Zhruba po 20 minutách v komíně dosáhnete přiměřeně silného žáru a rozžhavené uhlí můžete vysypat do ohniště grilu. Sálavý žár z uhlí či briket vydrží 1,5–2 hodiny. Zejména při nepřímém grilování trvá ale tepelná úprava mnohdy delší čas, a proto je nutné pravidelně přikládat nové uhlí.

Samozřejmě lze vždy do ohniště přiložit hrst studeného uhlí. Pak však musíte počítat s tím, že gril požadovanou teplotu neudrží nepřetržitě a z ohniště začne stoupat kouř. V grilu na dřevěné uhlí lze intenzitu žáru regulovat pomocí ovladačů na přívod vzduchu a rozmístěním uhlíků. „Chcete-li teplotu v grilu snížit, palivo jednoduše rozhrnete víc od sebe, uhlíky naopak shrnete k sobě, má-li být teplota vyšší,“ radí David Benda z Hornbachu. Tak lze na grilu vytvořit různé teplotní zóny a v částech roštu s méně silným žárem udržovat v teple pokrmy, které jsou již hotové.

Připomeňme si zásady grilování
i (Zdroj: Hornbach)
Připomeňme si zásady grilování

Grilování na přímém a nepřímém žáru

Při grilování na přímém žáru pokrm rychle opékáme na roštu přímo nad žhavými uhlíky. Než začnete grilovat, rošt vyjměte a vymažte tukem nebo ho potřete tenkou vrstvou oleje, aby se grilovaný pokrm nezachytával na mřížce roštu. Pro rovnoměrné propečení se musí grilovaný kousek po uplynutí poloviny grilovací doby obrátit na druhou stranu.

Pokud se griluje na nepřímém žáru, grilovaný pokrm se nedává přímo nad žhavé palivo, ale griluje se v horkém vzduchu na okraji roštu. Při této metodě se často navíc uzavírá i poklop grilu. Protože teplota je zde nižší než v případě přímého žáru, doba tepelné úpravy se prodlužuje a může činit i několik hodin. Zejména větší, tukem prorostlé kusy masa ale tímto způsobem změknou a rozvinou aroma i chuť.

Připomeňme si zásady grilování
i (Zdroj: Outdoorchef)
Připomeňme si zásady grilování

Teď jen najít recept na nejlepší marinádu, naložit maso a to ugrilovat spolu se zeleninou, připravit oblíbený dip… a už se vám sbíhají sliny?

Publikováno: 4. 4. 2019, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce