Koronavirus mění způsob života a dá se předpokládat, že i výstavba domů bude jiná, než jsme znali doposud. Nové bydlení klade důraz na soběstačnost ve výrobě základních potřeb, ale i trávení volného času. Podívejte se na návrh domů budoucnosti.
„Nemůžeme pořád navrhovat města a budovy, jako by se nic nestalo. V poslední době se udály věci, které nás nutí přehodnotit bydlení tak, jak jsme jej znali. Naše návrhy se zrodily z potřeby poskytnout řešení různých krizí, které naše planeta zažívá,“ říká architekt Vicente Guallart, který vyhrál mezinárodní soutěž na projekt v oblasti Xiong’an poblíž Pekingu. Jeho pojetí definuje nový standard bydlení v post-covid éře a je koncipováno tak, že může být použito kdekoliv ve světě.
Město ve městě
Projekt pod názvem „soběstačné město“ ukazuje, jak ve čtyřech městských blocích mohou lidé žít, pracovat a odpočívat v uzavřeném prostoru, který uchrání jejich zdraví a životy v době zdravotní, energetické nebo potravinové krize.
Tyto „domovy budoucnosti“ jsou navrženy tak, aby byly schopny vyrábět potraviny, energii a také předměty každodenní potřeby v minidílnách vybavených 3D tiskárnami umístěnými v přízemí domovních bloků.
Vnější pláště domů jsou pokryty skleníky, které umožňují pěstovat potraviny pro každodenní potřebu. Šikmé střechy jsou pokryté solárními panely pro výrobu energie.
Pro pohodlný život
Domy mají velkou terasu s výhledem na jih, která funguje jako tepelný regulátor a v období karantény má sloužit jako veřejný prostor, kde budou obyvatelé aktivně odpočívat. V domech se počítá se společnými kancelářemi napojenými na 5G sítě pro práci z domova.
Komplex čtyř bloků tvoří dřevostavby konstruované podle principů nového kruhového biohospodářství. K vybavení patří kanceláře, veřejný bazén, obchody, tržnice, školka, administrativní centrum a požární stanice.
Výhoda prožité zkušenosti
Jak říká architekt: „Tento projekt jsme vyvinuli během koronavirové krize, kdy celý tým pracoval ze svých domovů, a tak jsou do návrhu zapracovány všechny aspekty, které by mohly zlepšit náš život. Snažili jsme se definovat standard, který může být použit v Číně, Španělsku nebo v jakékoliv jiné zemi na světě.“
Publikováno: 6. 8. 2020, Autor: autor: Jana Truksová